İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Finans Haberleri
 3. Sahte Para Nasıl Belli Olur? Sahte Para İle Kandırılmamak İçin Haberimizi Mutlaka Okuyun!

Sahte Para Nasıl Belli Olur? Sahte Para İle Kandırılmamak İçin Haberimizi Mutlaka Okuyun!

Sahte Para Nasıl Belli Olur

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Para Nasıl Belli Olur? Kalemle, mor ışıkla nasıl anlaşılır? Sahte para kullanmanın cezası nedir? Sahte dolar, sahte euro, sahte tl ile para üstü verilirse ya da bir şeyler almak istenirse, kandırılmamak ve dolandırılmamak için, bu haberimizi mutlaka okumalısınız.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur?

Sahte parayı gerçeğinden ayırt etmek, bazen tahmin edilenden daha zor olabiliyor. Eğer para ile iç içe olan bir iş yapıyorsanız, az çok bunu anlıyorsunuz. Fakat sıradan bir vatandaş kadar kullanıyorsanız, size gerçeğinden ayırt edici birkaç yöntemden bahsetmek istiyoruz.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur
Sahte Para Nasıl Belli Olur

 

Sahte Para Nasıl Bilinir?

Yazının kalanını okumadan önce, size bir video izletmek istiyoruz. Videoda sahte ile gerçek parayı birbirinden ayırt etmenin yolları açıklanmış. Eğer yeterli olmazsa, yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

 

Sahte Kağıt Para Nasıl Anlaşılır?

Müşteri tarafından 200 TL bozdurulmaya çalışıldığında iş yeri sahipleri paranın sahte olup olmadığını anlayamadıkları için bozdurma işlemini yapmayabiliyorlar. Eğer siz de iş yeri sahibiyseniz ve size verilen her paranın sahtelik durumunu anlayabilmek istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Eğer yanınızda sahte olmadığından emin olduğunuz kağıt para varsa, size verilmiş olan parayla yan yana koyunuz.
 • İkisini yan yana koyduktan sonra ikisine de aynı anda dokununuz ve elinizi paranın yüzeyinde gezdirerek, farklılık olup olmadığına bakınız.
  Eğer bu şekilde farkı anlayamadıysanız, ikisinin de renklerinin aynı olup olmadığını anlamaya çalışınız. Kağıt paralar, ince mühendislikle basıldığı için sahtekar kişiler tarafından üretilen kağıt paralarla aynı renkte olmayabiliyor.
 • En çok başvurulan yollardan biri, Atatürk görselini ortaya çıkartmaktır. Kağıt parayı ışığa tuttuğunuzda Atatürk görseli belirmiyorsa, çok yüksek ihtimalle o para sahtedir.
 • Parayı yine ışığa doğru tuttuğumuzda ortadan geçen bir şerit olduğunu ve üzerinde paranın miktarının yazılı olduğunu görürsünüz. Sahtekarlar, yaptıkları paralara bu şeridi ekleyebilseler de gerçeğine benzetememişlerdir. Gerçek parada bu şeritte yazılanlar daha okunabilir ve düzenlidir.
  Ayrıca kağıt paranın köşesinde bulunan siyah şeridi de göremiyorsanız o para çok yüksek ihtimalle sahtedir.
 • Sahte paralarda köşede bulunan holografik şeritler gerçeği gibi değildir. Eğer elinizde tuttuğunuz para sahteyse, holografik şeritler karman çorman gözükecek veya okunamaz halde olacaktır.
 • Ayrıca, paraya farklı açılardan bakıldığında köşede gözüken TL simgesi paranızın miktarına dönüşmektedir. Bununla beraber, gerçek parada holografikler bakış açınızı değiştirdiğinizde parlamaktadır.
 • Sahte paraların yüzlerinde kabartmalı baskılar bulunamamaktadır.

Bu maddelerdeki yöntemleri uyguladığınızda, elinizdeki paranın sahte veya gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur
Sahte Para Nasıl Belli Olur

 

Sahte Bozuk Para Nasıl Anlaşılır?

 • Bozuk paranın sahte olup olmadığını anlamak için, orijinalini iyi tanımanız veya orijinaliyle yan yana koyarak karşılaştırmanız gerekiyor. Aralardaki renk farklılıkları gibi önemli detaylara bakılarak, madeni paranın sahtelik durumu anlaşılabiliyor.
 • Ayrıca, bozuk paralar ince mühendislikle üretildiği için sahte paraların taklit etmesi çok zorlaşıyor. Sahte paralarda genelde karşılaşılan durumlardan biri, çok fazla kabartmalı olmalarıdır.
 • Bununla beraber, orijinali bir elinize sahteyi de bir elinize alıp ağırlıklarını da karşılaştırabilirsiniz. Fakat bu zor bir yöntem olduğu için, üzerindeki yazıların aynı olup olmadığına veya işlemelerin benzerlik durumlarına bakmanız, sizin için daha garanti bir çözüm olacaktır.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur
Sahte Para Nasıl Belli Olur

 

Sahte Antik Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte kâğıt paradan sonra gelen en yaygın sahtecilik türlerinden biri de, antik para sahteciliğidir. Sahtekârlar, kendi yaptıkları sahte antik parayı, sanki gerçekten antik bir paraymış gibi pazarlamaya çalışmaktadırlar. Sizlere antik paranın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamanız için, aşağıdaki maddelerde belirli yöntemlerden bahsettik.

 • En kolayından başlamak gerekirse, sahte antik paraların ağırlıkları ve çapları arasında, belirgin şekilde uyumsuzluk olduğunu söyleyebiliriz.
  Yazılardaki antik dönem alfabesinden olmayan harfler kullanılması veya kullanılmaya çalışıldığında da harf hataları yapılmasıyla birlikte, sikkelerin ağırlıklarının antik çağ standartları ile aynı olmaması gibi durumlara dikkat etmelisiniz.
 • Sonradan yapılan patin yapıları antik paranın sahte olup olmadığının en güçlü kanıtlarından biridir. Patin yapısı, antik paranın toprak içinde uzunca beklemesi sonucu oksitlenmesi gibi durumlara verilen isimdir. Bu tür patin yapıları, çelik bıçakların ucuyla kontrol edilir. Eğer sökülüyorsa elinizdeki para antik değildir.
 • Sikkelerin üzerinde bulunan figürlerin ve tarihlerin, birbirleriyle alakalı olması gerekmektedir.
 • Eğer elinizde orijinal olduğunu düşündüğünüz bir antik para varsa ve benzeriyle karşılaşmışsanız, aralarındaki renk farklılığına ve yüksekten bıraktığınızdaki gelen tın sesinin farklılığına bakmalısınız..
 • Sikkeler üzerinde kullanılan figürler veya harflerin aralarında net mesafeler vardır. Orijinalleriyle karşılaştırarak, bu mesafelerin uyuşup uyuşmadığına bakabilirsiniz.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur
Sahte Para Nasıl Belli Olur

 

Sahte Para Kalemle Nasıl Anlaşılır

Sahte parayı anlamak için makineler mevcut olsa da, çok ucuza alabileceğiniz özel kalemlerle de anlaşılabileceği öne sürülmüştür. Sahte paraların yüzeyi, bahsi geçen bu kalemle çizildiğinde sarı renkte kalmakta ve çok kolayca silinmektedir. Fakat, gerçek bir paranın üstünü bu kalemle çizerseniz çok kısa bir süre sonra siyah rengine dönecek ve silinmesi biraz zorlaşacaktır. Sahtekarların bu kaleme bir çözüm bulup bulamadıkları konusu bir soru işareti olduğu için, makine veya mor ışık yöntemlerinin daha güvenli olduğunun altını çizelim.

 

Sahte Para Makinede Nasıl Anlaşılır

Sahte paralar, ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kaldıklarında gerçek paraların verdiği tepkileri veremezler. Gerçek bir parayı, ultraviyole ışınlarına makine yardımıyla maruz bıraktığınızda, bariz ve büyük bir şekilde paranın miktarı gözükecektir. Bununla beraber şeritlerini ve seri numaralarını da görebilirsiniz. Fakat sahte parayı koyduğunuzda, ultraviyole ışınlarına neredeyse hiç tepki vermeyecek veya gerçek paranın gösterebildiği şeyleri aynı kalitede gösteremeyecektir.

 

Sahte Para Mor Işıkta Nasıl Anlaşılır

Mor ışık denilen şey aslında ultraviyole ışığıdır. Yani, mor ışık yayan bir fener veya kalemle, paranın sahtelik durumunu kontrol edemezsiniz. Sahte parayı anlamak için, özel üretilmiş olan makinelerden, sahte para kalemlerinden veya söylediğimiz yöntemlerden yardım almayı deneyebilirsiniz.

 

Sahte Para Nasıl Belli Olur
Sahte Para Nasıl Belli Olur

 

Sahte Para Cezası Ne Kadar?

 • Sahte para üretmek, muhafaza etmek veya ülkeye sokmak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre iki yıldan on iki yıla kadar hapisle ve on bin güne kadar idari para cezasıyla sonuçlanmaktadır. Bu cezaların belli durumlara ve kanunlara göre değişiklik göstereceğinin altını çizelim.
 • Bununla beraber, sahte para kullanıldığına dair haberiniz varsa ve bunu yetkililere bildirmemişseniz, yine hapis cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. Kamu görevlileri, bu suçu bildirmemesi durumunda, normal bir vatandaşa göre daha ağır bir cezayla karşılaşabilmektedir.
 • Ayrıca sahte paraya dair suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme gibi durumlarda da, altı aydan beş yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşılabilmektedir.

Sahte para nasıl basılır, nasıl piyasaya sürülür diye merak ediyorsanız, o iş kalpazanların ( sahte para basan kişi ) işidir. Dolayısıyla o konu hakkında bilgimiz yok. Ekonominizin sarsılmamasını, kazandığınız paranın heba olmamasını istiyorsanız, mutlaka bu konuya dikkat edin ve herkese güvenmeyin.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap