İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat!

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat!

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat! Kimi zaman sahte altınlar kuyumculara satılmaya çalışılmakta ve bunda da başarılı olunmaktadır. Bununla birlikte sadece kuyumcuları kandırmak için değil, sıradan vatandaşı kandırmak için kimi kişi veya kişiler sahte altın satmaya çalışmaktadır.

Bu tür vakalar yaşanmakta ve bundan dolayı da mağduriyetler hat safhada olmaktadır. Siz de art niyetli kişilerin tuzaklarına düşmemek adına altın kaplama olup gerçek altın olmayan ürünleri ayırt etmek istiyorsanız bu durumda belli balı noktalara dikkat etmelisiniz.

Altın Ayarı Nedir? Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır? isimli konumuza göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

 

Kimi zaman sahte altınlar kuyumculara satılmaya çalışılmakta ve bunda da başarılı olunmaktadır. Bununla birlikte sadece kuyumcuları kandırmak için değil, sıradan vatandaşı kandırmak için kimi kişi veya kişiler sahte altın satmaya çalışmaktadır. Bu tür vakaalar yaşanmakta ve bundan dolayı da mağduriyetler hat safhada olmaktadır. Siz de art niyetli kişilerin tuzaklarına düşmemek adına altın kaplama olup gerçek altın olmayan ürünleri ayırt etmek istiyorsanız bu durumda belli balı noktalara dikkat etmelisiniz.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

1. Altını yakından incelemek bu anlamda yapılabilecek ilk şeydir. Altının iç yüzeyinde yer alan ayarını belirten kısımlardaki yazılar incelenmelidir. Orijinal olan altınlarda iç kısımda altın ayar bilgisi, üreticisi, damgalar yer alır. Şayet altın uzun süredir kullanılıyorsa buradaki yazılar okunmaz bir duruma gelmiş olabilir. Bundan dolayı bu adım sizin için doğru yanıtı vermeyebilir.

Önerilen Yazı
Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisidir?

2. Altının üzerine nitrik asit dökerseniz bu durumda altının etkilenmemesi yani renk değiştirmemesi gerekir. Normalde diğer metallet nitrik asitle etkileşime girdiğinde renklerinde değişmeler olur. Eğer nitrik asit döküldüğünde sarıya yakın bir renk oluşursa altın değil pirinç, beyaza yakın bir renk oluşursa da gümüş olduğu anlaşılmalıdır.

 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır

 

4. Saf olan altın yumuşak olduğundan dolayı ısırıldığında üzerinde diş izleri kalacaktır. Siz de altını test ederken ısırırsanız ve değişim olmadığını gözlerseniz bu altının ya saf olmadığını ya da sahte olduğunu ifade eder.3. Altını tarttığınızda sahte altına kıyasla daha ağır olacağı bilinmelidir. Burada o altına benzer olan bir altın ile sahte olması ihtimali bulunan altını hassas terazilerde ölçerek bir karara varabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

5. Mıknatıs yardımıyla altının gerçek olduğunu anlamak tek başına yeterli olmasa da test etme açısından uygulanması gereken yöntemlerden biri olduğu aşikardır. Diğer yöntemlerden birini denedikten sonra bu yöntemi de denerseniz vereceğiniz yargıyı kuvvetlendirebilirsiniz. Altın manyetik bir yapıya sahip olduğundan dolayı mıknatısı çekmemelidir.

Eğer siz altını mıknatısa uzatıyor ve altında mıknatısı çekiyorsa altının sahteliğinden şüphelenebilirsiniz. Bununla birlikte altın sahte olmayıp sadece ayarı düşük olduğundan dolayı böyle bir tepki de veriyor olabilir.

6. Altını herhangi seramik bir parçanın üzerine biraz sürtün. Altının sürtünmesiyle birlikte siyahımsı bir leke oluşuyorsa bu durumda altının sahte olduğu söylenebilir.

Sahte altın nasıl anlaşılır toparlamak gerekirse;

  • 1. Altın takıları incelerken üzerinde damga olduğundan emin olun. Damga üzerindeki altın içeriği karat (10K, 14K, 18K, 22K veya 24K) cinsinden ifade edilir. Pullar her zaman net bir şekilde görünmeyebilir, ancak sahtelerin pulları olmayabilir.
  • 2. İlgilendiğiniz altın takıların içini iyi inceleyin. İçi profesyonelce pürüzsüz ise, bu bir problem olarak kabul edilir.
  • 3. Sıradan mıknatıslarla da kontrol edilebilir. Gerçek altın takılar mıknatıslardan etkilenmez. İlgilendiğiniz altın takı bir mıknatıs tarafından çekilirse, o zaman sahtedir. Bununla birlikte, sahte altın takılar yapanların anti-manyetik bir bileşik yapmış olabileceğini unutmayın.
  • 4. Eve geldiğinizde, örneğin bir porselen parçası gibi altın olup olmadığını kontrol edebilir veya bir tabağa ovalayabilirsiniz. Altın takılarda siyah leke varsa sahte ürün almışsınız, altın sarısı leke varsa değerli metaldir.
  • 5. Bazı insanlar bir sesin altın olup olmadığını anlayabilir: Parmağınızla altına dokunduğunuzda bir kristal gibi ses çıkar. Ancak, bu yöntem tam bir seçenek değildir. Sadece sağır bir kişi, gerçek bir altın mı yoksa sahte mi olduğunu anlayabilir. Bu yöntem zincirleri ve bilezikleri kontrol etmek için kullanılamaz.
  • 6. Sıradan sirke ve iyot ile kontrol edin. Altın takılarınızı bir kavanoz sirkeye batırırsanız ve koyulaşırsa, sahte takılarla ilgileniyorsunuz demektir. İyot da bu şekilde test edilir. Altın takılara birkaç damla iyot ekleyin ve yaklaşık 5 dakika bekleyin, böylece renk değişmezse endişelenmenize gerek kalmaz.
  • 7. Altın, cilt çatlaklarını ve küçük yaraları iyileştirmek için uygulanan bir yağlı kalemle kontrol edilebilir. Nemli altın takıların üzerine kurşun kalemle çizin, siyah bir nokta varsa bu sahte bir üründür.

Mücevherinizin orijinalliğinden şüphe duyduğunuzda, elinizdeki herhangi bir şeyle kontrol edebileceğinizi fark edersiniz. Ancak, sahte ürünleri bu kadar basit bir şekilde doğrulamamızın mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Aldatılmamak için mücevherleri garantili, resmi bir mağazadan almalısınız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap