İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Yok Artık Diyeceğiniz 9 Girişime Nasıl Yatırım Aldılar?

Yok Artık Diyeceğiniz 9 Girişime Nasıl Yatırım Aldılar?

Yok Artık Diyeceğiniz 9 Girişime Nasıl Yatırım Aldılar

Girişim fikriniz yatırımcı bulma aşamasına geldi ve tıkandınız. Bu yüzden de yolun sonuna geldiğinizi mi düşünüyorsunuz? Merak etmeyin, yeni girişim yapan herkes sizinle aynı hissi paylaşıyor. Ancak girişimcilerin küçük bir kısmı yoluna devam ederken, geriye kalan büyük kısım en başa dönüyor. Kendi sermayesini yaratan biberon’dan aylık 2 milyon kullanıcısı olan glütensiz restoran arama motoruna, bu yazıdaki son derece değişik girişimler o küçük gibi görünen grupta yer alabileceğinizin en büyük kanıtı.

1. Uluslararası yatırımcı arayın.
Adam Lyons, araç sigortası için Kayak-tipi (en uygun fiyat arama motoru) arama motoru sunan bir Austin firması olan The Zebra’yı piyasaya süreceği zaman daha önce aynı iş modelini başarılı bir şekilde geliştirmiş olan bir muadilini aramaya karar verir. Ve moneysupermarket.com ile köşeyi dönmüş olan İngiliz milyarder Simon Nixon’ı bulur.

Lyons, Nixon’ın A.B.D.’deki ortağı olmayı teklif eder ve teklifi kabul edilir. Herkes ortaya çıkan diğer pazarlarda aynı iş modelleri ile başarılı yakalamış yatırımcıları aramayı düşünmeyebilir. Ancak Lyons şunu da belirtiyor:

“Bizim açımızdan faydalı olmanın ötesindeydi.”

2. Elinizdeki ürünle yeni bir vizyon oluşturun.
1970’lerin başlarında, EJ Jackson özel dedektif olarak çalışıyordu. İşlerini büyütmek için bankalardan kredi çekmeyi denedi ancak başvuruları reddedildi. Kendisini ilham perilerinin ziyaret ettiği bir anda kararını değiştirdi. İki adet taşıt kredisi çekti: birisi 1975 model Lincoln ve diğeri 1975 model Cadillac. 1977 yılına gelindiğinde ise yeni girişimine el attı: Jackson Limo Service.

Bugün Los Angeles merkezli şirketinde yüzlerce sürücüsü ile ünlülerin kaynadığı şehirde şoförlük hizmeti veriyor. Bazen yapabildiğiniz şeyi görmeli ve bununla en fazla ne yapabilirim demeniz gerekir. Jackson’a göre diyor ki:

“Kendinize yeni bir efsane yaratın!”

3. Reklam verenden yatırımcı da olabilir.
Glütensiz restoranları bulan bir arama motoru sunan, yine Austin’de bulunan bir şirket olan Find Me Gluten Free ekibine ilk katılan kişi Darin Alpert oldu. Alpert ve ekibi Mark Cuban’ın sahibi olduğu Naked Pizza’dan reklam aldı ve daha sonrasında Cuban’ı yatırımcı olmaya ikna etti. Albert ise şöyle anlatıyor:

“Her iki anlaşma için de sayısız e-posta yazışması oldu ve de 20 dakikalık bir telefon görüşmesi. Aylık 2 milyon kullanıcıya ulaştık ve 2013 Temmuz ayında karlı bir şekilde şirketimizi sattık.”

4. Çocuk parkında ödeme planları hazırlayın.
Abbie Schiller ve Samantha Kurtzman-Counter çocuklar için bir dünya yaratan bir şirket kurma girişiminde bulundular. Kendi çocukları bu yarattıkları oyun parkında eğlenirken, onlar da hazırladıkları ürünü geliştirmeye devam etti. Bir yandan da diğer anne babalardan geri bildirimlerde bulunmalarını istediler.

Resmi olmayan bu anket talebi anne babaları o kadar heyecanlandırdı ki bu insanlar, çocuklar için bir dizi kitaplar ve şovlar sunan Los Angeles merkezli The Mother Company’nin yatırımcıları haline geldiler. Schiller’in açıklaması oldukça basit:

“The Mother Company, çocuk parkındaki oyun buluşmaları sonucunda 500,000 $ tutarında bir fon topladı”

5. Kendizi “Kickstart”layın.
Priska Diaz, havasız süt sunan Bare adındaki biberon buluşunu üretmek üzere 75.000 $ toplamak için Kickstarter kullanmanın kolay olacağını düşünüyordu. Ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen yeterli fonu alamadı ve projesi başarısız oldu.

Üç sene sonra tekrar denemeye hazırdı. Fakat bu kez, prototip biberonun resimleri ile konsepti gösteren bir web sitesi oluşturdu. Bu, kendisine sadece sosyal medya platformları üzerinde takip eden kişileri değil aynı zamanda ürünün geliştirilmesini bekleyen potansiyel müşterileri de kazandırdı.

Bir ön sipariş sistemi hazırladı ve bir web sitesi üzerinden doğrudan ön satış yapmaya başladı. Bu da kendisine Bittylab adındaki şirketi için 50.000 $’dan daha fazla bir fon sağladı.

6. Tutkunuzu Facebook’ta paylaşın.
Bill Gandy’nin hobisi Pittsburgh’un kuzeyinde küçük bir topluluk olan Allegheny şehrinin tarihi fotoğraflarını paylaşmak. Aynı zamanda kendisine ait Born & Raised on Northside of Pgh adlı bir Facebook grubu da bulunuyor.

Facebook grubunun üyeleri, altın çağındaki bu Allegheny şehrinin hatıralarını son derece beğendi. Fotoğrafları sergilemek üzere bir galeri açma önerisinde bulunduğunda, Pittsburgh Şehir Meclisi Başkanı Darlene Harris kendisine bir mesaj gönderdi ve ortak olmayı teklif etti.

Böylelikle kar amacı gütmeyen Allengeny City Historic Gallery (Allengeny Şehri Tarih Galerisi)’ni açtı. Galeri açıldıktan sonra planlanan ilk etkinlikler… Amerikan futbolu takımı olan Steelers’ın sahibi Dan Rooney ile kitap imza günü. Gandy bu şekilde bir aydan bile kısa bir süre içerisinde galeri için 12.000 $’dan fazla bir fon oluşturdu.

7. Her partiyi bir sunum festivali gibi düşünün.
Barda bir partide eğlenirken, Alex Rappaport önüne gelen insanlara eğitici hip-hop şarkıları yapma fikrini anlatmaya başlar. Tabi ki çoğu insan gülüp geçer ve eğlencesine devam eder.

Ancak Columbia İşletme Bölümü’nde MBA yapmakta olan bir öğrenci kendisiyle ilgilenir ve Outrageous Business Plan (Rezil İş Planı) yarışması için bir sunum hazırlamasına yardımcı olur. The Flocabulary iş modeli sosyal değer kategorisinde kazananlardan birisi olur ve 5.000 $ alır ve yatırımcıların dikkatini çeker.

İşte sizlere Brooklyn merkezi bir eğitim startup’ı olan Flocabulary’nin Rappaport ve Blake Harrison tarafından kuruluş hikayesi. Bugünkü durumları ise inanılmaz; online eğitim programları dünya genelinde 20.000’den fazla okulda kullanılıyor.

8. Projeme para yatırın. Bugün benim doğum günüm.
2008 yılında neredeyse 50 yaşına gelmiş olan Cynthia Kersey bu sırada devam eden boşanma sürecinde hayatının çarpıcı biçimde değiştiğini fark etti. Karalara bürünüp üzülmek yerine, hayalinde olan şeyin peşinden koşmaya başladı: her çocuğun eğitim alma hakkını güvence altına alma.

50. yaşı için yapacağı doğum günü kutlamasına tanıdığı herkesi çağırdı. Ancak gelenlerden hediye getirmek yerine kişi başı 100 $ getirmelerini istedi. Kutlamaya katılacak olanlara da verecekleri bu hediyeyi Los Angeles merkezli kar amacı gütmeyen The Unstoppable Foundation’ı kurmak için kaynak olarak kullanacağını söyledi. Tahminlerine göre;

“6.000 çocuk okula gitme fırsatını buldu ve 50’den fazla okul binası yapıldı.”
Tweetlemek için tıkla

9. Parayı sokaklarda arayın.
Frederick Hutson marijuana ticaretinden dolayı dört yıl içeride yattı. Bu süre boyunca ailesi demir parmaklıkların arkasında olan birisiyle iletişim kurma zorluluğunu birinci ağızdan yaşadı.

Serbest bırakılması üzerine, içeride yatan mahkumların dışarıdaki sevdiği insanlarla iletişim kurmalarını sağlamaya yardımcı olmak için girişimde bulunacağını ailesine ve arkadaşlarına anlattı. Gerekli olan çekirdek sermayeyi toplamak için sokağa, arkadaşlarının yanına teker teker gitti. 200 $ ile 500 $ arasında değişen miktarlarda para topladı ve toplamda 80.000 $’a ulaştı. Bu sermaye ile Pigeon.ly girişimini yaptı ve şu şirketi 13 kişiyi istihdam edecek kadar büyümüş durumda.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap