1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Solana blok zinciri yılda 934 T CO2 salıyor: CCRI – TokenPost

Solana blok zinciri yılda 934 T CO2 salıyor: CCRI – TokenPost

guncel coin haberleri

Çalışma, Solana’nın aynı zamanda en fazla karbon yayan ağ açısından 1 numaralı blok zinciri ağı olduğunu buldu.

Solana, hisse kanıtı tabanlı blok zinciri ağları listesindeki en verimli ağdır ve benzersiz geçmiş kanıtı tabanlı fikir birliği kullanım durumuyla bilinir. Şu anda, Solana blok zinciri ağının yerel simgesi olan Sol, piyasa değeri açısından yedinci sırada yer alıyor.

Kripto para birimi blok zinciri ağlarının çevresel etkisini araştırmaya ve anlamaya odaklanan bir kurum olan Kripto Karbon Derecelendirme Enstitüsü (CCRI), 2 Şubat’ta en verimli blok zincir ağları hakkındaki en son araştırmasını ve verilerini yayınladı.

Araştırmaya göre, Solana protokolü işlem başına 0.166 watt-saat (Wh) elektrik tüketiyor ve bu, herhangi bir blok zinciri ağının en düşük güç tüketimi. Üçüncü sıradaki Cardano blok zinciri ağı, kripto para birimi endüstrisindeki en yüksek olan 52 Wh tüketir.

PoS sistemleri ve Visa için işlem başına güç tüketimi. Kaynak: CCRI

Bulgular, işlemleri kolaylaştırmada blockchain ağlarının yoğun kullanımının elektrik tüketimini azalttığını kaydetti. Bu, Solana ağının maksimum verimlilikle en yüksek ölçekte kullanıldığı, Cardano’nun çok sayıda çevrimiçi düğüme sahip olduğu, ancak ağın yetersiz kullanıldığı anlamına gelir.

Çalışma, Solana ağının yoğun kullanımı nedeniyle Solana protokolünün, herhangi bir blok zinciri ağının en yükseği olan 934 T karbondioksit emisyonu tükettiğini buldu. Öte yandan, Polkadot protokolü 33,36 T CO2 yayar.

4c8e00a4-8d66-43cc-8679-17974d2709ec.webp.webpBir PoS ağının yıllık karbon ayak izinin gidiş-dönüş business class uçuşuyla karşılaştırılması. Kaynak: CCRI

Şu anda Solana blok zincirinin günlük sol işlem hacmi 2,9 milyar dolardır. Ve Polkadot’un yaklaşık 900.000 doları var.

Bitcoin ve Ethereum gibi iş kanıtı tabanlı blok zinciri ağlarının hala çalıştığını, ancak iş kanıtı konsensüs tabanlı protokoller işlemleri doğrulamak için herhangi bir ek enerji gerektirmediğinden, kanıt-Paydaş blockchain ağları yapar.

Ayrıca okuyun: Paxful, El Salvador vatandaşlarını Bitcoin konusunda eğitmeye yardımcı olacak

Bilgi kaynağı: 0x bilgileriyle BITCOINIK’ten derlenmiştir.Telif hakkı yazarı Jitender’e aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen rasyonel ve etkin bir şekilde yatırım yapın, risk önleme bilincini geliştirin; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlere dair herhangi bir ipucu bulursanız, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap