1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Sublime kurucu ortağı Ritik Dutta, DeFi’de teminatsız kredi olasılığını tartışıyor

Sublime kurucu ortağı Ritik Dutta, DeFi’de teminatsız kredi olasılığını tartışıyor

guncel coin haberleri

Antik çağlardan beri, rehinli krediler finansal sistemimizde çok popüler olmuştur. Uzun zamandır gayrimenkul, altın ve sabit mevduat ile rehin kredileri yaygınlaştı.

Merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel sistemlere birçok yönden başarılı bir şekilde meydan okuyabilir, ancak taahhütler açısından DeFi de aynı eski yola girmiştir. Aslında, DeFi’de giriş engelleri daha yüksektir çünkü anlaşmalar genellikle kredilerin aşırı teminatlandırılmasını gerektirir.

Ancak Sublime Finance adlı yeni başlatılan DeFi protokolünün buna bir cevabı olabilir. Bu nedenle, DeFi’de eksik teminatlı krediler olasılığını ve sosyal finansın evrimini araştırmak için Sublime’ın kurucusu Ritik Dutta ile iletişime geçtik.

Lütfen bize kendinizden daha fazla bahseder misiniz?

“Ben Ritick Duta. Bir makine öğrenimi araştırma geçmişinden geliyorum ve sağlık ve mahremiyetin korunmasına yönelik makine öğreniminde yapay zekanın uygulanmasıyla derinden ilgileniyorum. Araştırma projemde ilk kez blockchain hakkında bilgi edindim ——Birçok şey var. tıbbi kayıtları ve diğer benzer kavram kanıtlarını paylaşmak için kullanmayla ilgili fikirler.Geçen yıl DeFi’yi keşfetmeye başladığımda, kredi özellikle dikkatimi çekti çünkü birçok yönden sağlık hizmetlerine benziyor.Şu anda bu iki alanın odak noktası veri- güdümlü yöntemler ve hepsi insanlar etrafında döndüğü için, veri erişilebilirliği sorunlarından veri gizliliği sorunlarına kadar benzer sorunlarla karşı karşıyalar.

Gayriresmi kredilerin hâlâ egemen olduğu bir ülke olan Hindistan’dan, sosyal itibarın ve karşılıklı güvenin önemi aşikardır. Kolluk kuvvetlerinin seçilebildiği resmi bir ortamda, borç verenler, aynı risklere sahip olsalar bile, tanımadıkları rastgele borç alanlar yerine, doğası gereği güvendikleri kişilere borç vermeye hala daha isteklidir. “

Sublime Finance nedir ve vizyonunuz nedir?

Sublime Finance, kullanıcıların kredi oluşturması ve alması için zincir üzerinde bir protokoldür. “Kredi verenlerin aldığı oynaklığı ve riski telafi etmek için teminata ihtiyaç duyulabilse de, rakamların çoğu anonim olmasına rağmen itibar oluşumunu görmeye başlıyoruz. İtibar oluşturmak zaman alıcı ve zordur ve borçlular bunu yapabilmelidir. Bunu borçlanma maliyetlerini azaltmak için kullanın.”

Sublime’ın özü, sosyal finanstan ilham almaktır. Bu anlaşmayla ilgili vizyonumuz, sermaye erişimini demokratikleştirmek ve kullanıcıların gerçek anlamda eşler arası bir şekilde kredi almalarını kolaylaştırmaktır.

Sublime Finance ile kredi piyasasına ne gibi benzersiz hizmetler getirdiniz, hizmetleriniz hakkında bize genel bir bakış sunabilir misiniz?

Diğer popüler kredi sözleşmelerinden farklı olarak, kullanıcıların kredi almak için sosyal kimliklerini ve itibarlarını kullanmalarına izin veriyoruz. Anlaşmamızdaki kredi kısmen desteklenmektedir. Bu, fazla teminatlı krediler yerine eksik teminatlı krediler sağladığımız anlamına gelir.

Anlaşmamız iki farklı kredi türü sunmaktadır. Birincisi, borç verenin likidite sağladığı ve tek bir borçlunun krediyi aldığı klasik madencilik havuzu tabanlı yapıdır. İkincisi, DeFi pazarında yeni bir kavram olan borç veren ile borç alan arasındaki doğrudan kredi hattıdır. Bu kredi limitleri, borçluların herhangi bir sabit vade olmaksızın borç verenlerden borç almalarına izin verir. Buna ek olarak, kullanıcılarımız ayrıca bir kredi cüzdanı işlevi gören ve Compound ve Aave gibi mevcut fazla rehin seçeneklerine entegre edilmiş bir tasarruf hesabına da sahip olur. Bu, atıl likidite kazançları üretecektir.

Sublime Finance gibi DeFi kredi anlaşmalarına yönelik mevcut küresel pazar büyüklüğü ve talep seviyesi nedir?

Küresel kredi piyasası çok büyük. Size ölçek hakkında bir fikir vermek için, Dünya Bankası tek başına şirketlerin yaklaşık 5TN ABD Doları tutarında bir kredi finansman açığına sahip olduğunu tahmin ediyor. Yalnızca Hindistan’da her yıl yüz milyarlarca gayri resmi kredi işlemi gerçekleşmektedir.

Bununla birlikte, son zamanlarda, DeFi ekosistemi yüz milyarlara ulaştı ve aralarında krediler en büyük sektörlerden biri olabilir. Bireyler ve ticaret şirketlerinden büyük şirketlere kadar, DeFi kredileri tüm yeteneklere sahip bireyleri cezbeder.

Mutlaka bir talep vardır ve sermaye verimliliğini sağlamak için eksik teminatlı krediler yoluyla Sublime Finance ile bu talebin önemli bir kısmını karşılayabileceğimize inanıyoruz.

Bize Sublime Finance’in merkezi olmayan kredi ekosisteminden ve nasıl çalıştığından bahseder misiniz?

Tabii ki, daha önce de belirtildiği gibi, iki tür kredimiz var – madencilik havuzuna dayalı krediler ve kredi limitleri. Madencilik havuzlarına dayalı krediler için, destekleyici yöntemlerden biri aracılığıyla doğrulanan borçlular özel kredi madenciliği havuzları oluşturabilir. Bu maden havuzlarının büyüklüğü gerekli sermayeye eşittir. Borç veren daha sonra bu madencilik havuzlarına göz atabilir ve güvendiği kullanıcı havuzlarına likidite sağlamayı seçebilir. Buna karşılık, madencilik havuzundaki konumlarını temsil eden faiz ödülleri ve ERC-20 madencilik havuzu jetonları alacaklar. Madencilik havuzları, borçluların kredi parametrelerini özelleştirmelerine olanak tanır ve bir borçlunun birden fazla madencilik havuzu olabilir.

Kredi limitleri açısından, zincirde anonim kalmak isteyen borç verenler ve borç alanlar için idealdir. Kredi limiti, borçlunun doğrulanmasını gerektirmez, borç veren veya borçlu tarafından oluşturulabilir ve sabit bir vadesi yoktur. Borç verenin tasarruf hesabındaki likidite, kredi limitini finanse etmek için kullanılır ve ödenmemiş borcu yoksa herhangi biri serbestçe feshedilebilir.

Yol haritanızdaki bir sonraki adım nedir, bugün okuyucularımızla daha fazla bilgi paylaşmak ister misiniz?

Şimdi anlaşmanın Alpha sürümüne hazırlanıyoruz. Alfa Lansmanı gerçekleşmek üzere ve kullanıcıların nihayet anlaşmamızı denemelerini beklemek için sabırsızlanıyoruz. O zamandan beri, anlaşmayı sürekli iyileştirmek ve Sublime’ı DeFi’deki en erişilebilir kredi hizmetlerinden biri yapmak için elimizden gelenin en iyisini yapmayı planlıyoruz.

Bilgi Kaynağı: 0x News tarafından TECHBULLION’dan derlenmiştir, telif hakkı yazar Angela Scott-Briggs’e aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap