1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Wired, 2013’te şimdi 760.000 $ değerinde Bitcoin’i nasıl kaybetti?

Wired, 2013’te şimdi 760.000 $ değerinde Bitcoin’i nasıl kaybetti?

Bitcoin yığını

On yıl önce, birçok kişi ve kurum kripto para birimlerinin potansiyelini ciddi şekilde hafife aldı. Rakipler arasında, 2013 yılında 13.34623579 BTC’ye sahip bir Bitcoin (BTC) cüzdanının özel anahtarını gönüllü olarak yok eden dünyanın önde gelen medya platformlarından biri olan Wired var.

O zamanlar, küresel medya platformu, kripto para biriminin bir “soyutlama”dan başka bir şey olmadığını belirtmeyi amaçlıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, yayın sırasında erişilemeyen adresteki BTC şimdi 761.000 dolar değerinde.

O zamanlar Wired’de kıdemli bir editör ve şimdi Wall Street Journal için bir muhabir olan yazar Robert McMillan, Bitcoin madencilik işlevini test etmek için ofisinin köşesinde artık feshedilmiş bir Butterfly Labs madencilik cihazı kurdu. Ne yazık ki, kısa bir deneyden sonra etkilenmedi.

Kıdemli muhabir, o sırada Bitcoin madenciliği deneyinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirirken şunları yazdı:

“Dünyadaki en popüler dijital para birimi gerçekten bir soyutlamadan başka bir şey değil.”

Bitcoin yığını

Bu süre zarfında McMillan, basılan bitcoinlerle nasıl başa çıkılacağını düşündü ve onları hayır kurumlarına bağışlamayı düşündü. Ancak meslektaşları ile tartıştıktan sonra, daha sonra böyle düşünmediler:

“Bitcoin cüzdanımız tarafından kullanılan özel anahtarı yok ediyoruz.”

Bununla birlikte, bu konuyla ilgili yakın tarihli bir blog gönderisinde Wired dergisi, Bitcoin hakkındaki geçmiş görüşlerini üzülerek terk etti ve şunları yazdı:

“Bu, büyüyen Bitcoin servetimizi sonsuza kadar veya en azından biri onu koruyan SHA-256 şifrelemesini kırana kadar dijital bir kasada kilitli tutuyor.”

Wired’e göre, şu anda feshedilmiş Butterfly Labs ASIC, 2013’te her 10 günde bir ortalama 220 dolar değerinde 2BTC üretti. Şu anda her bir çıktının %51, 000 artışla 57.000 ABD Doları veya 112.000 ABD Doları değerinde olduğunu belirtmekte fayda var.

O zamanlar, sıradan bir PC kullanarak 1 BTC’yi basmak sadece ortalama 13 saat sürdü. Ancak 2014 yılında, madencilik ödüllerini ikiye bölen Bitcoin protokolüne dayalı yarılanma süreci nedeniyle, zaman çerçevesi yaklaşık 23 güne çıkarıldı. New York Times’a göre, 2021 yılına kadar 1 BTC madenciliği yapmak on yıl alacak.

Nispeten aynı rekabette, Bitcoin madenciliğinin zorluğu da 2013’ten bu yana katlanarak arttı. McMillan, 2009’dan beri Bitcoin “piyangosunu” kazanmanın zorluğunun yaklaşık 10 milyon arttığından defalarca şikayet etti.

Reddit kullanıcısı u/leMartinx, 1 Aralık’ta “gelişmekte olan kripto para birimi endüstrisinin 2013’ten bu yana nasıl büyük adımlar attığını” kaydederken bu geçmiş olayı aktardı.

Buna rağmen, gönderi internette hararetli tartışmalara yol açtı ve birçok kullanıcı bu fırsatı geçmişteki bağlanma davranışını eleştirmek için kullandı. Kullanıcı u/Cappy2020 de medya platformunu bırakmadı ve şunları yazdı:

“Bitcoin’in sadece bir ‘boş rüya’ olduğunu düşünseniz bile, bu kadar kibirli olmakta haklılar, en azından, belki de yanılıyor olabilirsiniz.”

Ancak, kullanıcı u/BakedPotato840 tartışmayı özetledi ve ekledi:

“Geçmiş gönderilerin Bitcoin hakkında bu tür görüşlere sahip olduğunu bulmak şaşırtıcı değil. Gerçekten eleştiriye değer olanlar, bugün hala bu görüşlere sahip olanlardır.”

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap