İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
  3. Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Yılı Ücretsiz İzinde Maaş Desteği Kaç Para, Kaç Ay Ve Kimlere Verilecek?

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Yılı Ücretsiz İzinde Maaş Desteği Kaç Para, Kaç Ay Ve Kimlere Verilecek?

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

Ücretsiz İzin Ne Demek? Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? Ücretsiz İzin Desteği Nedir? Şartları nelerdir? 2020 yılında ülkemizde yaygınlaşan Koronavirüs nedeniyle işten çıkarmalara karşı alınan geçici önlemlerden biri olan Ücretsiz İzin maaşına Nasıl Başvuru yapılır? Merak ettiğiniz her şey, EkonomiHaberler.com‘da..

 

Ücretsiz İzin Ne Demek?

Girdiğimiz 2020 yılıyla birlikte yaygınlaşan korona virüsü iş verenleri ve işçileri de etkilemeye başladı. Çoğu işçi, iş verenleri tarafından ücretsiz izine çıkartılmak zorunda bırakıldı. Son günlerde ise hazine ve maliye bakanının, ekonomi haberleri konusunda ücretsiz izin desteğiyle ilgili açıklamaları gündem oldu. Ücretsiz iznin ne olduğunu anlamanız için öncelikle ücretli izni anlatalım. Ücretli izin, bir işçinin kanunen ona tanınmış olan izin haklarıyla beraber normalde almış olduğu aylığın aynen ödenmesidir. Yani, fiilen çalışmayan bir işçi ücretli izindeyken çalışıyormuş gibi maaşını tam olarak almaktadır. Ücretsiz izin durumlarında ise bu tam tersi şeklindedir. İzne çıkılan dönemlerde iş sözleşmesi askıda sayılır ve işçi, bu dönem boyunca işyerinde çalışamadığı gibi maaş da alamaz.

 

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır
Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Ücretsiz İzin Maaşı Nedir?

Ücretsiz izin maaşı, devlet tarafından sağlanan bir düzenlemedir. Eğer, işvereniniz tarafından veya zorunlu olarak ücretsiz izindeyseniz ücretsiz izin desteğinden siz de yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki konu başlıkları altında bunun detaylarını açıkladık.

 

Ücretsiz İzin Desteği Nedir?

Ücretsiz izne çıkmış olan işçiler maaş alamadığı için mağdur olmaya başladılar. Bu mağduriyetin önlenmesi amacıyla da hazine ve maliye bakanı önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda açık bir şekilde ücretsiz izne çıkarılmış olan işçilere maaş desteğinde bulunacağına yer verdi. Hazırlanmış olan 62 maddelik taslağa göre, ücretsiz izne çıkarılmış işçilere günlük 39 lira 24 kuruş verileceği belirtildi. Bu ücreti ay olarak hesapladığımızda 1170 TL miktarında ödeme yapılacağını anlayabiliriz. Bu miktarın belli şartlar kapsamında değişiklik göstereceğini belirtelim.

 

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır
Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Ücretsiz İzin Şartları Nelerdir?

Korona virüs sebebiyle işten çıkarmak yasaklandığı için hasta olan çalışanlar veya işyerinde çalışıyor olan tüm işçiler ücretsiz izne çıkartılabiliyorlar. Bu başlık altında, ücretsiz izne çıkmış olan işçiler devletten destek alabilmek için hangi kriterlere uygun olmalılar sorusuna cevap verdik. Aslında şu anda bilinen şartlar basit,

  • Eğer bir işçi, işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılmışsa devlet tarafından sağlanacak olan maaş desteğini alabilir. Yani, destekten yararlanabilmek için ücretsiz izne çıkmış olmanız gerekiyor.
  • Bu kanundan etkilenebilmek için ikinci şart ise, 15 Mart 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne çıkmış olmanızdır.
  • Ücretsiz izin teklifi, İş Kanunu’nun 22. Maddesine göre işveren tarafından işçiye yazılı bir şekilde yapılmalıdır. İşçiyse buna 6 iş günü içerisinde yanıt vermelidir. Yazılı bir şekilde ortak mutabakata varılarak karar alınmış olmalıdır.
  • Ücretsiz izne çıkmak için hazırlanılan bu yazı, isterse işçi tarafından da hazırlanıp işverene verilebilmektedir.

Bu kriterlere düzenlemeler gelebileceğinin altını çizelim. Çünkü, henüz şartlar hakkında detaylı bir açıklama yapılmadı.

 

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır
Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Ücretsiz İzin Maaşı İşsizlik Maaşını Etkiler Mi?

İşsizlik maaşı alanlar veya işinden ayrıldıktan sonra almayı düşünen vatandaşlar “hem ücretsiz izin maaşı alıp hem de işsizlik maaşı alabilir miyim” gibi sorulara yöneldiler. Ücretsiz izin desteğinin sağladığı maaştan yararlanan işçiler, Avukat Teymur tarafından verilen yanıtlara göre işsizlik maaşını alamazlar.

 

Ücretsiz İzin Hakkı Kaç Gündür?

Ücretsiz izin hakkınız bazı kriterlere göre değişiyor. Bunları aşağıdaki maddelerde sıraladık.

  • Kadınlar birinci doğumları için 60 gün, ikinci doğumları için 120 gün ve sonraki doğumları için de 180 gün süreyle ücretsiz izin kullanabilme haklarına sahiplerdir.
  • Doğum yapan anneler dışında, 3 yaşını henüz doldurmamış bir çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçiler de ücretsiz izin haklarına sahiptirler.
  • Eğer ücretli izin almışsanız ve bu izninizi uzak bir yerde kullanacaksanız isterseniz gidiş-dönüş yolunda geçireceğiniz süreyi (dört gün) ücretsiz izne dönüştürebilirsiniz.

 

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır
Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Henüz yeni yeni ortaya çıkan bir düzenleme olduğu için ücretsiz izin maaş desteğinin alınabilmesi için nasıl başvuru yapılacağı açıklanmadı. Düzenlemenin ne zaman tamamen onaylanacağı veya detayların ne zaman açıklanacağı konusunda da henüz bir bilgilendirme yok.

 

Ücretsiz İzin Maaşı Nereden Alınır?

Ücretsiz izne çıkan vatandaşlara maaş desteği düzenlemesinin detayları açıklanmadığı gibi nereden alınacağına dair bir açıklama da henüz yapılmadı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap