İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

Yaşlılık Maaşı Nedir? Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru şartları nelerdir? Kaç paradır? Yaşlılık aylığı ile aklınıza takılan her şey, Ekonomihaberler.com‘da..

 

Yaşlılık Maaşı Nedir?

65 yaşını dolduran ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara, devlet tarafından verilen maaşa yaşlılık aylığı denir. Hane içinde kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Bu miktar asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. 2020 yılında bu miktar 701,32 lira olarak belirlenmiştir.

 

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır
Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

 

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık aylığı nasıl alınır, nasıl başvuru yapılır, şartları nelerdir? İşte tüm detaylar..

 

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığına başvuracak kişinin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Bu aylığı alabilmek için kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekir. Kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekir. Aylık alacak olan kişinin aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Nafaka alanlar, dönemim bürüt asgari ücretinin üçte birinden fazla geliri olanlar yaşlılık maaşı alamaz.

 

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır
Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

 

Yaşlılık Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişiler başvuru sırasında kimlik belgesi, herhangi bir sosyal güvencesi olmadığına dair belge ve hane içerisinde yaşayan kişilerin bilgisi ve muhtaçlık belgesini yanında bulundurması gerekir.

 

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Muhtaçlık belgesi halk arasında fakirlik kağıdı olarak bilinir. Fakirlik kağıdı muhtarlıklardan alınan bir belgedir. Geliri muhtaçlık sınırının altında olan kişilere verilir. Sosyal güvencesi olmayan, üzerine kayıtlı araç ve gayrimenkulü olmayan kişilere verilir.

 

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır
Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

 

Yaşlılık Maaşının Özellikleri Nelerdir?

Yaşlılık maaşı enflasyon artışı ile birlikte periyodik olarak artar. Yaşlılık maaşı bir yardım türü olup süresi yoktur. 65 yaşından sonra verilen bu yardım kişinin ölümüne kadar verilir. Yaşlılık aylığı almak isteyen kişilere gelir testi yapılır. Yaşlılık aylığı herkese değil şartları taşıyan kişilere verilir.

 

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık aylığı başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılır. Bu vakıf kaymakamlıklarda bulunur. İstenilen belgeleri ve başvuru formunu görevliye teslim ederek başvuru işleminiz tamamlanır. Yaşlılık maaşı başvuru formunu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesinden indirebilirsiniz. Forumda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalısınız. Yanlış bilgi yazılması durumunda yaşlılık aylığı verilmez.

 

Yaşlılık Aylığı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemini e-devlet üzerinden, telefon aracılığıyla ya da başvuru yaptığınız kuruma giderek sorgulayabilirsiniz. Telefonla yaşlılık aylığı sorgulamak için ALO 144 hattını kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden yaşlılık aylığı sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Sitede yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümünden sorgulama yapabilirsiniz.

 

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır
Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

 

Yaşlılık Maaşı Ne Kadardır?

Yaşlılık aylığı Ocak 2020 yılında yapılan zamla birlikte 671 lira olmuştur. Ocak- Temmuz dönemlerinde 671 lira ödenir. Yaşlılık maaşı önceden 3 ayda 1 ödenirken son yapılan değişiklikle artık her ay ödenmektedir. Yaşlılık aylığı ödeme günü, doğum yılı dikkate alınarak belirlenir. Doğum yılı 4 ve 9 ile bitenlere her ayın 9’unda, doğum yılı 3 ve 8 ile bitenlere ayın 8’inde, doğum yılı 2 ve 7 ile bitenlere her ayın 7’sinde, doğum yılı 1 ve 6 ile bitenlere her ayın 6’sında, doğum yılı son rakamı 0 ve 5 olanlara her ayın 5’inde ödeme yapılır.

 

Yaşlılık Maaşı Nereden Alınır?

Yaşlılık aylığı alanlar ilk maaşını Ziraat Bankasından alır. Kimlik belgesi ile birlikte ziraat bankasından yaşlılık aylığını çekebilir. Sonraki aylıklar ise PTT aracılığıyla alınır.

Kaynak

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap