İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Kişiler ve firmalar ticaret yapar. Ödemeler için vadeli senet seçeneği kullanılır. Senetlerin hukuki boyutu bulunmaktadır. Borçlu taraf için ise bağlayıcılığı vardır. Senet düzenlenirken kefil de kullanılabilir. Borçlunun sorumluluğu olduğu gibi kefil olan kişi de borçtan sorumludur.

Yapılan iş için borçlu ve alacaklı tarafından yani iki kişi arasında senet düzenlenir. Borç ödenmediğinde borcun tahsili için avukata başvurulabilir. Senet için işlem yapılmaz, avukata verilmemişse senedin vade tarihi üzerinden hesaplama yapılarak işleme koyulur. Örnek verecek olursak: senedin vadesi gelmiş işlem yapılmamış. Eğer üzerinden 3 yıl (üç yıl) geçmişse, senet düşer. Alacak ve borç sorumluluğu ortadan kalkar.

Hukuki açıdan 3 yıl üstünden geçmiş diye, borç sorumluluğu kalkar ya da borç düşer. Bu durum bu kadar kolay olmaz. Vade üzerinden 3 yıl geçse de, bu senet tekrar işleme koyulabilir. Örnek: alacaklı senet düzenlemiş. Vade üzerinden 3 yıl geçtiyse, alacaklı kişi ilamsız icra takibi başlatabilir. Borçlu kişi kendisini savunmak isterse, borca karşılık bir hafta içinde itiraz edebilir. İtiraz etmezseniz borcu kabul etmiş sayılırsınız. Ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Senet borçları için zaman aşım süresi tüm senetler için aynı değildir.

Senetlerin Zaman Aşım Süresi Aynı Mıdır?

Tüm senetlerin zaman aşım süreleri aynı değildir. Bankalar ve resmi kurumların düzenlediği senetlerin zaman aşım süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Senetler sözleşme yerine geçer. Türk Ticaret Kanununa göre senetlerin zaman aşım süresi aynı değildir. Örneğin: bir esnaftan almış olduğunuz senedin zaman aşım süresi 3 yıldır. Bu senetler ayrıca adi senet olarak adlandırılmaktadır.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa Haciz Gelir Mi?

Bu durum farklılık gösterebilir. Ödeme yapmadığınız senedin tahsili için farklı yollar izlenebilir. Mal varlığına icra ve maaşa haciz yolları ile tahsil işlemi yapılabilir. Senedin düzenleme şekline göre farklılık gösterebilir. Avukatla görüşmek en doğru yol olacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap