İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Türkiye’de Franchising Çeşitleri

Türkiye’de Franchising Çeşitleri

featured

Türkiye’de franchise sistemi uygulamaları son yıllarda başarılı örnekleri ile ön plana çıkıyor. Kendisini Türkiye’de son yıllarda kanıtlayan bu sistemin kuşkusuz en cezbedici yönü, pazarını genişletmek isteyen işletmelere büyüme imkanı sunmasının yanı sıra, aynı zamanda girişimciye de tanınmış bir markanın desteği ve güvencesi ile yatırım yapma olanağı sunması. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemiyor, markalaşamıyor, hatta rakipleri büyüdükçe o küçülüyor. İyi yönetilen bir zincir ise sıfırdan yola çıksa bile marka oluyor. Alışveriş merkezlerinin markalara yer vermesi de franchise zincirlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Müstakil perakendecilerin sürekli yaptıkları hatalar ve ihmaller, franchise zincirlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesinde ve gelişmesindeki diğer bir önemli etken.
Türkiye’de franchising’in geldiği noktayı anlamak için rakamlara bakmak yeterli… Türkiye Franchise pazarının ulaştığı hacim yıllık olarak 35 milyar dolar civarında. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD)’ın verilerine göre, bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 876. Bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 74’ü Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı bin 471, zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler ise yüzde 22 oranında.

TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ

Zincirlerin sektörlere dağılımı yüzde 24 yiyecek, yüzde 27 ürün, yüzde 16 hizmet, yüzde 33 giyim şeklinde. Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisiyle, Türkiye’de bir franchise markası patlaması yaşanıyor. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye, bin 876 ile franchise zinciri sayısında Avrupa birincisi. Türkiye’yi bin 375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor. UFRAD da franchise veren zincirleri eğitimlerle destekliyor, sistem değerlendirmeyle denetliyor.
Türkiye’deki özgür girişimci ruhunun batılı çalışma sistemiyle bütünleşmesini sağlayacak olan tek yöntemin franchise olduğu ifade ediliyor. Franchising’e aynı zamanda Türk markalarının dışa açılmasının yolu olarak da bakılıyor. Zira iç piyasada sistemini kurup güçlenen markalar, güçlerini yabancı girişimcilerle birleştirerek, dış pazarlara daha kolay giriyor.

MCDONALD’S İLE BAŞLADI

Uzmanlar franchising sisteminin ortak iş yapma kültürüne de yansıdığına dikkat çekiyor. 1986 yılında McDonald’s ve ardından Domino’s Pizza ile Türkiye, franchising sistemiyle tanıştı. Dolayısıyla sistemin yayılması bir süreç aldı. Ancak artık faydalarının anlaşılmış olması, yabancı markaların sistemlerini Türkiye’ye iyi uyarlamaları sonucunda, başarılarını Türkiye’de de kanıtlamış olmaları, yatırımcıları bu az riskli sisteme dahil olmaya teşvik etti.
Ekonomist’in yayınladığı ve franchising sektörüne rehber olacak nitelikteki Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketi araştırmasında bu yıl listede eğitim ve gıda sektörü oldukça dikkat çekiyor. Toplam100 şirketin vereceği franchising sayısı yaklaşık 3 bin 50 civarında. Ekonomist olarak birçok girişimciye rehber olacak Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketini araştırdık.

RE/MAX Girişimci sayısı 2 bin geçti

1973 yılında kurulan RE/MAX, bugün dünyada en çok gayrimenkul satışı gerçekleştiren kurumu. 89 ülkede, 6 bin 500 franchise ofis ve 90 bine yakın gayrimenkul danışmanı bulunuyor. Ülkemizde Tek Şirketler Grubu tarafından kurulan RE/MAX Türkiye Genel Müdürlük, Türkiye ve KKTC’yi kapsıyor. RE/MAX Türkiye 2 bini aşkın girişimci tarafından yaygın modern ofisleri ile profesyonel gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmeti veriyor. 1997 yılından bugüne Türkiye’de faaliyette bulunuyor.
RE/MAX Türkiye Genel Müdürü Murat Goldştayn, gayrimenkul sektöründe 15 yıldır büyüme kaydeden, kurumsal ve yerleşmiş bir kurum olmanın gururunu yaşadıklarını ve sahip oldukları deneyim ile daha başarılı franchiselar yarattıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor:
“Böylelikle de girişimcilere yeni fırsatlar sağlıyoruz. RE/MAX’in girişimciler tarafından kurulan ve yönetilen bir kurum. Önümüzdeki günlerde yeni franchise bölgeleri oluşturacağız ve bu amaçla, ileriyi gören, girişimci ruha sahip, üniversite mezunu, özel sektörde, kamuda deneyim sahibi veya daha önce kendi işini yöneten iletişim becerileri yüksek kişilerle ilerlemek istiyoruz. Daha önce gayrimenkul sektöründe deneyimi olması gerekmez. RE/MAX’de başarılı olmuş franchise ofis sahipleri daha önce büyük ölçüde farklı mesleklerden gelen ve girişimcilik ruhu taşıyan bireylerden oluşuyor. Aramızda doktorlar, mühendisler, silahlı kuvvetler mensupları, finans kökenli yöneticiler, satış profesyonelleri, mimarlar ve daha önce farklı sektörlerde kendi işini kurmuş girişimciler var. Kendi işini kurmak isteyen herkes franchise fırsatlarımızdan yararlanabilir.”

SAMPİ Yeni hedef komşu ülkeler

2008 yılından itibaren Metro Şirketler Gurubu bünyesine katılan Sampi, Samsun pidesini farklı lezzetlerde sunuyor. Gıda sektörünün her zaman ve şartta gelişmesini sürdüren, doğru marka ve yatırımlarla kârlılığını devam ettiren bir sektör olduğunu belirten Sampi Genel müdürü Melih Başara, franchising sistemi ile hem marka hem de yatırımcının daha az zaman, emek ve para harcayarak daha fazla kâr elde ettiğine dikkat çekiyor. Franchising sistemine dahil olan girişimcilerin sektördeki rakiplerine karşı avantajlı bir durumda olduğunu vurgulayan Başara, “Biz de oluşturduğumuz franchising sisteminde bayilerimize verdiğimiz sonsuz destek ve bilgi birikimi ile hızla büyümeye ve birlikte kazanmaya devam ediyoruz” diyor. Hedeflerinin her ilde en az bir Sampi şubesi açmak olduğunu söyleyen Başara, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Bu hedef doğrultusunda çalışıyor ve zincirimizi büyütmeye devam ediyoruz. 2012 yılında ulaşmak istediğimiz şube sayısı 70. 2013 ‘de ise bu rakamı 100’e çıkarmayı planlıyoruz. İlk şubemizi Almanya Dusseldorf’da 2011 yılının Ağustos ayında açtık. İkincisi ise Stuttgart’da açıldı. Şu anda iki şubemiz mevcut. Sampi yurtdışında geçen yıl yapılanmaya başladı. Yurtiçinde olduğu gibi bayilik sistemi ile başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Amerika’da şubeleşmeyi planlıyoruz. Markamız özellikle Avrupa ülkelerinden oldukça fazla talep görüyor. Avrupa dışında Orta Doğu, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri, özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da teklifler alan Sampi 2013 yılı sonuna kadar bu bölgelerde de şubeleşmeyi planlıyor.”

KÖFTECİ RAMİZ Almanya’yı fethedecek

Köfteci Ramiz 146 franchise şubesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen fast food zincirleri arasında yer alıyor. Şirket bu yıl franchise sayısını 160 şubeye ulaştırmayı planlıyor. Özellikle Bursa ve Batı Karadeniz’e odaklandıklarını söyleyen Ramiz Restoran Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Bülent Taşkınlar, hedeflerini şöyle anlatıyor:
“Yurt dışında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir girişimimiz var. Buradaki partnerlerimizle joint venture modeliyle restoranlar açacağız. Orta Avrupa’da, üretimi orada yapmak şartıyla Berlin’den başlayarak bir giriş yapacağız. Konuyla ilgili fizibilitelerimiz son noktasına geldi. 2012 yılının son çeyreği içerisinde ilk yurt dışı restoranımızı açmış olacağız.”

BUN DESIGN Tasarıma başlamışlardı

Bun Desing, tasarımcısı Hasip Özbudun ve iç mimar Sertan Özbudun kardeşlerin yarattığı bir tasarım markası. Modern, fonksiyonel ve eğlenceli ürünler tasarlayan Özbudun kardeşler ilk mağazalarını 1998 yılında Akmerkez’in karşında açmışlar. 10 metrekarelik bu mağazada kendi zevkleri doğrultusunda tasarladıkları ürünleri satmaya başlamışlar.

O yıllarda bu tip tasarım ürünlere ilginin düşük olacağını düşünürlerken bunun tam tersi olmuş ve çok iyi satış rakamlarına ulaşmışlar. Kısa sürede piyasada tanınan bir marka olmuşlar ve müşterilerinin sık sık “yeni, değişik bir ürün geldi mi? sorularıyla karşılaşmışlar. Bunun üzerine yoğun talebi karşılayamayınca ithalata başlanmış. Zamanla işe Hasip Özbudun’un eşi Burcu Özbudun da eklenmiş. Mağaza ve satış ile Sertan Özbudun, lokasyon ve kiralama işlemleriyle Hasip Özbudun, mağazaların koordinasyonuyla Burcu Özbudun’un ilgilendiği bir dağılım yapılmış. Bir yıl sonra Bağdat Caddesi ve Capitol AVM’de şubeler açarak mağaza sayısı üçe çıkarılmış. 2024 yılına kadar sistemi oturtmak için çalışan üç ortak, bundan sonra frachise vermeye başlamış.

Bun Design’ın bugün 31 şubesi bulunuyor. Hasip Özbudun, yıl sonuna kadar 50 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Bun Design olmayan her AVM ya da alışveriş caddesinde bir Bun Design açılmasını hedefliyoruz” diyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap