İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi

Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi

Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi

Toplantılar günümüzün iş dünyasında her şirketin önemsediği bir yönetim aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli veya düzensiz aralıklarla her şirket kendi iç dinamiklerini masaya yatırarak kısa ve uzun vadeli plan ve hedeflerini gözden geçirmeli, şirket vizyonu çizgisinde yapılan proje ve çalışmaları değerlendirmelidir. Toplantı yapılırken çalışanların fikirlerinin alınması hem takım ruhu ve dayanışmasının pekiştirilmesi hem de yeni fikirlere açık olarak yenilikçi bir yaklaşımın oluşmasına katkı sağlayan çalışmalardır.

Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi

Yukarıdaki maddelerden de anlaşıldığı üzere toplantı organizasyonu ve toplantı yönetimi başlı başına önemli ve zor bir süreçtir. Bu anlamda, tüm bu koordinasyonda görev alan kişiler için harika bir yönetim ve liderlik eğitimi de sunan eşsiz bir deneyim kaynağıdır. Doğru planlanmış, doğru koordine edilerek, başlangıçta belirlenen ilkeler ve amaçlar çerçevesinde düzenlenerek başarıyla tamamlanmış bir toplantının herkes için olumlu kazanımlar doğuracağını söyleyebiliriz. Özellikle toplantının başından sonuna kadar, işin her adımında görev alanlar bu anlamda dikkatleri üzerlerinde toplayacak, yeteneklerini ve becerileri sergileme, daha da ileriye götürme fırsatlarını yakalamış olacaklardır.

Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi
Toplantı Yönetimi ve Liderlik İlişkisi

Toplantıların Şirketler Açısından Önemi

Her şirket büyüme endeksli olarak çalışır. Toplantılar koordinasyonu sağlayan, işbirliği ve bilgi alışverişinin maksimum düzeyde ortaya çıktığı yerlerdir. Olası sorunlara farklı bakış açıları sunan bu toplantılarla kurumsal havanın yakalanması sağlanır.

Toplantıların Liderlik Becerilerine Olan Katkıları

Toplantı yapılırken bazı temel sorular çerçevesinde gündem belirlenir. Şu anda neredeyiz? Varmak istediğimiz nokta neresi? Hedeflerimize ulaşmaya ne kadar yakınız? Olası rakiplerin analizi ve risk analizleri gibi konularda görüşmeler yapılır. Zaman zaman yeni fikirlerin de ortaya çıktığı toplantılar aynı zamanda liderlik becerilerinin ortaya çıktığı, yeni yeteneklerin sahneye çıktığı ortamlardır. Toplantılar şirketin faydasına olarak fikirler üreten, yeni yol haritaları ortaya koyabilen kişilerin kendilerini ifade edebilecekleri ve farklılık oluşturabilecekleri ortamlardır.

Toplantı Yönetimi Nasıl Yapılır?

İyi bir planlama yapılması gerekir. Toplantıda hangi konuların görüşeleceği, toplantıya katılacak olanlar kişilerin belirlenmesi önemlidir. Detaylıca bakıldığında toplantıya hazırlık sürecinde şu noktaların etraflıca düşünülüp çözüme kavuşmuş olması beklenir.

 • Toplantı planı doğru hazırlanmış mıdır?
 • Toplantının amacı net olarak ifade edilmiş mi?
 • Toplantının hangi gün ve saatte, nerede yapılacağı açık olarak yazılmış mı?
 • Toplantıdaki gündem maddeleri tek tek yazılmış mıdır?
 • Toplantıyı yönetecek ve koordine edecek kişiler belli midir?
 • Toplantıya iştirak edecek davetli listesi doğru bir şekilde haberdar edilmiş mi?
 • Toplantı mekanı daha önceden ziyaret edilip gereken ses, ışık ve diğer kontroller yapıldı mı?
 • Toplantıya katılacak konuklara verilecek ikramlar düzgün şekilde organize edildi mi?
 • Toplantı tam zamanında mı başladı?
 • Toplantı olağan süresinde tamamlandı mı?
 • Toplantının sonuç bildirisi okundu mu?
 • Toplantı verimlilik açısından şirket bünyesinde va katılımcılar açısından ne gibi faydalar sağladı?
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap