İlginizi Çekebilir
Binance Lite Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Vitalik Buterin, CityDAO vatandaşlığını satın aldı

Vitalik Buterin, CityDAO vatandaşlığını satın aldı

guncel coin haberleri

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar, kripto para birimi alanında giderek daha popüler hale geliyor. Birçoğu sadece şirketle ilgili olsa da, CityDAO, Vitalik Buterin’in yardımıyla bir adım daha ileri götürdü.

Buterin kısa süre önce CityDAO’dan NFT “vatandaşlık” satın aldı. Bu iddialı proje, Ethereum blok zincirinde bir parça fiziksel araziye bağlı bir şehir inşa ediyor.

Ethereum’un yaratıcılarının katılımı ilginç bir hamle. Ancak bu ayın başlarında gerçekleştiğinde beklendiği kadar ilgi görmedi.

9 Kasım’da bir Twitter kullanıcısı, Buterin’in kanıtlanabilir yatırımıyla ilgili dikkat eksikliğine dikkat çekti.

kaynak:

Ethereum blok zincirindeki cüzdanı kontrol ederek, Buterin kimliğine sahip bir hesabın sahipliğini doğrulayan bir hesabın CityDAO proje cüzdanına 0.25 ETH aktardığını gösterdi. Bu sayı, NFT formatında vatandaşlık almak için gereken miktara karşılık gelmektedir.

Bu, Buterin’in şehirlerin geleceği konusundaki fikirleriyle uyumludur. Ekim ayının sonunda “Cryptocurrency City” adlı bir mektup yayınladı.

DAO’nun katılımcılar arasında halk oylaması yoluyla dijital şehirleri fiziksel şehirler olarak nasıl denetleyeceğini ve yöneteceğini açıkladı.

Fiziksel şehir yerel kripto para birimini başlattı

CityDAO benzersiz beklentiler sunsa da, kripto para birimlerinin ve şehirlerin entegrasyonu zaten gerçekleşiyor.

Örneğin Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’in desteklediği Miami madeni parası var. San Francisco veya Seul gibi diğer şehirler de benzer projeler uyguluyor veya bunların kullanımını tartışıyor.

Ayrıca CityCoins hizmet tasarımı, şehirlerin yerel projeler için fon toplamaya yardımcı olmak için özelleştirilmiş dijital para birimleri oluşturmasına olanak tanır. Örneğin MiamiCoin örneğinde, yeni dijital varlık tarafından toplanan fonların %30’a kadarı yeni şehir planı için ödeme yapmak için kullanılacak.

Miami örneğinde, bu kurumların açık desteği var. Ayrıca hizmet, herhangi bir vatandaş grubunun şehirleri için kripto para birimleri oluşturmasına izin verir. Bununla birlikte, anahtar onu gerçekten kullanmaktır, bu yüzden Suarez’in görevi onu çalıştırmaktır.

New York’un yeni seçilen belediye başkanı Eric Adams, maaşını bitcoin olarak alacağını zaten açıklamıştı.Bu nedenle Miami’deki meslektaşlarını örnek alarak, ABD’de kamu maaşı için BTC’yi kabul eden ilk politikacı oldu. Bitcoin kullanımını teşvik etmek için Şehir yetkililerine para birimi ile ödeme yapma fikri.

Adams, ikilinin konuştuklarını ve “bu yeni macerada bir rekabet değil, ortaklık olduğunu” duyurduklarını söyledi.

Bu nedenle, New York belediye başkanının Miami’deki Suarez’in izinden gidebileceğini ve New York’ta kendi kripto para birimini piyasaya sürebileceğini tahmin etmek mantıksız değil.

Buterin’in yerel kripto para birimine göre

Buterin’e göre, bu kripto para birimleri en az aşağıdaki üç noktayı karşılamalıdır:

  • Hükümet için sürdürülebilir bir gelir kaynağı olarak.
  • Sakinleri ve şehirler arasındaki ekonomik işbirliğini teşvik edin.
  • Tüm paydaşların tasarruf ve servet yaratmasını teşvik edin.
  • Şehir genelinde sosyal aktiviteleri teşvik edin.
  • Servet eşitsizliğini azaltın.

Son noktayla ilgili olarak Buterin, yeni çıkarılan şehir jetonlarının büyük çoğunluğunun bir evrensel temel gelir biçimi olarak sakinlere sağlanmasını önerdi. Ethereum’un kurucu ortağı, mevcut ekonomik mekanizmayı “zenginleri fakirlere” tercih etmekle eleştirdi.

Madeni paralara ek olarak, kentsel yönetişim için DAO

Yararlı token ekonomisine sahip bir şehirde yerel kripto para biriminin benimsenmesi iyi bir kavramsal adımdır. Ancak Buterin, bunun daha ileri gitmesi gerektiğine inanıyor.

DAO’nun şehirlerin kendilerini yönetmesine izin verebileceğine inanıyor. Bu lidersiz bir organizasyondur. Üyeleri oy verebilir veya fikir öne sürebilir.Bu, merkezi olmayan ve açık bir hükümettir.

Buterin, şimdilik bu projelerin eyalet düzeyinden ziyade yerel düzeyde başlamanın daha uygun olduğunu çünkü daha karmaşık olduklarını söyledi.

Buterin’e göre, bir şehrin başa çıkması gereken yüzlerce yönü vardır. Bunlar arasında bisiklet yolları, karbondioksit kısıtlamaları veya COVID-19 pandemisine karşı alınan önlemler yer alıyor:

“Şehirlerde iyileştirilebilecek ve geliştirilmesi gereken birçok şey var ve birçok fırsat var. Zorluklara rağmen, genel olarak kripto para birimi olgun bir fikir.”

DAO’nun şehir yönetimine gönüllü katılım yoluyla vatandaşlara açık bir zenginlik sağladığına inanıyor. Ayrıca blok zinciri teknolojisini mükemmel şekilde uygulayabilen iki kullanım örneği de gösterdi:

  • Mevcut süreçlerin daha güvenilir, şeffaf ve doğrulanabilir bir versiyonunu oluşturmak için blok zinciri kullanın.
  • Arazi ve diğer kıt varlıkların yeni deneysel mülkiyet biçimlerinin yanı sıra yeni deneysel demokratik yönetişim biçimlerini uygulamak için blok zinciri kullanın.

CityDAO’nun iddialı hamlesi

CityDAO’ya bakıldığında Buterin’in desteklediği bu değerlerin birçoğu mevcut.

Zaten Wyoming’de bir arazisi var. Yeni Wyoming DAO LLC yasası bu sürecin tamamlanmasına yardımcı oldu. Kanun, DAO’ya bir birey veya tüzel kişilik ile aynı yasal statü sağlayarak yasal olarak DAO’nun oluşturulmasını korur.

Yasal belgeler, DAO’nun tüzel kişilik haline gelmesine izin veren yasayı içerecek şekilde güncellendi.

Hükümet, böyle bir organizasyonu kimin yönettiğini bildiğini iddia ediyor. Güncelleme nedeniyle, algoritma ile yönetilen kutu, merkezi olmayan yapısı nedeniyle herhangi bir DAO’ya uyarlanmıştır. Bu çok açıklayıcı detay, kripto para ekosisteminin bu bölümünün olumlu gelişimini gösteriyor.

Başlangıçta proje, ünlü rapçi Kanye West’in sahip olduğu 3.888 dönümlük çiftliği satın almayı düşündü. Ancak öneriyi reddetti çünkü bu hareket, sürecin başlarında endişeye neden olabilir. Bu nedenle, daha göze çarpmayan bir arazi parçası ile donatılmıştır.

Kaynak: AO

Buterin’in CityDAO’ya yaptığı yatırım, meta-evreni ve fiziksel alanı birbirine bağlama taahhüdünü yansıtıyor.

Metaverse bir süredir geliştirilmektedir. Başarılı örnekler arasında video oyun endüstrisindeki Axie Infinity ve Decentraland yer alıyor ve tanınmış video oyunu “The Sims”e benzer bir dijital metropol yaratıyor.

Her iki durumda da tamamen dijital bir ürün pazarının kullanıcılarına gerçek ekonomik faydalar sağlayabileceği doğrulandı. Bazı durumlarda, bir gelir kaynağı bile getirecektir.

Son zamanlarda, Facebook adını Meta olarak değiştirdi ve insanların meta-evren kavramına olan ilgisini daha da artırdı. Bu hareket diğer ana akım şirketlerin ilgisini çekti.

Örneğin Nike, ürünleri için patent başvurusunda bulunmaya başladı. Ayrıca Microsoft, Metaverse’de gelecekteki pazar için etkili dijital ürünler geliştirmeye başladı.

Duyurudan sonra, Metaverse’in kripto para ekosistemine adanmış birkaç birleştirilmiş projenin token fiyatları keskin bir şekilde arttı. Bunlar arasında Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) veya Enjin (ENJ) bulunur.

Mark Zuckerberg’in ana şirketinin yeni yönetimi, Metaverse fikrini ana akım haline getirebilir. Buna karşılık, alana daha fazla insan getiriyorlar ve DAO gibi kavramlarla etkileşime giriyorlar.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap