1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. UMA KPI Seçenekleri-Açıklama (Temel Performans Göstergeleri)-

UMA KPI Seçenekleri-Açıklama (Temel Performans Göstergeleri)-

UMA KPI Seçenekleri-Açıklama (Temel Performans Göstergeleri)-

UMA protokolüyle ilgili önceki makalenin ardından, bu makale DAO ve diğer protokollerin daha kapsamlı büyümesine katkıda bulunabilecek KPI seçeneklerini açıklayacaktır.

Kulağa ilginç geliyor, okumaya devam edin

UMA, DeFi pazarına genel pazar erişimi sağlayabilecek merkezi olmayan bir mimariyi teşvik etmeyi amaçlar.UMA, Ethereum (Poligon’a genişletilir) üzerindeki paha biçilmez finansal sözleşmeler için açık kaynaklı bir altyapı sağlar.Esasen, UMA oluşur

 1. Paha biçilmez finansal sözleşme altyapısı – sentetik belirteçler oluşturma yeteneği.
 2. İyimser Oracle-sözleşme yönetimi ve uygulamasına odaklanır.

Bunlar birlikte hızlı, verimli ve güvenli türevlerin oluşturulmasına katkıda bulunur.

Temel performans göstergesi seçenekleri

Topluluk büyümesiyle bağlantılı olarak KPI seçenekleri, UMA tarafından tanıtılan bir teşvik mekanizmasıdır. Topluluğu, anlaşmanın temel temelini geliştirmeye yardımcı olduğu için ödüllendirmek üzere tasarlanan anahtar performans göstergesi (KPI) seçeneği sentetik bir belirteçtir.Projenin KPI’si belirli bir sona erme tarihinden önce önceden belirlenmiş hedefe ulaşırsa, daha fazla ödül ödenecektir. Her KPI opsiyonu sahibinin, opsiyon değeri daha yüksek olduğu için KPI’yı iyileştirme teşviki vardır. Bu, bireysel belirteç sahiplerinin çıkarlarını anlaşmanın toplu çıkarlarıyla uyumlu hale getirmektir.

Yaratılışının arkasındaki mantık

DAO’nun (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) varlığı ve büyümesi, dijital varlıkların kullanımının spekülatif ticaretin ötesine geçtiğinin açık bir kanıtıdır. Geleneksel şirketlerin aksine, DAO’lar merkezi değildir ve kurallarının ve yönetişimlerinin çoğu blok zincirinde kodlanmıştır.

Jetonlar DAO’nun önemli bir parçasını oluşturur ve aşağıdaki işlevleri yerine getirir

 • Kuruluştaki bireylerin çıkarlarını ölçün
 • Ödül katılımı
 • Garantili oy hakları
 • Takas edilebilir, onları değerli kılar

DAO’nun popülaritesi artsa da, bedavacılık ve seçmen yorgunluğu, gelişiminin önündeki ana engellerdir. Sadık topluluk üyelerinin sürekli çabalarından yararlanan bedavacılar, DAO’ların ortak hedeflere doğru etkin bir şekilde çalışmasını ve gerçek değer yaratmasını zorlaştırıyor.

Standart airdrop bir teşvik mekanizması olarak hizmet etse ve ağ büyümesini hızlandırsa da, insanlar ilişkili satış risklerini göz ardı edemediğinden etkinliği sınırlıdır. Çoğu airdrop alıcısı, takas edilebilir olduklarında jeton satma eğilimindedir ve bu da değerlerinin düşmesine neden olur. Bu nedenle, airdrop sonucunu tahmin etmek zordur. Ek olarak, yukarıda belirtilen riskler, dolaşımda zaten jetonları olan projeler için airdrop’ları pratik hale getiriyor.

Asıl sorun, DAO için yapılan iş ile alınan ödüller arasında doğrudan bağlantı sağlayabilecek bir mekanizmanın olmamasıdır.

UMA için KPI seçenekleri

İnsanlar jetonlar üzerinde şirketler kurmaya ve akıllı sözleşmeler kullanmaya çalıştıkça, DAO’nun patlayıcı büyümesi hızla gelişen bir endüstri yarattı, ancak endüstri, tam potansiyelini gerçekleştirmek için gereken altyapı ve teşviklerden yoksun.

UMA, herkesin sözleşmeler oluşturmasına ve zincir üzerinde finansal ürünler oluşturmasına izin verir. Bu, değerin temel performans göstergeleri (KPI’ler) yoluyla türetildiği, iş metrikleri için gelecekteki bir pazar oluşturmaya yardımcı olur. DAO’lar, üyeleri açıkça tanımlanmış hedeflere ulaşmak için motive etmek için KPI’ları kullanabilir. Temel hedefe ulaşılırsa, bu seçenekler paraya çevrilebilir üyelere verilecektir.

KPI seçeneklerine örnekler

 • Defi protokolü TVL opsiyonları yaratabilir: bu durumda, TVL yükseldikçe, opsiyonlar daha fazla proje jetonu ödeyecek, böylece opsiyon sahiplerini anlaşma TVL’yi geliştirmek için birleştirecek.
 • Alım satım protokolü alım satım hacmi opsiyonları yaratabilir: bu durumda alım satım hacmi arttıkça opsiyonlar daha fazla proje jetonu öder, böylece opsiyon sahiplerini alım satım hacmi endeksini artırmak için birleştirir.
 • dApp’ler, DAU seçenekleri oluşturabilir: Bu durumda, DAU’ların sayısı arttıkça, seçenekler daha fazla ödül ödeyecek ve böylece dApp’lerin kullanımını artırmak için seçenek sahipleri ile işbirliği yapacaktır.

KPI’lar DAO’lar arasında farklı olmalıdır, bu nedenle bunlar UMA platformunda kolayca oluşturulabilen bazı KPI seçeneklerine yalnızca örneklerdir.

İlginç bir şekilde, UMA bu mekanizmayı deneyen ilk kişiydi. Bu belirteçlerin ilk sürümünü oluşturarak UMA’nın TVL büyümesini teşvik eder. Nisan ayında, uTVL jetonları, o sırada anlaşmada kilitlenen toplam değer tarafından belirlenen bir oranda 30 Haziran’da UMA ile havadan indirildi ve değiştirildi.

32f089fc3d3a621759df0efe0ebef3b9d994ac597deaced50ed67129b72cd238.pngNeden UMA’dır?

Cevap UMA’nın mimarisinde yatıyor

 • UMA, esnek sözleşme şablonlarıyla, süresi dolan çok çeşitli sözleşmelerin başlatılmasına izin verir ve geliştirme çalışmaları ihmal edilebilir düzeydedir.
 • UMA’nın benzersiz oracle çözümü, güvenilir, temiz ve ekonomik olarak motive edilmiş çözümlerin yolunu açıyor. Ayrıca UMA, fiyat belirleme için büyük esneklik sağlayan paha biçilmez bir yöntem kullanır.

UMA’da KPI opsiyon sözleşmesi nasıl başlatılır?

UMA’nın KPI opsiyon sözleşmelerini başlatma süreci oldukça basittir ve zincir üzerinde fiyat beslemesi veya akıllı sözleşme geliştirme gerektirmez. Sadece uzun-kısa bir sözleşme şablonuna ve iyimser bir kehanete ihtiyacı var.

İlgili adımlar-

 1. İki UMA İyileştirme Teklifi (UMIP) gönderin. Desteklenen bir teminat türü olarak yönetim belirteçlerini ilk ekleyen. İkincisi, UMA Optimistic Oracle’ın KPI seçeneklerini nasıl fiyatlandırdığını tanımlamaktır. UMIP’nin zincir içi uygulamaya sunulması en az 10 gün sürer.
 2. UMA yönetişimi onaylandıktan sonra, süresi dolan KPI opsiyon sözleşmesi başlatılacaktır. LSP dağıtım eğitimini takiben yukarıdaki işlem birkaç dakika içinde tamamlanabilir.
 3. Sözleşmedeki taahhütleri kilitleyerek KPI belirteçlerini basmaya başlayın. Basıldıktan sonra, KPI jetonları gerekli adres listesine gerekli şekilde airdrop olarak gönderilir.
 4. Sözleşme sona erdikten sonra KPI seçeneği, KPI ilerlemesine göre belirlenen tutarda itfa edilir. Veya Bileşik KPI büyümesi için proje yeni bir KPI seçeneğine “dönmeye” karar verebilir.

323b2c030bc44b7123f28cb15096a7b56e66a3ec690e0f6511308d2d834d0492.png

uTVL kampanyası, UMA’nın benimsenmesi için çok çalışan çok yakın bir topluluğu başarıyla oluşturdu. Topluluğun başarısı, UMA’yı 2021’in üçüncü çeyreği için yeni bir KPI seçenek planı başlatmaya sevk etti: KPI olarak DAO entegrasyonu ile uDAO kampanyası.

2021’in üçüncü çeyreğinde KPI opsiyon faaliyetleri – uDAO

Bu, 1 Temmuz’da yürürlüğe girer ve 30 Eylül’de sona erer ve UMA tarafından uygulanan DAO entegrasyonlarının sayısına göre ödenir.

Entegrasyon, DAO’nun finansman için aşağıdaki üç üründen birinden token kullanmasını gerektirecek:

 1. Temel performans göstergesi seçenekleri
 2. Çağrı/satış seçenekleri
 3. Menzil bağı

Yukarıdaki ürünler, bu çeyrekte SuperUMAns’ın stratejik odak noktasıdır. Belirteç, entegrasyon başına 1000 uDAO başına 50 USD UMA belirteci ödeyecek şekilde ayarlanmıştır. Değeri 5 milyon ABD Dolarından fazla olan tokenler tarafından finanse edilen herhangi bir entegrasyon için uDAO, UMA tokenleri olarak ek 100 ABD Doları ödeyecektir.

Örnek (UMA medyasından) –3adae6741dd7479317642c935289864c3ccb9fc58f4044e4e48b5fd2cfc56701.png

20 entegrasyonun değeri 5 milyon ABD Dolarını aşarsa, her bir uDAO jetonunun maksimum değeri 3 ABD Doları UMA’dır.

uDAO etkinliği 30 Eylül’de sona eriyor ve her uDAO 0,35 UMA jetonu değerinde.

Sonuç olarak

KPI seçeneği yalnızca sentetik bir belirteç değil, aynı zamanda DAO’lar ve kuruluşlar için topluluklarını herkesin bir paydaş olduğuna dair belirli göstergelerle uyumlu hale getirmeleri için bir araçtır. Topluluğu önceden belirlenmiş hedeflere doğru hareket etmek için harekete geçirme ve bu hedeflere ulaşmada başarı şansını artırma yeteneğine sahiptir. Bu seçeneklerin kullanım kolaylığı ve basitliği etrafında, gelecekte KPI seçeneklerini uygulamak isteyen daha fazla proje görmeliyiz.

sosyal iletişim

Alt yığın, Twitter, Youtube, Orta

Bilgi kaynağı: GLOBALCOINRESEARCH’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap