1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. SundaeSwap yerine ilk kullanılabilir Cardano DeFi dApp başlatıldı

SundaeSwap yerine ilk kullanılabilir Cardano DeFi dApp başlatıldı

guncel coin haberleri

Veri toplayıcı DeFi Lama, Cardano’yu ekleyerek projenin merkezi olmayan finansa katılımının başlangıcını işaret etti. Bu, yeni yılın başında çevrimiçi olan az bilinen DeFi ürünleri sayesinde oldu.

Son zamanlarda Cardano, mevcut dApp’lerin olmaması nedeniyle dikkat çekti. Eleştirmenler, zincirin akıllı sözleşme işlevine sahip olmasının üzerinden yaklaşık dört ay geçtiğini söylüyor, ancak ekosistem hala çekiş kazanmak için mücadele ediyor.

Bu süre zarfında girdi ve çıktı (IO) CEO’su Charles Hoskinson (Charles Hoskinson) bu sorunları çözdü. Geçtiğimiz günlerde yılsonu canlı yayınında Hoskinson, devasa bir DeFi ekosisteminin ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Bununla birlikte, aramızdaki şüpheciler, konuşmanın ucuz olduğunu söyleyecektir. Ve Hoskinson’ın sözleri, büyük önem taşıyan güçlü ve kullanılabilir dApp ekosistemini desteklemiyor.

Ancak, şüpheli canlı yayını yayınladıktan iki gün sonra Cardano, mevcut ilk DeFi dApp’i aldı.

Cardano DeFi resmen yayınlandı

Alonzo 12 Eylül’de yayına girdiğinden beri Cardano ekosistemi büyüme baskısı altında. DEX, cüzdanlar, DeFi, emoji coinler, stabil coinler, oraclelar ve NFT’ler gibi yüzlerce proje geliştirilme aşamasındadır.

SundaeSwap’ın Aralık ayının başlarındaki yüksek profilli test ağını göz önünde bulundurarak, test ağının sorunsuz ilerlemesini sağlamak için ekiple birlikte çalışan IO’dan bahsetmiyorum bile, birçok kişi SundaeSwap’ın kullanıma sunulan ilk DeFi dApp olacağına inanıyor.

Ancak, bir ay sonra SundaeSwap ana ağı başlatmaya hazır değil. İlk kullanılabilir DeFi dApp için diğer rakipler arasında Ergo ve Liqwid yer alıyor.

Ancak bunların ötesinde MuesliSwap var.DeFi Lama’ya göre, 2 Ocak’ta yayına girdi ve şu anda Cardano DeFi ekosisteminin %100’ünü oluşturan 845.000 dolarlık toplam değer kilidine (TVL) sahip.

MuesliSwap, Launchpad işlevine sahip bir DEX’tir ve ayrıca Bitcoin Cash blok zincirinde çalışır.

Kaynak: defilama.com

DeFi Lama’da listelenen 87 blok zinciri arasında Cardano, Ubiq, Hoo ve Liquidchain gibi daha az bilinen blok zincirlerin üzerinde yer alarak 78. sırada yer alıyor.

Bir numaralı yer, 158 milyar ABD doları değerindeki Ethereum. Buna karşılık Terra, TVL’de Ethereum’un çok arkasında, 20 milyar ABD doları değerinde kilitli ikinci sırada yer alıyor. Bu nedenle Cardano’nun “Ethereum Killer” etiketini elde etmek için tırmanması gereken bir dağı var.

Henüz iş bitmedi

Cardano’nun şu anda çevrimdışı olması cesaret verici olsa da, son canlı yayınında Hoskinson, 2022’de daha fazlasının olacağını söyledi.

Spesifik olarak, Hoskinson “topluluk olarak, performansın en iyi noktasını bulun” dedi. Başka bir deyişle, temel yerinde olsa da, DeFi’nin en iyi olmasını sağlamak için IO’nun hala protokolü iyileştirmesi gerekiyor. Bu, daha iyi ölçeklenebilirlik, daha fazla birlikte çalışabilirlik ve yönetişime bağlılığın geliştirilmesini gerektirir.

“Cardano, topluluk olarak bu evrimi yansıtmaya ve biraz sihir ve ölçeklenebilirlik ile birlikte çalışabilirlik ve kimlik hakkında çokça tartışma ve yönetişim alanında yapılan birçok çalışma ile onu ileriye taşımaya çalışma girişimimizdir.”

Genel mesajı, Cardano’nun bugüne kadarki çalışmalarının ölçeğini vurgular. Ve gelecekte ne olacak.

Bu şekilde topluluk, yönetişim ayarları nedeniyle süresiz olmasa da, projenin önümüzdeki on yıllar boyunca etkili olacağından emin olabilir.

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap