1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Web3 Topluluğu-0x Haberlerini Yönetin

Web3 Topluluğu-0x Haberlerini Yönetin

guncel coin haberleri

Topluluk Oluşturucu Kılavuzu

Web3 topluluğunu yönetmenin ayrıntılarına girmeden önce, web3’ün tanımını netleştirmemiz gerekiyor, yani web3 tam olarak nedir?Web3 altında toplulukları yönetme ilkeleri nelerdir?

Gerçekten ilginç bir soru, tıpkı Web 3.0’ın vizyonu gibi

Tanımlar ve temel ilkeler

Web 3.0, son derece merkezi olmayan protokoller ve platformlar tarafından yönetilen İnternet’in yeni bir çağı olarak tasarlandı.

Kullanıcıların içinden geçtiği merkezi bir kuruma ihtiyaç duymadan ademi merkeziyetçilik.Güç, tek bir varlığın değil, insanların elindedir.

DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) ve DeFi (Merkezi Olmayan Finans) platformları gibi çeşitli merkezi olmayan platform türleri vardır.

DAO çok ilginçtir: ademi merkeziyetçiliğin temel ilkesine dayalı olarak, tek bir yönetişim varlığı yoktur, ancak DAO üyeleri tarafından yönlendirilir.(DAO, akıllı sözleşmeler aracılığıyla çalışır ve buna göre birden fazla blok zinciri ağına dağıtılabilir. Belirli DAO’lara sahip üyelerin yönetim planlarında belirli oy hakları vardır.)

Merkezi olmayan finans, geleneksel banka kavramına meydan okur: ademi merkeziyetçilik kavramı etrafında, fonlara belirli bir derecede güven yatırması gereken bir varlık yerine her şey kullanıcıların elindedir.

Bu vizyonların en önemli ilkesi ve noktası şeffaflığın çok önemli olmasıdır.Topluluklar arasındaki şeffaflık, Web3’ü geleneksel Web2’den daha iyi hale getirir.Web3 topluluğunu yönetmek, aktif olarak katılan insanların zihniyetine ilişkin temel bir anlayış gerektirir.

Yalnızca şeffaflık değil, üyelerin de şunlara ihtiyacı vardır:

 • Topluluğun fikirlerine inanmak
 • Tartışmalara aktif olarak katılmak
 • teklif etmek, önermek
 • Yönetim teklifinin bir parçası olun
 • Yeni üyelere yardımcı olun
 • Topluluğu tanıtın
 • İlgili ortamı koruyun

Bütün bunların buna göre denetlenmesi ve yönetilmesi gerekir.Topluluğa zaman ayırmaya istekli olan aktif üyeleri rastgele edinmeyeceksiniz, onların beslenmesi gerekiyor.İnsanlar dahil olmalı ve rastgele İnternet web3 meraklılarından katılımcı topluluk üyelerine dönüştürülmelidir.

Geçiş çok zordur ve yalnızca bunu yapmayı başaran topluluk başarılı olabilir, çünkü her şey topluluğa ve içindeki insanlara bağlıdır.

Bunu yapmak için, topluluğun yönetimi, üyeleri arasındaki etkileşimi en üst düzeye çıkarmalıdır.

Bu nasıl olabilir?Bu soruyu cevaplamak için önce doğru soru setine sahip olmalısınız.

 1. NFT projeleri, DAO’lar veya DeFi platformları olsun, insanları topluluğun fikirlerine ikna etmenin bir yolu var mı, böylece insanlar zamanlarını ve paralarını gerçekten buna yatırabilirler mi?
 2. Ekip üyeleri çekmeye devam etmek için ne yapmalıdır?
 3. Topluluğun mesajını tanıtmanın ve yaymanın bir yolu var mı?
 4. Topluluk etkinliklerinin yaratıcı fikri nedir?
 5. Daha fazla insanın bu fikri kabul etmesini nasıl sağlayabilirim ve internetteki deneyimsiz kişilerin topluluğun arkasındaki konsepti anlamalarını nasıl sağlayabilirim?

Topluluğu nasıl yöneteceğimizi anlamaya başlamamıza izin veren bu birkaç soru sayesinde, artık topluluğu oluşturmaya başlamamıza yardımcı olacak temel yapıya sahibiz.

İlk olarak, insanların topluluğun arkasındaki fikirleri ve vizyonu anlamalarına ve bir şekilde onları buna inandıracak şekilde uygulamalarına ihtiyacımız var.

Çözüm şudur:

1) Projenin/anlaşmanın/platformun konsepti, vizyonu ve ilkeleri hakkında izleyicilerin ilgisini çekebilecek sanatsal bir şekilde YouTube videoları üretin.Katılım ne kadar yüksek olursa, dönüşüm oranı o kadar yüksek olur (rastgele internet insanlarından topluluk üyelerine)Bu, Olympus adlı DAO’dan fikirlerini ifade etmek için YouTube videolarını kullanan örnek bir videodur (basit, temiz ve etkili bir açıklama şekli):

2) Topluluk platformunun basit farklılıklarını/ilkelerini Infographics yardımıyla açıklayın.2) Topluluk platformunun basit farklılıklarını/ilkelerini açıklamak için bilgi çizelgeleri oluşturun ve kullanın.Bilgi çizelgeleri ilginç konular olabilir.Bu, Notional Finance’e iyi bir örnektir:

https://0xzx.com/wp-content/uploads/2021/12/https://bucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com/public/images/72e3f8c9-e0aa-4ee2- b2b1-aee303fe291e_480x1200.jpegKredi: Adı olarak Marshmallow

3) Üyelerin birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayan aktif bir Discord sunucusuna sahip olun.Discord, Web3 topluluğundaki en etkili iletişim ortamı ve en önemli ortam olarak kabul edilir.

> Discord sunucusu İnternet topluluğunun belkemiğidir ve çok düzgün yönetilen bir Discord’a sahip olmak bazen bir fark yaratabilir.

> Peki, düzgün yönetilen bir Discord sunucusuna sahip olmanın sırrı nedir?Discord’un kullanıcı etkileşimine fayda sağlamak ve birçok ilginç şeyi barındırmak için kullanılabilecek birçok özelliği olduğunu anlamamız gerekiyor.

> Discord’dan en iyi şekilde yararlanmak için, kullanıcıların en büyük avantaja sahip olacağı ve toplulukla etkileşimi kolay olacak şekilde düzenlenmelidir.

> Kanallar, Discord sunucularını yönetmenin ayrılmaz bir parçasıdır ve doğru kanalların doğru çalışma/kullanım bölümlerine atanması, üyelerin buna göre ayrım yapmasına yardımcı olur.

Aşağıda GCR’nin Discord sunucusuna bir örnek verilmiştir:

Resim 4-1

Burada çok özel konulara ayrıldığını görebiliriz, böylece kullanıcılar kendi ilgi alanlarına ve topluluk oluşturmanın çok önemli bir parçası olan katılım derecelerine göre farklı türde diyaloglar ve etkileşimler yürütebilirler.

Çok sayıda teknik terimin ve toplulukla ilgili diğer temel ilkelerin bulunduğu bir toplulukta, bilgilerin düzenlenmesi son derece önemlidir ve bu metin kanalları, gerektiğinde üyelerin göz atmasını ve başvuruda bulunmasını kolaylaştırır ve organize etmelerine yardımcı olur.

İnsanlar sesli kanalda eğlenebilir, sohbet edebilir, ciddi şeyleri tartışabilir, emojileri tartışabilir, topluluk/blockchain hakkında veya gece geç saatlerde güneşin altında herhangi bir şey hakkında konuşabilir, bu nedenle ses kanalları da çok önemlidir.

Belirli bir Discord kanalına sahip olmak yardımcı olabilirken, bir Discord rolüne sahip olmanın eşit derecede önemli bir yönü vardır.

Bir topluluk bir NFT projesi, bir DAO veya blok zincirine dayalı benzersiz bir protokol olabilir, ancak toplulukta her zaman farklı becerilere sahip insanlar vardır;Onları Discord rollerine bölmek yalnızca topluluğu yönetmeye yardımcı olur ve üyelerin becerilerine göre birbirlerini tanımalarına yardımcı olur, bu da yine topluluğun temel taşına katkıda bulunur.

Roller, benzersiz yeteneklere sahip kişilere verilen tuhaf unvanlar (ör. memlord) veya onların becerileri (ör. yazarlar, kameramanlar, geliştiriciler) olabilir.

Roller tamamen topluluğun fikirlerine bağlı olabilir: ilginç bir topluluk, roller üzerinde çok yaratıcı deneyler yapabilir, rollere belirli görevler atayabilir ve birbirleriyle işbirliği yapan bir roller ekosistemi aracılığıyla her şeyi daha çekici hale getirebilir.

Daha da önemlisi, İnternet çok ilginç bir yer.Bazen insanlar bazı şeylere karşı çok hassas olabilir veya topluluk kurallarını ihlal edebilir, bu nedenle yapılandırılmış bir inceleme ekibi de kurulmalıdır.

Yönetim ekibinin dağılımı, topluluğun görgü kurallarını ve ortamını korumak için Discord’daki yönetim ekibinden her zaman çevrimiçi kişilerin bulunmasını sağlamalıdır.Aksi takdirde, bir kişi birçok insanın topluluk deneyimini mahvedebilir ki bu da birçok insan için büyük bir tehlike işaretidir.İnsanlar samimi, anlayışlı ve iyi işleyen bir topluluğa katılır ve denetim ekibi bu ortamı korumalıdır.

Moderasyonun alt bölümü aşağıdaki gibi olabilir:

Sohbet moderatörü: Yalnızca topluluk kanallarını yönetin, kanal sohbet kurallarını ihlal eden veya hakaret/iğrenme/aptalca içerik yazan kişileri arayın.

Ses Moderatörü: İnsanların küfür etmemesini veya başkalarının deneyimini bozmamasını sağlamak için ses kanalının görgü kurallarını ayarlayın.

Moderatörleri yönet: Aşağıdaki moderatörleri denetleyebilir ve sunucunun günlük aktivitelerini takip edebilirler.

Yardımcılar: Bu kişiler, toplulukla ilgili her şeyin yanı sıra, soruları olan kişilere mümkün olan en kısa sürede yardımcı olabilir.

Yönetici: Discord üzerinde tüm güce sahip olan topluluk yöneticisi olan yönetim ekibi.

Topluluğun, etkileşimle ilgilenmeyen kullanıcılar tarafından herhangi bir ihlal biçimiyle karşı karşıya kalmamasını sağlamak için benzer bir yapı izlenmelidir.

Topluluk, yalnızca kullanıcılar kendileri tarafından sevildiklerini hissettiklerinde gelişecektir.Böyle bir deneyimin sağlanabilmesi için topluluk ekibinin ve kullanıcıların sürekli etkileşim içinde olması ve aynı zamanda topluluğu bağımsız hale getirmesi gerekmektedir.Bu döngü bir kez oluştuğunda, giderek daha fazla kullanıcı üye olacaktır.

DISCORD Botları: Bu çok önemli bir kısımDISCORD Bots’un birçok kullanım durumu vardır ve aslında topluluk oluşturmada çok fazla yardım sağlar.

Hoş Geldiniz robotları, dokunma robotları, doğrulama robotları vb. kullanma gibi Discord robotları tarafından tamamlanabilecek birçok kullanışlı işlev vardır. Hepsinin belirli bir amacı var ve Discord’da hayatı kolaylaştırıyorlar.

Bir topluluk gerekli Discord robotlarına sahip olmalıdır, ancak bunun ötesinde bu alanda birçok yenilikçi yöntem vardır.Birçok topluluk, özellikle topluluklarının fikirlerini robotlara dahil ederek özel robotlar yapar.

Bir örnek Layer3’ün gmBOT’udur.Bir topluluk töreni olarak Discord’daki kullanıcıların atmosferi ve üyelikleri, her gün belirli bir metin kanalına “gm” (günaydın) girerek onu yüksek düzeyde etkileşimli hale getirir ve hatta lider tabloları gibi özellikler ekler:

Bir başka örnek de tip.cc bot.Bu bot, Discord’da birbirlerine kripto para birimi vermek için yaygın olarak kullanılır.Bu, birisinin birbirine yardım etmesi, birinin işini beğenmesi veya sadece birbirlerine kripto para birimi vermek istemesi durumunda, kullanıcıların birbirlerini ödüllendirmelerine olanak tanıyan çok benzersiz bir kavramdır.

Bunun gibi küçük şeyler bazen topluluk oluşturma üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

> Çok aktif sosyal medya hesaplarına sahip olan üyeler, toplulukla ilgili olaylar, haberler ve bilgiler hakkında bilgi almak için bu hesapları takip edebilirler.

Twitter, topluluk üyelerinin beğeniler, retweetler ve tweet’ler aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girmesine izin verecek şekilde tasarlandığından web3 alanında en yaygın kullanılan sosyal medyadır.

Twitter’da çeşitli etkinlikler ve ilgi çekici etkinlikler gerçekleştirmek ve toplulukla ilgili içerikleri kullanıcıların tüketmeyi seveceği şekilde sunmak çok önemli.

Twitter’dan bahsetmişken, buraya “Web 3.0’da üyelik deneyimi (MX) kullanıcı deneyimi (UX) kadar önemlidir” diyen bir tweet ekliyorum. Bu, inşaatçıların sormak ve cevaplamak istediği bir dizi önemli sorudur.Okumaya değer:

Kash Dhanda’dan Konular

İnternetteki insanlar basit ve sıradan içeriği sevmez, bu yüzden onu çekici ve heyecan verici hale getirmek gerekir.Twitter bunu başarmaya yardımcı olabilir.

Sunum İnternetteki her şeydir ve “hype” bu alanın çok önemli bir yönü olarak kabul edilebilir.Sosyal medya ağlarında insanların ilgi alanı göz önüne alındığında, insanların katılım için dikkat çekmesi gerekmektedir.

GCR’nin Discord sunucusunun “yaygınlığına” bir örnek:

resim-5-1024x662-1

İnternetteki en son trendleri takip etmek ve bunu topluluk hakkında hype yaratmak için kullanmak beyin fırtınası gerektirir.Twitter bu konuda çok faydalı olabilir.Bir örnek, topluluk üyelerini çekmek için en son #SpotifyWrapped heyecanını kullanarak @Layer3 tarafından gönderilen bir tweet:

Şekil 6-2

Bültenler ve bloglar da topluluk oluşturmada çok önemli kabul edilir.Üyelerini yaklaşan yeni etkinlikler ve güncellemeler hakkında eğitmek için kullanılan haftalık bir haber bülteni ve bir blog yayınlayan bir topluluk, yüksek bir katılım oranını sürdürmek için çok önemlidir.

Bloglar, blok zinciri ile ilgili kavramlarda deneyimi olmayan veya topluluğun temel ilkelerini anlamayan yeni üyeleri eğitmek için kullanılabilir.Blogunuz, topluluğun çalışmalarını ve ayrıntılarını bu kişilere basit bir dille kolayca açıklayabilir.Toplulukta aşırı üretkenlik ortamı olabilir (punto amaçlı).

Sadece bloglar ve haber bültenleri değil, podcast’ler de topluluğa çok ilginç bir katkı olabilir, çünkü birçok insan aslında okumaktan çok dinlemeyi sever – podcast’lerin ortaya çıktığı yer burasıdır.Birçok topluluk, bilgileri yaymak ve fikirleri toplulukları, blok zinciri veya genel teknoloji etrafında tartışmak için podcast’leri kullanır.

YouTube’daki Superteam podcast’i böyle bir örnektir.

> Aktiviteler

Topluluk, üyelerinin büyümesini desteklemek için her zaman faaliyetlere ihtiyaç duyar;Bazen topluluğun kendi yıldönümü, belirli bir kutlama günü veya tüm üyelerin birlikte tasarladığı bir şey olabilir.Faaliyetler toplumun ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

NFT partisi mi?Rastgele emoji eşleşmesi mi?

yazma yarışması?

Piyango?

Ödül?

Üyeleri heyecanlandıran etkinlikler, onları toplulukta tutan etkinliklerdir;Etkinlikler ayrıca topluluk hakkında bilgilerin yayılmasına yardımcı olur.Herkes eğlenceli aktivitelere katılmak ister, değil mi?

GCR için anlaşmazlık örneği:

resim-7-1024x374-1

> Ödüller

İnsanlar yaptıkları işten bir şeyler kazanmayı severler, değil mi?Ödüller her zaman insanlar tarafından takdir edilir ve onların topluluğa daha fazla zaman ayırmasını sağlar.Teşvik tedbirleri de katılımı teşvik edebilir.

DAO gibi bir topluluk, üyelerini adil olduğunu düşündükleri bir şekilde ödüllendirmek için birçok araç kullanabilir.Bazı topluluklar oldukça basit ödüllere sahipken, diğerleri katkıda bulunan üyelerini ödüllendirmek için Coordinape veya SourceCred gibi platformları kullanıyor.

Bazı topluluklar da ödül sistemini kendi ihtiyaçlarına göre değiştirmiş ve karşılık gelen ödülleri sağlamıştır.

Yeni gelenlere karmaşık topluluk yapılarını açıklayan basit grafikler her zaman takdir edilmektedir.Topluluk, her zaman yeni üyeler, teknik gaziler ve aracılar için arkadaş canlısı olmasını sağlamalıdır.Web3 topluluğu böyle görünmelidir, herkesi kabul eder ve kapsar

Bu basit grafikler, en karmaşık yapıyı bu kadar net ayrıntılarla açıklıyor ve İnternet’teki insanları belirli bir topluluk kavramına daha fazla ilgi gösteriyor.

Bir topluluk, içindeki insanlarla ilgilidir ve onlar kalıp büyümesine yardım ettikleri sürece hiçbir şey ters gidemez.Topluluk kurucuları topluluğa inanan insanları bulmalıdır, inanç dünyada çok güçlü bir para birimidir

inşaatçılara hayırlı olsun

Bilgi kaynağı: GLOBALCOINRESEARCH’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap