1. Ana Sayfa
 2. Kredi Kartları
 3. Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır? Temassız Kredi Kartı Nedir, Nasıl Açılır, Nasıl Kapanır?

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır? Temassız Kredi Kartı Nedir, Nasıl Açılır, Nasıl Kapanır?

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır? Özellikleri nedir? Nasıl açılır, nasıl kapatılır? Limitleri ne kadar? Hangi bankalar bu kartı verir? Özellikle Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe ve temasın önemli olduğu bugünlerde, temassız kredi kart ile ilgili merak ettiğiniz her şey, tüm detaylar burada…

 

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki etkileri de artmaktadır. Ödeme konusunda adını son günlerde sıkça duyduğumuz temassız kredi kartı da bu kolaylıklardan bir tanesidir. Zamandan kazandığımız bu sistemde, alışveriş kuyruklarında çok sıra beklemeden kısa sürede ve güvenilir bir şekilde işlemimizi tamamlayabiliriz.

 

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır
Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Temassız ödeme işleminde kullanıcı, ödeme aracı ve pos cihazı arasında temas kurmadan ödeme işlemini gerçekleştirir. Teknik açıdan kartın üzerinde yer alan Çip’in antenini, pos üzerindeki okuyucunun radyo frekans dalgalarıyla haberleşmesi sağlanarak ödeme gerçekleştirilir. Temassız işaretinin görüldüğü her pos’da bu işlemi yapabilirsiniz. Alışverişlerinizin haricinde toplu taşıma araçlarında da kolaylıkla bu sistem sayesinde ödeme yapabilirsiniz.

 

Temassız Kredi Kartı Açma Nasıl Yapılır?

Sadece kullanıcılara kolaylık sağlamanın yanı sıra satıcı içinde kolaylık sağlayan bu ödeme sistemi, alışveriş esnasında temassız kredi kartı kullanımını istediğimizi belirtmemiz yeterli oluyor. Kartınızın ön yüzünde temassız ödemeyi simgeleyen dalga işareti varsa, temassız kredi kartı sahibisinizdir. Eğer yoksa da bankanızı arayarak talep edebilirsiniz. Kartınızın temassız özelliği varsa ve kapalı ise de mobil internet bankacılığından, kart ayarlarından kolaylıkla kullanıma açabilir veya banka müşteri temsilcilerine ulaşım sağlayarak açtırabilirsiniz.

 

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır
Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır

Temassız Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Bankalar kartları teslim ederken, temassız ödeme işlemini açık olarak verirler. Banka müşterileri, temassız kullanımı için sağlanan kolaylığı kapatırken de yaşamaktadır. Temassız özelliği kapatılması için bunun birkaç yolu vardır. Bankanızı arayarak temassız özelliğini kapattırabilir ya da mobil bankacılık ayarlarından siz de kapatabilirsiniz.

 

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Hızlı ve güvenilir temassız kredi kartı işlemi yaparak bu avantajdan faydalanmak istiyorsanız, kullanımı için kartınızı pos okuyucuya yaklaştırın ya da kartla dokunun, işleminizin gerçekleştiğini anlamak için ekranda görüntülene kadar bekleyin. Kartınızı elinizden bırakmanız gerekmez ve kartınızı unutma ya da kaybetme gibi bir durumla karşılaşmazsınız.

 

Temassız Kredi Kartı Mesafesi Ne Kadardır?

24 saatin yetmediği günümüzde, saniyelerin bile önemi vardır. Temassız kredi kartı özelliğine sahip kartınızı pos cihazına tutarak 1-2 saniye içinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınıza şifre girme işlemi de yapmayacağınız için, şifrenizi birinin görme ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınız.

 

Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır
Temassız Kredi Kartı Nasıl Çalışır

Temassız Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Hayatımızı kolaylaştıran bu özelliğin avantajları olduğu kadar riskleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de şifre gerektirmeden temassız özelliğinin kullanılması durumudur. Kartınızı kaybetmiş ya da çaldırmış olabilirsiniz. Kartı alan kişi temassız özelliğini kullanarak şifresiz işlem yapabilir. Küçük meblağlarda yapılan bu dolandırıcılıklar çoğu zaman fark edilmez ya da tutar düşük olduğu için kişi uğraşmak istemeyebilir.
Sadece pos cihazına yaklaştırılarak işlem yapıldığı için, kalabalık yerlerde kişilerle yakın temasta durmamak gerekir ya da kartınızı folyoya sarmanız da bunun için faydalı olacaktır. Kaybolması ve çalınması durumunda hemen bankanızı arayarak ya da Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikâyette bulunabilirsiniz.

 

Temassız Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olur?

Hijyenin oldukça önem taşıdığı şu günlerde, temassız kredi kartı limiti 40-90 TL arasında iken 250 TL’ye çıkartılmıştır. Şifresiz olarak yapılan bu işlemde 250 TL üzeri alışverişlerinizde şifre istenmektedir.

 

Temassız Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Çağa ayak uyduran ve gelişen bankacılık sistemi, 2006 yılında temassız kredi kartı özelliğiyle tanışmıştır. Gittikçe yaygınlaşan bu sistemi kullanmayan banka yoktur. Yurt içi ve yurt dışında kullanılan bu özelliği bütün banka şubeleri sağlamaktadır. Temassız kredi kartı kullanıcıları uygulamanın keyfine varınca, bu konuda talepler artış göstermiş ve neredeyse bu özelliği kullanmayan kalmamıştır.

 • Vakıfbank temassız kredi kartı
 • Garanti Bankası temassız kredi kartı
 • Ziraatbank temassız kredi kartı
 • Halkbank temassız kredi kartı
 • Akbank temassız kredi kartı
 • Yapıkredi temassız kredi kartı
 • Finansbank temassız kredi kartı
 • İşbank temassız kredi kartı
 • İngbank temassız kredi kartı

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap