1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Taproot yükseltmesi sonunda Bitcoin ana ağında yayında

Taproot yükseltmesi sonunda Bitcoin ana ağında yayında

Bitcoin Taproot yükseltmesi kilitlendi ve Kasım ayında başlaması planlanıyor

Rapor, merakla beklenen Bitcoin ağ yükseltmesi “Taproot”un sonunda BTC ana ağında yayına girdiğini doğruladı.

Taproot yükseltmesi ilk olarak çekirdek geliştirici Greg Maxwell tarafından 2018’de önerildi. Üç yıl sonra, ağ yükseltmesi bu yıl Haziran ayında Bitcoin madencileri ve diğer paydaşlar tarafından oybirliğiyle onaylandı. Aylarca süren test ve incelemeden sonra, 14 Kasım’da BTC blok zincirinde Taproot Upgrade başlatıldı.

Merakla beklenen ağ yükseltmesi, Bitcoin tarihindeki en büyük ağ yükseltmesidir ve şimdi amiral gemisi kripto para birimini daha özel, güvenli hale getirecek ve işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Bitcoin risk sermayesi şirketi Stillmark’ın kurucusu ve yönetici ortağı Alyse Killeen, yeni BTC ağ yükseltmesini değerlendirirken şunları söyledi:

Taproot, Bitcoin’in faydasını genişletmekle ilgilenen girişimciler için çok çeşitli fırsatlar sağladığı için önemlidir.”

Birçok kullanıcı ve Bitcoin geliştiricisi, Taproot aktivasyonu konusunda çok heyecanlı olduğundan, yükseltme, nihai dijital varlık olarak Bitcoin için yeni bir şafağın habercisi olacak.

Taproot, Bitcoin blok zincirinde uzun süredir devam eden gizlilik sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Bu durumda yeni yükseltme, Bitcoin’in uzun yıllardır kullandığı imza protokolünü değiştirecektir. Tasarım gereği, Bitcoin ana ağındaki imza, her işlemde bırakılan bir parmak izi gibidir.

Bitcoin birkaç yıldır dijital cüzdanı kontrol eden özel anahtardan bir imza oluşturan eliptik eğri dijital imza algoritmasını kullanıyor. Yeni yükseltme kapsamında Bitcoin, işlemleri daha özel ve güvenli hale getirmek için artık Schnorr imza protokolünü kullanacak. Ne yazık ki, ağ yükseltmesi, neredeyse okunamayan çoklu imza işlemleri üzerinde hafif bir etkiye sahip olacaktır. Bu etkiler, Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) 340’ın etkinleştirilmesinin sonucu olacaktır.

Brandon Arvanaghi, bir Bitcoin geliştiricisi ve kurumsal kripto para yatırım platformunun kurucusudur.Gizlilikteki ilerlemeyi takdir ediyor ve şunları söyledi:

“Kim olduğunu biraz gizleyebilirsin, ki bu harika.”

Ancak Schnorr imza protokolünün Bitcoin’i Monero gibi özel bir dijital varlık haline getirmeyeceğini ve işlemlerinizi izlenemez hale getirmeyeceğini belirtmekte fayda var.

Taproot yükseltmesi ayrıca akıllı sözleşmeleri Bitcoin’de daha yaygın hale getirecek. Şimdilik akıllı sözleşmeler yalnızca Bitcoin çekirdek katmanı ve Lightning Network için geçerlidir. Bu durumda, çok az kişi Bitcoin’i akıllı bir sözleşme platformu olarak görüyor.

Nispeten kısa bir rekabette, piyasa değerine göre ikinci sıradaki dijital varlık olan Ethereum, akıllı sözleşmeler alanında baskın oyuncu. Akıllı sözleşmeler son zamanlarda Ethereum’u rekor seviyeye çıkardı.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Ethereum birçok merkezi olmayan uygulamayı (dApps) ve merkezi olmayan finansı (DeFi) destekledi ve bu da onu bugün baskın güç haline getirdi. Ek olarak, akıllı sözleşmeler, aynı zamanda, karşılıksız token (NFT) işlevine de sahiptir.

Bitcoin Taproot yükseltmesi artık BTC ana ağında akıllı sözleşmelerin yürütülmesini kolaylaştıracak. Yeni yükseltmeler ayrıca onları daha ucuz ve daha küçük hale getirecek.

Bitcoin madenci Marathon Digital Holdings CEO’su Fred Thiel, akıllı sözleşmelerin ilerleyişi hakkında yorumda bulundu:

“Taproot için en önemli şey akıllı sözleşmelerdir. Bu zaten Ethereum ağındaki inovasyonun ana itici gücüdür. Akıllı sözleşmeler aslında size blok zincirinde gerçekten uygulamalar ve işler oluşturma fırsatı verir.”

Bitcoin Taproot’un yükseltilmesi, Ethereum için yeni bir ticaret tehdidi oluşturuyor. İkinci en büyük kripto para birimi, Polkadot, Solana, BSC, Cordano, Avalanche, Terra ve TRON dahil olmak üzere diğer tanınmış projelerden şiddetli bir rekabetle karşı karşıya ve DeFi projeleri toplam değeri (TVL) milyarlarca doları kilitledi.

Bununla birlikte, BTC’nin şimdi listeye katılmasıyla, yeni rekabet tamamen Vitalik Buterin tarafından oluşturulan projenin yeni ejderhası olacak. Aslında, Bitcoin’in kendisi tanınmış bir proje ve süper markadır. Bu durumda BTC, Ethereum’u kolayca geçecektir.

Bitcoin’in akıllı sözleşmesinin ilerlemesi yaklaşık olarak bu yılın ortasında başladı. Temmuz ayında, Twitter kurucusu ve büyük Bitcoin destekçisi Jack Dorsey, ortak şirketi Square’in yeni bir iş kuracağını ima etti.

“Tek hedef, gözaltına alınmayan, izinsiz ve merkezi olmayan finansal hizmetleri kolayca oluşturmak. Ana odak noktamız Bitcoin.”

Bu hizmetin yeni bir ağ yükseltmesinde başlatılacağına dair söylentiler var.

Taproot’un getireceği koleksiyon değerine ek olarak, yeni ağ yükseltmesi Bitcoin’in özünü de simgeliyor. Dört yıl önce, amiral gemisi kripto para birimi benzer bir ağ geliştirmeyi başardı. Ne yazık ki, ağ düzgün değil. O zaman, Ayrılmış Tanık yükseltmesi, Bitcoin topluluğu içinde iç savaşları ve iç çekişmeleri bıraktı ve bu olay, bazı operatörlerin Bitcoin yinelemelerini oluşturmak için çatallanmasına neden oldu.

Ancak bu sefer, Arrington Capital’den Ninos Mansor şunları söyledi:

“Yükseltme, Ayrılmış Tanık sonrası en iyi muhafazakarlığı yeni bir başlangıcın enerjisiyle birleştirerek, evrimleşebilirlik ve yenilik için makro bir dönüm noktası olabilir. Bu bir kerelik bir yükseltme, Bitcoin’e katkıda bulunmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlamak için bir fırsat. bir madenci, geliştirici veya tam bir düğümdür.”

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap