İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Kadar
  3. Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapular Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir belgedir. Bu belgeler bir mülkün size ait olduğunu kanıtlayan resmi belgelerdir. Tapu masrafları mülkün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu çeşitler araba veya ev tapusu olabilir. Tapu masraflarını ödemeden bu mülkleri kendi üzerinize geçirmeniz mümkün değildir. Öncelikle bu masrafları ödeyerek mülkü üstünüze geçirebilirsiniz. Tapu masrafları her geçen yıl boyunca çeşitli zamlarla artmıştır. Vatandaşlar bu zamlar sonrası yeni tapu masraflarını merak etmektedirler. Gayrimenkul alım ve satımlarda tapu kullanılır. Alıcı hem de satıcı açısından tapu son derece önemlidir. Tapular (konut işyeri arsa) gibi taşınmaz gayrimenkullere verilir.

Tapu Masrafı Ne Kadar?
Tapu Masrafı Ne Kadar?

 Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu masrafı çeşitli zamlarla beraber 2021 yılında artan kalemlerden bir tanesidir. Tapu masrafını ödemeden mülkü üstünüze almanız mümkün değildir. Öncelikle bu masrafları ödemeniz gerekmektedir. Bu yıl zam yapılan yeni tapu masrafları mülk almak isteyen veya takas etmek isteyen vatandaşların merak konusu olmuştur. Tapu masrafları 2021 yılının güncel verilerine göre aşağıda yer almaktadır. Tapu harcı döner sermaye bedeli 194 TL ekstra olarak tahsil edilir. Tapu masraflarını Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tapu masrafı ödeme sitesinden ödeyebilirsiniz veya anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları ile de ödeyebilirsiniz.

Toki Tapu Masrafı Ne Kadar?

Toki tapu masrafı ev mülkü masrafı ile aynıdır. Toki olması önemli değildir. Toki bir gayrimenkul evi olarak sayılarak sizden aynı masraf alınmaktadır. Toki tapu masrafını öğrenmek için güncel ev tapusu masraflarına bakmanız yeterli olacaktır. Satış işleminde tapunuzu almanız gerekli.

Tapu Masrafı Ne Kadar?
Tapu Masrafı Ne Kadar?

Ev Tapu Masrafı Parası Ne Kadar?

Ev tapu masrafı en çok tercih edilen tapu çeşidinden bir tanesidir. Ev tapusu masrafı her hane halkının kullanmış olduğu bir tapu türüdür. Ev tapu harcı oranı satılan gayrimenkulün %4 kadar tapu masrafı alınmaktadır. Ev tapu masrafı beyan edilen evin fiyatının %4’ü oranındadır.

Daire Tapu Masrafı Ne Kadar?

Ev ve daire tapu masrafları aynıdır. Sadece evin miktarına göre tapu masrafı değişmektedir. Ev aşırı lüks ve pahalıysa tapu masrafı da yüksek olur. Tapu masrafı dairenin fiyatının %4’dür.

Tapu Masrafı Ne Kadar?
Tapu Masrafı Ne Kadar?

İşyeri Tapu Masrafı Ne Kadar?

İşyeri tapusu sizin işyerinizi size ait olduğunu tescilleyen bir belgedir. İşyeri tapu masrafının ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlar da bulunmaktadır. İşyeri tapu masrafı beyan edilen mülkün fiyatının %4 ü oranında alınmaktadır. Ekstra olarak 194 TL döner sermaye bedeli alınmaktadır. Bu ücret ayrı ayrı tahsil edilir.

İmar Barışı Tapu Masrafı Ne Kadar?

İmar barışı ile birçok eski ve harabeye dönmüş ev yenilenmektedir. İmar barışı hasar raporu alan evlerin yenilenmesi adına başlatılmış bir projedir. İmar barışı tapu masrafı mülkün bedeli üzerinden konutlarda %3 işyerlerinde ise %5 olarak alınmaktadır.

Devremülk Tapu Masrafı Ne Kadar?

Devremülk bir mülkün başkasına aktarılması olayıdır. Devremülk tapu masrafı mülkün satış değerinin %4’ü ve ekstra olarak 194 TL döner sermaye bedeli tahsil edilmektedir.

 

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap