1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Sermayesiz İş Kurulabilir mi

Sermayesiz İş Kurulabilir mi

Sermayesiz İş Kurulabilir mi

Eğer uygun bir iş fikrinizin olduğunu düşünüyorsanız, sermaye eksikliğinin size engel olmasına izin vermeyin. Paranız olmasa da, ya da çok az sermaye ile yapılacak işler o kadar fazla ki! Siz sadece girişimde bulunun. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Bu şekilde başlayıp, dünyanın en büyük markaları haline gelen bir çok girişim mevcuttur. Apple, Disney, Google, Harley Davidson, Hewlett-Packard gibi tanınmış şirketlerin kurucularının mütevazi şartlarda, kısıtlı imkanlarla garaj gibi ortamlarda kurulduğunu ve yıllar geçtikçe yükselen bir başarı grafiğiyle bugünlere geldiklerini söylememiz sanıyoruz yeterli örneklerdir.

Sermayesiz İş Kurulabilir mi?

Hiç paranız olmasa da size her zaman destek olabilecek tanıdık, eş, dost ve çevreniz olabilir. İş fikrinizi ve projelerinizi bir sunum veya dosya halinde bu kişilere sunarak, onları ikna etmeyi deneyin. İş fikrinizi diğer modellerden ayıran noktalara değinin. Maliyet hesaplarını ve gelir-gider tablosunu detaylıca anlatın. Karşınızdaki kişi, size değer veren, fikirlerinizi önemseyen biriyse mutlaka olumlu dönüşler olacaktır. Bunun dışında günümüzde özellikle internet sektöründeki projelere yatırım desteği sağlayan “Melek Yatırımcı” denilen kesim vardır. Bu kişiler veya şirketlerle irtibata geçerek mevcut projelerinizi anlatarak ikna etmeyi deneyin. Özgün, Kâr marjı yüksek, riski az ve teknolojik açıdan yenilik getiren projelere kolayca destek bulabilirsiniz. Aynı şekilde devletin de KOSGEB girişimci destek projelerini araştırın. Bu hibe ve destekleri alarak çok az bir sermaye ile işinizi kurabilmeniz mümkün.

Sermayesiz İş Kurulabilir mi
Sermayesiz İş Kurulabilir mi

Aracılık ve Komisyonculuk İşleri

Hizmet veya ticaret sektöründe iş yapan birçok kişi ile irtibata geçerek, onların ihtiyacı olan ürün veya hizmetleri daha ucuza alabilecekleri yerleri araştırın. Ya da doğrudan ürünü üreten tedarikçilerle veya hizmet sağlayıcılarla görüşerek onlara bu işin pazarlamasını yapmak istediğinizi ve bunun karşılığında da belirli bir komisyon istediğinizi ifade edin. Örnek vermek gerekirse; tekstil sektöründe iş yapan bir mağazanın ihtiyacı olan ürünleri, direk üreticisi ile görüşüp daha uygun fiyattan temin etmelerini sağlayabilir ve bu aracılıktan belirli bir komisyon alarak para kazanabilirsiniz.

Yetenek ve Becerilerinizi Paraya Dönüştür

Hepimizin farklı yetenek ve becerileri var. Bunları kullanarak kolayca para kazanmak mümkün. Yazarlık becerisi olan birisinin internet sitesi sahibi kişilerle veya dijital ajanslarla irtibata geçerek editörlük hizmeti sağlaması buna bir örnek. Ya da Müzik kabiliyeti olan ve bu alanda kendini geliştirmiş bir müzisyenin çeşitli eğlence mekanlarında sahne alması da aynı şekilde örnek gösterilebilir.

Önerilen Yazı
İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

Ortak bulmaya çalışın

“Bir elin nesi var? İki elin sesi var” demiş atalarımız. Bir işe başlamak için sadece para yetmez. Kaldı ki günümüzde birçok kişide yeterli düzeyde sermaye olmasına rağmen “acaba hangi işi yapsam?” şeklinde düşünceler mevcut. İş fikrinize güveniyorsanız ve yeterli özgüvene sahipseniz, size sermayesini katarak ortak olacak insanlarla görüşün. Tutabilecek bir proje olduğuna ikna ederseniz artık para sıkıntınız kalmayacak ve daha hızlı bir biçimde girişiminize yön vermeye başlayacaksınız.

Yeni Mezunlar İş Ararken Bunlara Dikkat Edin!

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap