1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Para Harcamayı Bırakmanız Gereken 20 Şey

Para Harcamayı Bırakmanız Gereken 20 Şey

featured

Maaşınızı aldığınız ne kadar çabuk bittiğinin farkında mısınız? Farkında uzun saatler boyunca çalışarak kazandığınız paranızı neler için harcadığınızı fark ettiğinizde aslında her şey için geç olabilir. Her gün bazen yaptığınız yanlış kararlar ile bazen de gereksiz harcamalarla aslında paranızı sokağa atıyor gibi hissedebilirsiniz.

İşte paranın ne kadar çabuk harcandığını düşünenlere özel paranızı boş harcadığınız 20 şey!

Kredi Kartı Faizi
Her ay kredi kartınızın tüm borcu yerine sadece minimum ödemesini yapıyorsanız aslında paranızı gereksiz kredi kartı faizine harcıyorsunuz demektir. 1000 liralık bir kredi kartı ile yaptığınız harcamalar için ekstrede yazanın minimumunu ödüyorsanız yılda %18’e varan oranda faiz ödüyor olabileceğinizi unutmayın!

Geç Ödeme Faizleri ya da Ödeme Günü Geçirmeleri
Kredi kartı ödemenizi sadece 1 gün geciktirmiş olsanız bile gecikme faizi ödemek zorunda olduğnuzu unutmayın. Ekstre tutarınızın %2.5’i kadar geçikme faizi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Fırsat Siteleri
Şehir fırsatı ya da grupfoni gibi fırsat sitelerinde beğendiğiniz ürünleri alıyor ve sonra kullanmıyor olabilirsiniz. Bu gibi tuzaklara dikkat edip paranızı gereksiz şeyler için harcamamaya dikkat edin.

Atıştırmalık – Başlangıç
Birçok restoran zaten doymanız için yeterli büyüklükte yemekler servis eder. Gerçekten aç değilseniz başlangıç ya da atıştırmalık alarak paranızı aslında ihtiyacınız olmayan şeylere harcamayın.

ATM Ücretleri
Farklı banka atmlerini kullanarak bankanıza ve diğer bankaya ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine Sadece kendi bankanızdan para çekin ya da para çekmek yerine bankamatik kartınızı alışveriş için kullanın.

Nakit Avans Faizleri
Kazandığınız parayı bir sonraki maaşınıza kadar yetecek şekilde harcamak için bir plan yapmayı denerseniz aslında gereksiz nakit avans faizi ödemek zorunda kalmazsınız.

Hızlı Kargo
İnternetten alışveriş yapanlardansanız, aldığınız ürüne hemen ulaşmak için hızlı kargo ya da aynı gün kargo gibi gönderim seçeneklerini kullanıyor olabilirsiniz, ücretsiz kargo fırsatlarından yararlanmayı deneyin.

Tasarım Bebek Kıyafetleri
Büyüyen bebeğiniz için tasarım kıyafetlere para harcamayın. Bebeginiz, 2-3 kez giymeden büyümüş olacak ve artık o kıyafet gereksiz bir harcama haline gelecek.

Kullanılmayan Spor Salonu Üyelikleri
Vücudunuza ve sağlığınız için en iyisinin spor salonunda çalışmak olduğunu düşünebilirsiniz fakat aylık harcama haline gelen bu üyeliklerin kullanılmadıklarında bütçeniz için bir zarar olduğunu unutmayın. Koşmak için spor salonu üyesi olmanıza gerek yok!

Sağlıksız Alışkanlıklar
Her yıl alkol ve sigaraya milyonlarca lira veriyoruz. Her ne kadar herkes bir gün bu alışkanlıklardan kurtulmak istiyor olsa da bunu yapmak için bir çabanın olmadığı ortada. Ayrıca bunlara bağlı olarak ortaya çıkan diğer masrafları da düşünerek hareket etmelisiniz.

Televizyon Abonelikleri
Dürüst olalım, herkesin evinde bir televizyon aboneliği var fakat neredeyse kanalların %90’ını hiç izlemiyorsunuz. Bu durumda aslında o aboneliğe ihtiyacınız yok.

Kahve
Gerçekten kahve içmek istiyorsanız, evde yapmayı deneyin. Starbucks gibi kahve dükkânlarından kahve almanız daha sık bankaya gitmenize neden olur.

Sinema Atıştırmalıkları
Marketten 1 liraya alabileceğiniz suya sinema salonunda 3-4 lira vermeyin. Genelde sinema salonundan mısır almak istediğinizde 6-7 vermek zorunda kalırsınız. Film sırasında açlık krizi ya da susuzluk yaşayacağınızı düşünüyorsanız çantanıza bir tane su ve birkaç atıştırmalık koyabilirsiniz.

Haftalık Yemek Planı
Plan yapmadan, fast food ya da marketten ruh halinize göre aldığınız ürünleri tüketmek zorunda kalırsınız. Haftalık yemek planı yapmayı denemelisiniz.

Şans Oyunları
Milli piyango ya da diğer şans oyunlarında kazanma şansınız bazen yağmurlu hava kafanıza yıldırım düşmesi riskinden daha düşüktür. Durum böyle olunca para kazanma umutlarınız için şans oyunlarına para yatırmanız paranızın boşa harcanmasıdır.

Kuru Temizleme
Kıyafetinizin üzerinden sadece kuru temizleme yazmadığı sürece kuru temizleme kullanmamaya dikkat edin. Narin yapılı kıyafetlerinizi soğuk su ile yıkadıktan sonra ipe asarak kurutmayı deneyebilirsiniz.

Abonelikler
Abonesi olduğunuz her dergiyi okuyor musunuz? Okumuyorsanız artık aboneliklerden kurtulmanın vakti gelmiştir.

Şişeli Sular
Her gün şişeli sular için harcadığınız parayı gözden kaçırabilirsiniz. Bu harcamalar birikerek büyük harcamalar halini alabilir. Bunun yerine bir matara almayı deneyebilirisiniz. Daha büyük şişelerden mataranıza su doldurarak su içerken daha az harcama yapabilirsiniz.

Cezalar
Hız ya da yanlış park cezası gereksiz diğer bir harcamadır. Ayrıca hız yaparak, sadece ceza almaz aynı zamanda hayatınızı da tehlikeye atarsınız. Hayatınız 5 dakika geç gitmekten daha mı önemli?

Taksi
Taksi kullanımını sınırlamaya çalışın. Özellikle toplu taşıma ile gidebileceğiniz yerler için taksi kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma ile 2-3 liraya gidebileceğiniz yere taksi ile 20-30 lira ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu kötü alışkanlıklar size tanıdık geliyor mu? Bunların bir çoğunu yaptığınızın farkında bile olmayabilirsiniz.

Sizin gereksiz harcama olarak gördüğünüz şeyler neler?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap