1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Solana, Google’dan daha çevre dostu olduğunu gösteren enerji raporunu yayınladı

Solana, Google’dan daha çevre dostu olduğunu gösteren enerji raporunu yayınladı

Floki Inu, İtalya'nın en iyi futbol kulübü SSC Napoli'ye sponsor oldu

Solana ağı, yüksek düzeyde ölçeklenebilirliği nedeniyle kripto para birimi alanında öne çıkıyor. Şimdi, verimliliği nedeniyle ağ, en iyi teknoloji şirketlerini geride bırakıyor gibi görünüyor. Yakın tarihli bir rapor, Solana blok zincirindeki işlemlerin iki Google aramasından daha azını tükettiğini gösterdi.

Şu anda, Bitcoin ve diğer iş kanıtı blok zincirleri, enerji yoğunluğu nedeniyle çok fazla eleştiriyle karşı karşıya. Ancak Solana’nın tarihi, fikir birliğinin ağın temel faydalarına yol açtığını kanıtlıyor.

Solana, Google’dan daha çevre dostu

Solana’nın Kasım 2021’deki son enerji kullanım raporuna göre Solana Vakfı, Solana blok zincirindeki bir işlemin 1.836 Joule enerji tükettiğini belirtti.

Vakıf, bunu Google aramaları gibi enerji gerektiren diğer basit faaliyetlerle karşılaştırıyor. Bir Google araması yaklaşık 1080 jul tüketir; bu, iki Google aramasının Solana blok zincirindeki bir işlemden daha fazla enerji tükettiği anlamına gelir.

Ayrıca vakıf, Solana’nın enerji tüketimini cep telefonlarını şarj etmekle karşılaştırdı. Solana işlemleri, bir cep telefonunu şarj etmekten 24 kat daha az enerji gerektirir. Şebekenin enerji tüketimi de LED ampullerin saatte tükettiği 36.000 jul enerjiden daha düşüktür.

Bu enerji istatistikleri, yılda 91 terawatt saat enerji tükettiğine inanılan Bitcoin’den daha ilginç. Buna karşılık, Solana’nın yıllık enerji tüketimi, yılda 3.186.000 kWh’ye eşittir.

Solana karbon ayak izini azaltmak istiyor

Solana’nın en son enerji raporu, karbon emisyonlarının nasıl azaltılacağına ilişkin bir tartışmanın ortasında. Kripto para endüstrisi en yüksek enerji tüketen endüstrilerden biri olarak listelense de, Solana Vakfı karbon ayak izini azaltmak için çok çalışıyor gibi görünüyor.

Vakıf şu anda çevresel etkiyi azaltmak için farklı yollar arıyor. Bu yılın geri kalanında organizasyon, Solana’nın doğrulayıcı ağının karbon nötrlüğü elde etmesine yardımcı olacak bir plan başlatmayı umuyor.

Vakıf ayrıca düzenli olarak enerji tüketim raporlarını yayınlayacağını belirtti. Solana’nın en büyük rakibi Ethereum, yüksek gaz ve elektrik faturalarıyla boğuşuyor. Ağ şimdi verimlilik ve çevre dostu olma yolunda çalışıyor gibi görünüyor. Çevre dostu olmaya çalışan diğer ağlar arasında Ripple, Avalanche ve Neon Labs bulunmaktadır.

devamını oku:

  • kripto para birimi nasıl satın alınır
  • Ethereum nasıl satın alınır

Bilgi kaynağı: INSITEBITCOINS’den 0x bilgisinden derlenmiştir.Telif hakkı yazarı Ali Raza’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap