1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Portal Protokolü, DeFi için En Büyük TAM’ın (Toplam Adreslenebilir Pazar) Kilidini Açıyor – AMBCrypto

Portal Protokolü, DeFi için En Büyük TAM’ın (Toplam Adreslenebilir Pazar) Kilidini Açıyor – AMBCrypto

guncel coin haberleri

DeFi alanı son birkaç yılda çok fazla ilgi gördü. Birçok proje farklı blok zincirleri üzerine kuruludur, çeşitli sorunları çözer ve eski finansal sistemleri çevreleyen sorunları çözmeye çalışır.

Ancak, bu projelerin çoğu Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Blockchain, insanlara inşa etmek için daha fazla teşvik verdiğinden, bu beklenebilir. DeFi çılgınlığı arttıkça, ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıkmaya başladı. Ethereum ağındaki yüksek gaz ücretleri ve tıkanıklık, Ethereum blok zincirini neredeyse kullanılamaz hale getirerek geliştiricileri diğer blok zincirlerini düşünmeye zorladı.

DeFi, kullanıcılara yüksek düzeyde güvenlik, sansüre dayanıklı işlemler ve gizlilik sağlamaya devam ediyor. Binance Smart Chain, Polygon, Fantom gibi diğer popüler blok zincirler, DeFi’den yararlanırken, şu anda dApp’ler üzerine kuruludur. DeFi’deki Toplam Değer Kilitli (TVL), daha fazla blok zinciri katılımından bu yana önemli ölçüde büyüdü.

Kripto para piyasasındaki öncü statüsüne ve hakimiyetine rağmen, Bitcoin, DeFi söyleminde büyük ölçüde göz ardı edildi. Yazma sırasında, BTC’nin piyasa hakimiyeti şu anda %46.9’da. Bu, Ethereum, Solana ve BNB’nin beğenilerini önemli ölçüde geride bırakıyor. Bitcoin’in toplam adreslenebilir pazarı (TAM), diğer blok zincirlerinin ve kripto para birimlerininkini aşsa da, çoğu dApp, Bitcoin blok zincirini hariç tutar. Portal Protokolü, Bitcoin ağından yararlanan ve bağımsız bir DeFi projesi olan Bitcoin tabanlı bir DEX’tir.

Merkeziyetsizlik ve DeFi

Merkezi finansın sıradan kullanıcılar için güvenli olmadığı ortaya çıktı. Sansür, mahremiyetin ihlali, hesapların keyfi olarak yasaklanması, bilgisayar korsanlığı ve fon kaybı gibi konular geleneksel finansta çok yaygındır. Merkezi olmayan finans, geleneksel sistemlerin tersini sağlayarak ve daha hızlı işlem hızları sağlayarak bu sorunları çözer.

Başlıca avantajı, tıpkı kripto para birimleri gibi aracısız olmasıdır. DeFi kullanıcıları finansal aracılardan ve kapı bekçisi haline gelen Binance, Bitfinex ve Coinbase gibi merkezi kripto para borsalarından uzaklaşıyor. Ethereum ve diğer blok zincirlerinden merkezi olmayan finansal uygulamalar, kullanıcıların kimlik kontrolleri, kara para aklama düzenlemeleri ve diğer merkezi alternatifler kısıtlamaları olmadan işlem yapmalarını sağlar.

DeFi büyümeye devam ederken, birçok kullanıcı gördü. Dappradar tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, 2021’in üçüncü çeyreğinde endüstri genelinde TVL’de çeyreğe göre %53,45’lik bir artış gösterdi. Eylül ayında, her bir DApp ile ilişkili ortalama 1,7 milyon günlük aktif cüzdan (UAW) vardı. Çeyrek başına ortalama UAW 1,54 milyon oldu.

DeFi ekosisteminin hızlı genişlemesi sorunsuz bir seyir olmadı. Anlayış eksikliği ve çalışkan aktörler nedeniyle oluşum aşamasında çeşitli başarılar ve hileler yapıldı.

Sonuç olarak, merkezi olmayan borsalar, likidite azlığının ele alınmasına yardımcı olmak ve kripto para birimi paydaşları için daha fazla fayda sağlamak için zincirler arası köprülere dönüştü.

Çapraz zincir köprüsü, ölçeklenebilirlik ve bağlanabilirlik açısından şüphe götürmez olsa da, zorluklar da var. Örneğin, Ethereum’u ölçeklendirmenin en belirgin iki yöntemi olan Plazma ve parçalama, paralel zincir işlemleri (“parachains”) veya “sharding” gerektirir. Potansiyel olarak çığır açıcı olsa da, bu fikirlerin uygulama süresi uzundur.

portal nedir?

Portal, gerçekten merkezi olmayan bir platformda gerçek değişimlere izin veren Bitcoin’in üzerinde eşler arası bir katmandır. Portal, Bitcoin’in opsiyon ticaretinden borç vermeye kadar finansmanı merkezden uzaklaştırma yeteneğinin kilidini açar.

Portal, merkezi platformların hızı ve likiditesi için Bitcoin güvenini en aza indirme garantileri sağlar. Portal, Bite Coin’in finansmanı spot piyasalardan opsiyonlara, p2p kredilerine, zincirdeki her şeye, eşler arası sözleşmelere kadar dağıtma potansiyelini açığa çıkarır ve üçüncü tarafların gözetimi veya kontrolü altında değildir.

Portal, özellikle, her kullanıcının işlemde sağlanan fonlar üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlamak için Bitcoin’in “karma süresi kontrol sözleşmesini” kullanır. Ayrıca nakit kaybı ve karşı taraf riskinin tehlikelerini azaltmaya yardımcı olur.

Fabric, günümüzde Bitcoin’in işlevselliğini herhangi bir BIP gerektirmeden genişleten, Portal tarafından kullanılan temel protokoldür. Fabric kullanılarak tasarlanan birlikte çalışabilir uygulamalar, Fabric üzerine kurulu uygulamaları hızla entegre edebilir. Zincir desteği ile kullanıcılar, merkezi alternatiflerin hızına ve likiditesine erişmek için Bitcoin’in güveni azaltan garantilerinden yararlanabilir ve Fabric’i blok zincir sistemleri arasında “bağlantılı organizasyon” haline getirebilir. Portal’ın katman 2 ve katman 3 atomik takas teknolojisi, veri ve bilgi işlem genel pazarında kullanılabilir.

Portal, anonim, bireysel üçüncü tarafları, güvenliği korurken karşılıklı olarak güvenilir ortaklar arasındaki işlemlere aracılık etmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır. Portal kapsamında, iki taraf çatışırsa, üçüncü bir taraf varlıklarını dolandıramaz. Bu uyaranlar, bir başlangıç ​​kolaylaştırıcı seti ile ağı başlatmak için kullanılır. Portal ağı büyüdükçe, her düğüm hem kullanıcı hem de kolaylaştırıcı olacak ve eksiksiz, eşler arası, sansürsüz bir finansal ağ oluşturacaktır.

Portallar neden farklı?

Portal, kullanıcılara onu diğer DEXES’lerden üstün kılan 3 ana avantaj sağlar.

  1. Kolaylaştırma: Ağ üyeleri, düşük maliyetli, verimli likidite yönlendirmesi sağlamak için akranlarının ağ bağlantılarını artırmalarına finansal olarak yardımcı olmaya teşvik edilir. Ağ düğümlerine, kendi kaynaklarını (sermaye bonoları, veri depolama, doğrulama ve hatta genel hesaplama) katkıda bulunarak ağ ücretinin bir kısmı karşılığında değiştirilen bir “dairesel belirteç” verilir.
  2. Güvensiz: Portal sözleşmeleri kendi kendine hakimdir; bu, varlıklarınızın yalnızca sizin tarafınızdan kontrol edildiği anlamına gelir. “Spesifik zaman kilitli sözleşmeler” olarak adlandırılan bir Bitcoin özelliği ile Portal, işletme finansmanınız üzerinde kontrolü elinizde tutmanızı sağlayarak karşı taraf riskini ve fon kaybını önler.
  3. Adil piyasa fiyatı: Tüccarlar, takas teklifi süreci boyunca adil bir piyasa fiyatı ödeyerek karşı tarafların diğer nükleer takas yöntemlerinin zorluklara neden olabileceği “özgür seçim” yapmamasını sağlar. Sipariş kitaplarındaki toplamalar da dahil olmak üzere Portal’da her şey bir pazardır.

Portal Hakkında

Portal, Bitcoin üzerine inşa edilmiş DeFi’dir. İlk gerçekten güvenilir, gerçek çapraz zincir DEX aracılığıyla anonim, sıfır bilgi alışverişi sağlar ve DeFi’yi durdurulamaz hale getirir. Sarılmış madeni paraları (yani wBTC, wETH) basmayı veya aracılarla riskli stake etmeyi ortadan kaldırır. Portal ile DeFi, Bitcoin madenciliği kadar güçlü bir güvenlik modeliyle açık ve şeffaf bir pazarda anonimliği koruyarak herkesin sağlayabileceği bir hizmet haline geliyor.

  • Daha fazla bilgi için ziyaret edin: https://portaldefi.com/
  • Twitter: https://twitter.com/portal_finance
  • Telgraf: https://t.me/getportal
  • Anlaşmazlık:https://discord.gg/5BShgKqEQc

Bilgi kaynağı: IHODL’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarı ihodl.com’a aittir, izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap