İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Vergi Borcu Yapılandırma İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Yapılandırma İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

featured

Vergi Borcu olup borcunu yapılandırmak isteyenler bu habere dikkat! Vergi Borcu Yapılandırma İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır? Bu sorulara cevap vermek üzere bu yazıyı hazırladık. Aşağıda yer alan grafiklerin yardımıyla başvuru işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. İşte Vergi Borcu Yapılandırma ile ilgili merak edilenler..

Bilindiği gibi 6736 sayılı kanun ile vergi borçlarına yapılandırma fırsatı geldi. 6736 sayılı kanun başvuru işlemi internetten de yapılabiliyor. Şimdi adım adım ne yapmanız gerektiğini inceleyelim.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Görüntülü Anlatım

Vergi borcunuzu intenetten yapılandırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Görüntülü anlatım sayesinde vergi affı başvuru işlemini internetten kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

1: Aşağıdaki adrese tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine (İnternet vergi dairesi) bağlanıyoruz.

T.C. Kimlik numaranızla başvuru yapabileceğiniz ekran: https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=tc6736basvuru

2: Aşağıda yer alan ekran açılınca kimlik bilgilerimizi giriyoruz.

3: Kimlik bilgilerimizi girmemizin ardından aşağıda yer alan başvuru formu açılacak.
4: İlk olarak borcunuz MTV gibi araçla ilgili borçsa plaka bilgisini girmek durumundasınız. Eğer araç borcu değilse ödeme şekline geçiyoruz. Burada peşin ödeme ve taksitle ödeme seçenekleri mevcut hangi şekilde ödeme yapmak istiyorsak seçiyoruz. Örnek olarak 12 taksiti seçelim.
5: Seçtiğimiz taksit sayısının altındaki kutucuğa yazıyla ödeme şeklimizi yazıyoruz. “altı, dokuz” gibi.
6: Bir sonraki aşamada borçlu olduğunuz vergi dairesinin bulunduğu ili seçin. Ardından bir alttaki kutucuktan vergi dairenizi seçin. Örnek olarak İstanbul – Kadıköy vergi dairesini seçelim. NOT: Eğer hangi vergi dairesine borçlu olduğunuzu bilmiyorsanız yazımızın alt kısmında nasıl öğrenebileceğinizi açıkladık. UYARI: Vergi dairenizi bilseniz dahi bilmiyomuş gibi sorgulama yaparak bütün vergi borçlarınızı sorgulamanızı öneririz. Aksi takdirde farklı vergi dairelerine olan borçlarınızı gözden kaçırabilirsiniz.
7: Bir sonraki seçenek vergi dairesinin sizinle hangi kanalla iletişim kurmasını istediğinize ilişkin. Başvuruya ilişkin bilgilendirmeler bu kanaldan yapılacağı için bilgileri doğru girdiğinizden emin olunuz.
8: Adres, telefon ve e-posta gibi iletişim bilgilerinizi girin.
9:Eğer daha önce 6552 sayılı kanundan yararlanarak borcunuzu yapılandırdıysanız 6736 sayılı yeni kanuna göre tekrar yapılandırmanız mümkün. 6552 kapsamında yapılandırılmış borcunuz yoksa veya tekrardan yapılandırmak istemiyorsanız “Hayır“, eğer 6552 sayılı kanun kapsamında borcunuz var ve tekrardan yapılandırmak istiyorsanız “Evet” seçeneğini işaretleyiniz.
10: Buna göre dava açmaktan vazgeçiyorsunuz. Kabul etmeden işleme devam etmek mümkün değil. Eğer vergi borcu yapılandırma işlemine devam etmek ve dava açma hakkınızdan feragat etmek istiyorsanız “Evet” seçeneğini işaretleyiniz.
11: Son olarak açıklamaları okuduğumuzu belirtecek şekilde tik işaretini onayladıktan sonra, “Tamam” butonuna tıklayarak başvuru işlemimizi tamamlıyoruz.
12: Başvurunuzu tamamladıktan sonra ilk adımdaki adresten sisteme bağlanarak başvuru sonucuzu takip edebilirsiniz.

Borçlu Olduğunuz Vergi Dairesini Sorgulama

1: Başvuru ekranındayken çıkış yapmadan, ekranın sol üst köşesindeki ev işaretine tıklıyoruz.

2: Sol kısımdaki bağlantılar arasından “Borç sorgulama ve Ödeme” bağlantısına tıklıyoruz.

3: Açılan yeni ekranda, yine sol kısımda yer alan bağlantılardan “Genel borç sorgulama ve ödeme” seçeneğine tıklıyoruz.

4: Ekranın sağ kısmında T.C Kimlik numaranız ile vergi tipi seçenekleri görünecek. Buradan vergi tipini hepsi olarak seçiyoruz.

5: Hepsi seçeneğini seçtiğimizde aşağıdaki ekran görüntüsü gelecek. Sorgula ve Ödebutonuna tıklıyoruz.

 

6: İşte sorgula butonuna tıkladıktan sonra borç bilgilerimiz açılıyor. Alt kısımda yer alan borç bilgileri kısmından vergi dairesini görebilirsiniz.

7: Son olarak vergi dairesini öğrendiğimize göre çıkış yapmadan ekranın sol üst köşesinde yer alan “6736 s.K. Kapsamındaki İşlemler” sekmesine tıklayarak, başvurumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap