1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Zincir üzeri Bitcoin (BTC) analizi: NVTS ve SSR, yükselişin tersine döndüğünü gösteriyor

Zincir üzeri Bitcoin (BTC) analizi: NVTS ve SSR, yükselişin tersine döndüğünü gösteriyor

guncel coin haberleri

Günümüzün zincir içi Bitcoin analizi, aynı yükseliş sinyalini üretiyor gibi görünen iki bağımsız göstergeye bakıyor. Yakınsamaları yakında BTC fiyatında bir makro dibe yol açabilir.

Birincisi, eşit derecede eski ve etkili bir zincir üstü gösterge olan NVT sinyalidir. Bitcoin’in makro düşük seviyeleri ile ilişkili tarihsel olarak “aşırı satım” bölgesine ulaştığında özellikle etkili olduğunu kanıtladı.

İkincisi, sabit paraların satın alma gücünü BTC’ye karşı ölçen SSR’dir. Bu revizyon sırasında tarihin en düşük noktasına ulaştı ve stabilcoinlerin satın alma gücü tarihi zirvelere yaklaşıyor.

Bitcoin NVTS aşırı satım seviyelerine ulaştı

NVT sinyali (NVTS), orijinal NVT oran göstergesinin değiştirilmiş bir versiyonudur. İkincisi, piyasa değerinin ABD doları cinsinden hesaplanan zincir üstü transfer işlemlerinin miktarına bölünmesiyle hesaplanır. Buna karşılık, NVTS, paydada orijinal günlük işlem hacmi yerine 90 günlük hareketli günlük işlem hacmi ortalamasını kullanır. Bu, bir öncü gösterge olarak daha iyi işlev görmesi için okumaları iyileştirir.

Uzun vadeli NVTS K-çizgisi grafiği, göstergenin az önce toparlandığı 17.5 değeri (kırmızı çizgi) etrafındaki alanın önemini gösterir. Bu alan, 2021 yaz düzeltme döneminde destek sağladı. Mart 2020’deki COVID-19 kazasında ve Aralık 2018’de ayı piyasasının dibi sırasında tam olarak aynı seviyeye ulaştı.

İlginç bir şekilde, aynı bölge 17.5 civarında 2015’te birkaç kez direnç haline geldi. Bundan önce bile, 2013’teki şiddetli boğa piyasasının ikinci aşamasından hemen önce, NVTS destek bulmuştu.

En popüler zincir içi analistlerden biri olan @woonomic, NVTS’yi zincir içi metriklerin “dedesi” olarak adlandırıyor, ancak bunun “hala geçerli” olduğunda ısrar ediyor.

Yakın tarihli bir tweet’te, tarihsel olarak, kendi grafiğinde sık sık “aşırı satım” görmediğine dikkat çekti. Destek seviyesine (açık pembe) düşen NVTS’nin tüm dönemleri, BTC fiyatının düşük (yeşil alan) ile çakıştı.

Stabilcoinlerin satın alma gücü artıyor

NVTS şu anda bir yükseliş sinyali gönderirse ve Bitcoin fiyat ayarlaması sona ermek üzereyse, BTC fiyatı yükselmelidir. Bunu yapmak için, fonların potansiyel alımların yapılabileceği piyasaya akması gerekir.

Geçen hafta, BeIn kripto para biriminin zincir içi analizi, tarihi düşük seviyeye (ATL) yakın bir sabit para arz oranını (SSR) vurguladı. Bugün, aslında, SSR tarihi bir düşüşte (yeşil alan). Bu, stablecoin’lerin (USDT, TUSD, USDC, USDP, GUSD, DAI, SAI ve BUSD) satın alma gücünün BTC’ye göre arttığı anlamına geliyor.

Ayrıca grafikte iki (ideal olmayan) trend çizgisi olduğunu fark ettik. Yeşil yukarı trend çizgisi, Mart 2020’de dibe vurduğundan beri yükselen BTC fiyatı ile ilgili. Kırmızı düşüş trendi çizgisi SSR ile ilgilidir ve Temmuz 2019’dan beri mevcuttur. Düşüşünün, stabilcoinlerin satın alma gücünde bir artışa işaret ettiğini unutmayın. Stabilcoinlerin satın alma gücündeki artış ile BTC fiyatı arasındaki pozitif korelasyon aynı kalırsa, bu iki eğilimin devam etmesini bekleyebiliriz.

İki on-chain analist @_checkmatey_ ve @permabullnino tarafından hazırlanan benzer bir stabilcoin satın alma gücü tablosu da yukarıdaki şekilde yeşil alanın önemini vurgulamaktadır. Uzun vadeli grafikte, stabilcoinlerin satın alma gücünün arttığı alanları gösteren yeşil çubuklar görüyoruz.

BTC fiyatları ile korelasyonu göstermek için bu eğilimin güçlü büyüme dönemini vurgulamak için mor kullanıyoruz. Bunun olumsuz olduğu ortaya çıkıyor. Tarihsel olarak, stablecoin’lerin satın alma gücündeki güçlü büyüme dönemi, Bitcoin fiyatlarının bariz bir şekilde düzeltilmesiyle aynı zamana denk geliyor.

Bu, stabilcoinlerin satın alma gücündeki en büyük ikinci artışı gösteren mevcut revizyonda da farklı değil. Mevcut eğilim, bu yıl Mayıs-Temmuz ayları arasındaki daha derin düzeltmeden sonra ikinci sırada yer alıyor.

Mevcut zincirde analiz edilen iki göstergenin yan yana olması, Bitcoin’in makronun en altında olma sürecinde olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor. Tarihsel olarak, mevcut değerin her iki göstergesi de yükseliş sinyalleridir ve ardından Bitcoin fiyatı dinamik olarak yükseldi.

BeIn kripto para biriminin en son Bitcoin (BTC) analizi için lütfen buraya tıklayın.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap