1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. WhatsApp, Meta dijital cüzdan tarafından desteklenen kripto para birimi ödeme pilotunu başlattı

WhatsApp, Meta dijital cüzdan tarafından desteklenen kripto para birimi ödeme pilotunu başlattı

guncel coin haberleri

Novi adlı Meta Platforms dijital para cüzdanı, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp aracılığıyla para göndermeyi ve almayı destekleyecek.

WhatsApp, daha önce Facebook olarak bilinen bir teknoloji devi olan Meta’nın bir bölümüdür.

Twitter’da lansmanı duyuran Novi’nin başkanı Stephane Kasriel’e göre, pilot program Amerika Birleşik Devletleri’ndeki az sayıda kullanıcıya açık.

Test işlemi

Kasriel, “Novi’yi kullanmak, WhatsApp kişisel mesajlarının ve aramalarının gizliliğini değiştirmez. Bunlar her zaman uçtan uca şifrelenir” diyen Kasriel, pilot uygulamanın kullanıcı geri bildirimlerine göre genişletileceğini de sözlerine ekledi.

Ödeme işlevi WhatsApp’ta yeni bir ek seçeneği olarak yer alıyor ve mesajlaşma uygulaması üzerinden yapılabilecek işlem sayısında herhangi bir üst sınır bulunmuyor.

Kullanıcılar, tıpkı fotoğraflarda olduğu gibi, “WhatsApp sohbetinden ayrılmanıza gerek yok” mesajına ödeme ekleyebilirler – “+” simgesine tıklayın ve menüden “Öde”yi seçin.

Novi Cüzdan, herhangi bir ücret olmaksızın anında transferler için tasarlanmıştır ve USDP (blok zinciri güven şirketi Paxos tarafından çıkarılan ABD dolarına sabitlenmiş sabit bir para birimi) aracılığıyla ödenir.

türbülanslı emisyon

Şirket 2019’da planlarını ilk açıkladığından beri Meta’nın kripto para stratejisi değişti.

Orijinal plan, Facebook’un dijital cüzdanı Calibra ile bağlantılı olması gereken Libra adlı bir kripto para birimi geliştirmekti.

Calibra cüzdanının adı 2020’de Novi olarak değiştirildi ve Ekim lansmanı oldukça heyecan yarattı.

Rapora göre, Mark Zuckerberg’e dijital cüzdan projesinin durdurulmasını talep eden bir açık mektup yazan ABD’li yasa koyucular bu açıklamaya şiddetle karşı çıktı.

“Facebook’un mevcut riski yönetme ve tüketici güvenliğini koruma yeteneğinin tamamen yetersiz olduğu kanıtlandığında, ödeme sistemini veya dijital para birimini yönetme konusunda Facebook’a güvenilemez. Novi pilot uygulamasını derhal durdurmanızı ve Diem’i piyasaya sürmeyeceğinize söz vermenizi istiyoruz, ” ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyeleri tarafından imzalanan mektubu okuyun.

Düşmanlığa rağmen, Novi yayınlamaya devam ediyor ve Apple ve Google’ın uygulama mağazalarında indirilebilir.

Bu mektuba yanıt olarak, Diem (eski adıyla Libra), yasa koyucuların “Diem ve Facebook arasındaki ilişkiyi” yanlış anlamış olabileceklerini belirtti.

Basın açıklamasında, “Diem Facebook değil. Biz bağımsız bir kuruluşuz ve Facebook’tan Novi, Diem Derneği’nin iki üyesinden sadece biri. Novi’nin Paxos pilotlarının Diem ile hiçbir ilgisi yok” dedi.

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap