1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
  3. SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır? Hangi Hizmetler Sorgulanır? Hangi Bilgiler Bulunur?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır? Hangi Hizmetler Sorgulanır? Hangi Bilgiler Bulunur?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK Hizmet Dökümü Nedir? Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Hangi Hizmetler Sorgulanır? SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunur? İşte merak ettiğiniz tüm bilgiler.

 

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK 20 Mayıs 2006’da Sosyal Güvenlik Reformu adı altında SGK’ya bağlanmıştır. Eskiden ayrı ayrı hizmet veren bu kurumlardan birleşmeden önceki hizmet geçmişi, işveren kaydı ve prim ödemelerinin bilgisinin alınabilmesi için 4A, 4B ve 4C türü belgeler kullanılmaktadır.

4A tipi hizmet dökümü hem SGK kayıtları hem de eski sistemdeki SSK kayıtlarının, 4B eski sistemdeki Bağ-Kur, 4C eski sistemdeki Emekli Sandığı kayıtlarının dökümü için kullanılmaktadır. Eğer 2006’dan sonra çalışmaya başladıysanız 4A tipi SGK hizmet dökümü işlemlerinden ve haklarından yararlanabilirsiniz demektir.

 

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır

 

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hizmet dökümünüzü sorgulamak için herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip talebinizi iletebilir ya da e-devlet üzerinden ücretsiz sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz dilediğiniz PTT şubesinden 2 TL ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu alt menüsünden ya da e-devlet kapısı hizmetinden yararlanarak, türü ne olursa olsun SGK hizmet dökümü alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz.

 

SGK Hangi Hizmetler Sorgulanır?

SGK hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumunun hazırladığı primlerin ödeme takibi ve işverenin kaydının doğruluğunu gösterildiği belgedir. Emekli maaş tutarı belirlenirken veya sorgulanırken, prim gün sayısına göre emeklilik tarihinin belirlenmesinde, borç sorgulama işlemlerinde, ikramiye ve kıdem hesaplamalarında, bazı davalarda ve vize alma işlemlerinde SGK hizmet dökümü talep edilir.

SGK’nın sunduğu platformlar aracılığıyla yapılan en yaygın işlem prim düzeninin kontrol edilmesidir. E-devlet ekranında görünen bilgilerle bu kontrolü gerçekleştirebilir, anormal bir durum gördüğünüzde yetkili kurumları haberdar edebilir ve destek alabilirsiniz. SGK hizmet dökümü bazı bankalara yapılan kredi taleplerinde istenebilir. Ayrıca bu döküm ile iş başvurularında deneyim sürenizi rahatlıkla kanıtlayabilirsiniz.

Yapılan yaygın işlemlerden bir diğeri ise emeklilik bilgilerinin kontrol edilmesidir. Sunulan platformlar aracılığıyla ne zamandır çalıştığınızı ve emeklilik için daha ne kadar çalışmanız gerektiğini, emekli maaşınızı ve SGK borçlarınızı hızlı ve pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır

 

SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunur?

SGK hizmet dökümü temel sigorta bilgileriniz, ilk sigorta girişiniz, sigortalı olarak hangi işlerde ne kadar çalıştığınız, işveren hilelerini önlemek amacıyla çalıştığınız şirketler, hangi aylarda sigortanızın ödendiği, hangi aylarda ne kadar prim yatırdığınız gibi bilgileri içermektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap