1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Wikipedia editörleri kısa süre önce NFT’lerin sanat eseri olarak sınıflandırılmasına karşı oy kullandı – AMBCrypto

Wikipedia editörleri kısa süre önce NFT’lerin sanat eseri olarak sınıflandırılmasına karşı oy kullandı – AMBCrypto

guncel coin haberleri

Wikipedia editörleri kısa süre önce, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) sanat eseri olarak sınıflandırılmasına karşı oy kullandı.

Wikipedia, hareketin “güvenilir bilgi kaynaklarının eksikliğinden” kaynaklandığını söyledi. Karar, çevrimiçi ansiklopedinin editörleri tarafından verildi.

Ancak bu konu tam olarak çözülmüş değil. Sanatçılar, NFT’ler ve sanat dünyasındaki yerleri konusunda aktif olarak yorum yapmaya başlayacaklar. Ancak, yeniden tartışmanın zamanlaması hala bilinmiyor.

“Jonas” lakaplı bir editör, Wikipedia’nın neyin sanat olup neyin olmadığına kendi başına karar veremeyeceğini belirtti. O, değiştirilemez tokenlerin zaten kendi kategorisine sahip olduğunu ve NFT’leri her iki konu alanına dahil etmenin uygunsuz göründüğünü de sözlerine ekledi. Altı editörden beşi NFT’lerin sanat eseri olarak sınıflandırılmasına karşı oy kullandı.

Vikipedi ve Cardano

Ekim 2020’de Cardano kripto para ekosisteminin kurucusu Charles Hoskinson, Wikipedia’yı sansür ve halka açık yalanlarla suçladı. Bu, dijital ansiklopedinin projesiyle ilgili İngilizce sayfasını kaldırmasından sonra oldu. Hoskinson’a göre, Wikipedia moderatörleri “akademik dipnotlar ve kripto para alıntıları” eksikliği nedeniyle bu adımı attı.

Cardano’nun başkanı, bireysel Wikipedia moderatörlerinin aslında “ticari sansür” uyguladıklarına inanıyor.

Cardano Vakfı, 2020’de Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı. Ayrıca, yüksek öğretim kurumlarının Harvard araştırma hibeleri almasından sonra Harvard Üniversitesi ile ortaklık kurdu.

Hoskinson’a göre, Wikipedia bu “önemsiz” öğeyi sitede yayınlamak için yeterli gördü.

İlginç bir şekilde, kripto para birimi Wikipedia’nın bağış seçenekleri listesine eklendi. BitPay’i kullanarak bitcoin, bitcoin cash ve eter bağışlayabilirsiniz.

Bu hikaye ya da başka bir şey hakkında söyleyeceğiniz bir şey var mı? Telegram kanalımızdaki tartışmaya katılın.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Sitemizdeki bilgilerle ilgili olarak okuyucular tarafından yapılacak herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazara aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen rasyonel ve etkin bir şekilde yatırım yapın, risk önleme konusundaki farkındalığınızı artırın; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlere dair herhangi bir ipucu bulursanız, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap