Ekonomi Haberleri
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat!
Yazar: -14 Haziran 2020
26

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat! Kimi zaman sahte altınlar kuyumculara satılmaya çalışılmakta ve bunda da başarılı olunmaktadır. Bununla birlikte sadece kuyumcuları kandırmak için değil, sıradan vatandaşı kandırmak için kimi kişi veya kişiler sahte altın satmaya çalışmaktadır. Bu tür vakalar yaşanmakta ve bundan dolayı da mağduriyetler hat safhada olmaktadır. Siz de art niyetli kişilerin tuzaklarına düşmemek adına altın kaplama olup gerçek altın olmayan ürünleri ayırt etmek istiyorsanız bu durumda belli balı noktalara dikkat etmelisiniz.

Altın Ayarı Nedir? Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır? isimli konumuza göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

 

Kimi zaman sahte altınlar kuyumculara satılmaya çalışılmakta ve bunda da başarılı olunmaktadır. Bununla birlikte sadece kuyumcuları kandırmak için değil, sıradan vatandaşı kandırmak için kimi kişi veya kişiler sahte altın satmaya çalışmaktadır. Bu tür vakaalar yaşanmakta ve bundan dolayı da mağduriyetler hat safhada olmaktadır. Siz de art niyetli kişilerin tuzaklarına düşmemek adına altın kaplama olup gerçek altın olmayan ürünleri ayırt etmek istiyorsanız bu durumda belli balı noktalara dikkat etmelisiniz.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

1. Altını yakından incelemek bu anlamda yapılabilecek ilk şeydir. Altının iç yüzeyinde yer alan ayarını belirten kısımlardaki yazılar incelenmelidir. Orjinal olan altınlarda iç kısımda altın ayar bilgisi, üreticisi, damgalar yer alır. Şayet altın uzun süredir kullanılıyorsa buradaki yazılar okunmaz bir duruma gelmiş olabilir. Bundan dolayı bu adım sizin için doğru yanıtı vermeyebilir.

2. Altının üzerine nitrik asit dökerseniz bu durumda altının etkilenmemesi yani renk değiştirmemesi gerekir. Normalde diğer metallet nitrik asitle etkileşime girdiğinde renklerinde değişmeler olur. Eğer nitrik asit döküldüğünde sarıya yakın bir renk oluşursa altın değil pirinç, beyaza yakın bir renk oluşursa da gümüş olduğu anlaşılmalıdır.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

 

4. Saf olan altın yumuşak olduğundan dolayı ısırıldığında üzerinde diş izleri kalacaktır. Siz de altını test ederken ısırırsanız ve değişim olmadığını gözlerseniz bu altının ya saf olmadığını ya da sahte olduğunu ifade eder.3. Altını tarttığınızda sahte altına kıyasla daha ağır olacağı bilinmelidir. Burada o altına benzer olan bir altın ile sahte olması ihtimali bulunan altını hassas terazilerde ölçerek bir karara varabilirsiniz.

5. Mıknatıs yardımıyla altının gerçek olduğunu anlamak tek başına yeterli olmasa da test etme açısından uygulanması gereken yöntemlerden biri olduğu aşikardır. Diğer yöntemlerden birini denedikten sonra bu yöntemi de denerseniz vereceğiniz yargıyı kuvvetlendirebilirsiniz. Altın manyetik bir yapıya sahip olduğundan dolayı mıknatısı çekmemelidir. Eğer siz altını mıknatısa uzatıyor ve altında mıknatısı çekiyorsa altının sahteliğinden şüphelenebilirsiniz. Bununla birlikte altın sahte olmayıp sadece ayarı düşük olduğundan dolayı böyle bir tepki de veriyor olabilir.

6. Altını herhangi seramik bir parçanın üzerine biraz sürtün. Altının sürtünmesiyle birlikte siyahımsı bir leke oluşuyorsa bu durumda altının sahte olduğu söylenebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ