İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır

PTT emekli kredisi nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Kimlere verilir? Limiti ne kadar? Sigortadan emekliyim ve kredi çekmek istiyorum, bunu nasıl yaparım diyorsanız, Ptt emeklilik kredileriyle ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar, Ekonomihaberler.com’da.

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır
PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır

PTT Emekli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredileri, emekli olma kriterlerini sağlayan kişilerin, bankalar aracılığı ile kullanmakta olduğu kredilerdir. Bu kredilerin kullanım şartları, PTT tarafından belirlenmektedir. PTT emekli kredisi ile; emekli olmaya hak kazanmış, ancak SGK (sosyal Güvenlik Kurumu) borçları bulunan vatandaşların kredi ile bu borçlarını kapatarak emekli olup, maaş almaları hedeflenmektedir. Emeklilik hakkı kazanamayan kişiler, PTT emekli kredisi kullanamazlar.

PTT emekli kredisi başvuruları, PTT şubelerinden veya internet üzerinden yapılabilir. Ayrıca kredi başvurusu, çağrı merkezleri üzerinden de yapılabilmektedir. PTT emekli kredisi başvurusu yapacak kişinin, bireysel olarak başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında kredinin onaylanıp onaylanmayacağı hakkında yapılan ön başvuru değerlendirilmesinden sonra, müşteriye olumlu veya olumsuz sonuçlar belirtilmektedir.

PTT emekli kredisi için yapılan başvurunun kabul edilmesinden sonra, evrak teslimi ve sözleşme imzalama süreçleri başlatılmaktadır. Kredi başvurularını, müşterinin kredi notu ve gelir durumu gibi kıstaslar etkilemektedir. PTT emekli kredi başvurusu olumsuz yönde sonuçlanan kişilerin, kredi notunu ve gelir durumunu düzeltmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, tekrar kredi başvurusu olumsuz olacaktır.

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır
PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır

PTT Emekli Kredisi Şartları Nelerdir?

PTT emekli kredisi başvurusu yapabilmek için belirlenen şartlar, PTT’nin anlaştığı bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu şartlar;

• Başvuru yapan kişinin emekli maaşını, PTT aracılığı ile alıyor olması
• PTT emekli kredisi başvurusu yapacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
• Kredi taksidinin, maaşın yarısını geçmemesi
• Kredi kullanacak kişinin en fazla 82 yaşında olması
• Emeklinin maaş durumunu, resmi olarak kanıtlanması

Gerekmektedir.

PTT Emekli Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

PTT emekli kredisi hesaplaması yapılırken, vatandaşların ekonomik durumu ve nakit ihtiyacına göz önünde bulundurulur. Faiz oranları, bankaların kredi tekliflerine göre günlük olarak güncellenmektedir. Belirlenen şartları sağlayan kişilere göre, vade ve faiz oranları hesaplanmaktadır. Her bankanın faiz oranları ve vade seçenekleri birbirinden farklıdır. Kişi, anlaşmalı bankalardan hangisinde kredi kullanmak istiyorsa, o bankaya müracaat etmelidir. PTT emekli kredisi limiti maksimum 60 bin TL’dir.

  • Aktif Bank: 30 bin liraya kadar kredi kullanmak isteyen kimselere Aktif Bank, 2,69 faiz oranı vermektedir. Bu oran ile 60 ay vadeli 5 bin lira kredi kullanan kimselerin aylık ödemeleri 189 TL olmaktadır.
  • Denizbank; 60 aya kadar kredi kullanım imkânı sunmaktadır. Güncel faiz oranı; 5 bin liraya kadar 1,89, 10 bin liraya kadar 1,69 ve 36 bin liraya kadar 1,59’dur.
  • ING Bank; Yaş sınırı 75 olarak belirlenmiş olup faiz oranları 1,29 seviyesinden başlamaktadır.
  • Burgan Bank; yaş sınırı 73 olarak belirlenmiştir ve 5 bin liraya kadar 1,98, 55 bin liraya kadar ise 1,58 faiz oranı uygulanmaktadır.
  • Şekerbank; maksimum ödeme süresi 36 ay olup faiz oranı 2,39 olarak belirlenmiştir.
  • Halkbank; üst limit 50 bin TL olup aylık faiz oranı 1,05’ten başlamaktadır.
  • Ziraat Bankası; 60 ay vadeye kadar 1,53 faiz oranı ile işlem yapmaktadır.
PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır
PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır

PTT Emekli Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

PTT emekli kredisi veren bankalar, PTT ile anlaşmalı olan ve kredi finansmanı sağlayan bankalardır. Her bir banka, kendine göre faiz oranları ve vade seçenekleri uygulayabilir. Yalnızca kredi kullanım şartları her bankanın aynıdır. Bankalar için tek ortak şart ise PTT üzerinden emekli maaşının alınacak olmasıdır. PTT emekli kredisi veren bankalar Denizbank, ING Bank, Aktif Bank, Vakıfbank Odeabank ve TEB Bankasıdır.

Kaynak

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap