1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Vitalik Buterin, Ethereum Gaz Ücretlerini Daha Adil Hale Getirmek İçin Gelişmiş Bir Yol Öneriyor, Ancak Bir Sorun Var – CoinGeek

Vitalik Buterin, Ethereum Gaz Ücretlerini Daha Adil Hale Getirmek İçin Gelişmiş Bir Yol Öneriyor, Ancak Bir Sorun Var – CoinGeek

guncel coin haberleri

  • Yüksek gaz ücretleri son zamanlarda Ethereum ağını rahatsız etti.
  • Buterin, bu sorunu çözmek için çok boyutlu bir EIP-1559 önerdi.
  • Son günlerde, ağın gelişimi için bir yol haritası da açıkladı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un gaz ücreti sorununa yeni bir çözüm buldu. Buterin, bu iddiaları web araştırma platformundaki bir makalede ortaya koydu.

Buterin çok boyutlu EIP-1559 öneriyor

Son birkaç yıldır, Ethereum ağı, ağdaki işlemleri aşırı derecede pahalı hale getiren göz kamaştırıcı gaz ücretlerinden rahatsız oldu. Ağın kurucu ortağı Buterin, bazı insanları ve hatta DeFi projelerini ağ dışında bırakan sorunu çözmek için şimdi bir öneride bulundu. Buterin, artan gaz ücretlerini ele almak için çok boyutlu bir EIP-1559 fiyatlandırma modeli önermektedir.

Plan, tek bir blok tarafından kaç özel kaynağın tüketilebileceğini sınırlayacak ve gaz ücretlerini optimize ederek her kaynak için bir taban ücret talep edecektir. Bu amaçla programcı iki seçenek önerir.

“Daha az saf” olarak adlandırdığı ilk seçenekte, bloklar mevcut sınırlarını korurken, “özel kaynakların” maliyeti, belirlenen taban ücretin bir kısmı ile sınırlandırılır.

“Gaz yürütme maliyetini aynı tutuyoruz ve mevcut EIP 1559’u koruyoruz, baz ücret f1 olsun. Tüm “özel” kaynakların (çağrı verileri, depolama kullanımı…) gas fiyatı fi/f1 olur. Kaynak üzerinde b1…bn’yi sınırlar ve sınırlar. Öncelik ücreti bugün olduğu gibi çalışır” diye yazdı Buterin.

Reklam&nbsp &nbsp

Buterin, ikinci seçeneğin daha zor bir görev olduğunu kabul etti, ancak “daha saf” olduğunu söyledi. Bu teklifte, blokların gaz limiti yoktur, sadece kaynak kullanımı vardır ve taban ücret etherin bir kısmıdır.

“Gaz taban ücreti 1 wei (veya tercih edersek 1 gwei) olarak sabitlenmiştir. Her kaynağın (yürütümü birdir) kullanım gaz fiyatı fi olur. Blok gaz limiti yoktur, sadece b1 limiti vardır… kaynak başına milyar. Bu modelde, “gaz” ve “ETH” gerçek eşanlamlılar haline gelir. Öncelik ücreti bir yüzde belirterek çalışır; blok üreticilerine ödenen öncelik ücreti, taban ücretin bu yüzde ile çarpımına eşittir (daha gelişmiş bir yaklaşım her kaynak için bir tane olmak üzere, n öncelik ücreti A vektörünü içeren bir yüzde belirtmektir).

Fon yöneticisi Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu’nun geçen yıl Ethereum topluluğundan bu yüksek gaz ücretleri nedeniyle ayrıldığını ve katılmak isteyenlerin cesaretini kırdığını söylediğini belirtmekte fayda var. Market. Su Zhu’nun firması da bir yıl içinde ethereum rakibi AVAX’a büyük bir yatırım yaptı.

ETH 2.0 ve Ethereum için Yol Haritası

Ethereum CEO’su son haftalarda aktif oldu. Birkaç gün önce bir podcast’te, ağın bir hisse kanıtı sistemine geçiş planlarını açıkladı.

Beş adımlı bir sürecin ana hatlarını çizdi: birleştirme, dalgalanma, saçak, temizleme ve savurma, tamamlanmasının altı yıl alacağını ve ağın maksimum optimizasyonda çalıştığını görecek. Buterin, ağın nihai hedefinin “geçmişi geçmişte bırakmak ve zamanla gerçekten basitleşen bir ethereum yaratmak” olduğunu söyledi.

Bilgi kaynağı: 0x bilgisi ile ZYCRYPTO’dan derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap