İlginizi Çekebilir
Binance Lite Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Zayıf lira nedeniyle Garanti işleminin fiyatı 400 milyon euro düştü – BBVA

Zayıf lira nedeniyle Garanti işleminin fiyatı 400 milyon euro düştü – BBVA

guncel coin haberleri

İspanyol BBVA (BBVA.MC) CEO’su, Türk lirasının zayıflamasının, BBVA’nın Türk bankası Garanti’nin (GARAN.IS) %50,15 hissesini cari döviz kuru üzerinden 400 milyonun üzerinde satın alma işlem fiyatını düşürdüğünü belirtti. euro. 29 Kasım.

Halihazırda Garanti’nin hisselerinin bir kısmına sahip olan BBVA, geçtiğimiz günlerde bankanın kalan hisselerini 2,25 milyar avroya (2,54 milyar ABD doları) varan bir işlemle satın almayı teklif etmişti.

CEO Onur Genç, bu işlemlerin lira cinsinden olması nedeniyle, şimdi yaklaşık 1,8 milyar avroya mal olacak ve yaklaşık 1,1 milyar avro sermaye tüketimine, yani 1,4 milyar avroluk orijinal tahminin altında kalacaklarını söyledi. Bahsetti:

“Dövizdeki değer kaybı bize yardımcı oluyor, o halde banka hisselerinin %50’sini 1,8 milyar avro nakit ile 10 günde alabilirsek (Türk Lirası değer kaybeder).”

19 Kasım’da 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen işlemde, tüm Garanti BBVA hissedarlarının hisselerini satması halinde en yüksek fiyatın 25.697 milyar TL (2.03 milyar ABD doları) veya hisse başına 12.20 lira olacağı açıklandı. Genç ekledi:

“Giriş fiyatı arttı ve her geçen gün artıyor.”

Banka, Garanti’nin tüm risk ağırlıklı varlıklarını entegre ettiğinden, ancak özkaynakların tamamını entegre etmediğinden, sermaye tüketimi satın alma fiyatından daha düşüktür.

Genç, Türkiye’nin kısa vadeli risklerinin ve makroekonomik belirsizliklerinin hala farkında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaygın eleştirilere rağmen düşük faiz politikasını savunmasının ardından, Türk lirası Pazartesi günü ABD doları karşısında %4,6 düşerek geçen haftaki tarihi düşük seviyesine yaklaştı.

Temelde analistler, işlemin finansal açıdan mantıklı olduğu konusunda hemfikir, ancak makroekonomik riskleri vurgulayan birçok kişi, BBVA’nın İspanya’daki işini, gelişmekte olan piyasalara olan maruziyetini dengelemek için artırmasını bekliyor.

İspanyol bankası Sabadell (SABE.MC) ile birleşme görüşmelerinin yeniden başlaması sorulduğunda Genç, İspanya’nın BBVA’nın “iç pazarı” olduğunu ve bankanın orada organik olarak büyümeyi umduğunu belirtti.

Sabadell ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Eklenecek yeni bir şey yok.”

Ancak, diğer yetki alanlarında olduğu gibi bankanın da hissedar değerini artırmaları durumunda fırsatları analiz edeceği konusunda ısrar etti.

(1 ABD Doları = 0,8861 Euro)

(1 USD = 12.6679 Lire)

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap