İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Özel sermaye şirketi TPG’nin ABD halka arzında 9,5 milyar ABD Doları değerinde bir hedef değerlemesi var

Özel sermaye şirketi TPG’nin ABD halka arzında 9,5 milyar ABD Doları değerinde bir hedef değerlemesi var

guncel coin haberleri

Özel sermaye şirketi TPG, bu ayın sonlarında borsada listelemeyi teşvik ederken, 4 Ocak’ta hedefinin bir ABD halka arzında (IPO) 9,5 milyar dolar değerinde olduğunu açıkladı.

Kaynaklar daha önce, son on yılın çoğunda emsal hisse senetlerinin düşük performansı nedeniyle TPG’nin halka açık bir liste aramasının askıya alındığını belirtmişti. Buna ek olarak, şirket 2000’li yıllardaki bir dizi kötü yatırım kararından kurtulmaya ve özel sermaye platformunu büyüme ve sosyal etki yatırımlarına doğru çeşitlendirmeye çalışıyor.

Küresel ekonomi COVID-19 pandemisinden kurtulurken, TPG, sektörde kar elde edilmesini teşvik eden ve emsal hisse senedi fiyatlarını ve faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerde toparlanmaya iten halka arzı iptal etmeye karar verdi.

Fort Worth, Teksas merkezli şirket Airbnb Inc (ABNB.O), Uber Technologies Inc (UBER.N) ve Spotify’ın yatırımcıları, her biri teklifte yaklaşık 28,3 milyon hisse satmayı planlıyor Hisselerin fiyatı ABD arasında 28 ABD Doları ve 31 ABD Doları Technology SA (SPOT.N).

Belirlenen fiyat aralığının en üst noktasında, TPG yaklaşık 877,6 milyon ABD Doları artıracak. Nakit ödemeyi planlayan TPG hissedarları bunun yaklaşık %40’ını alacak. Bu, hisselerini geçici olarak elinde tutmayı planlayan kurucularını muaf tutuyor.

Şirket, büyüme planları da dahil olmak üzere TPG işinin harcamalarının ve fonlarının kalan geliri işgal edeceğini söyledi.

1992’de David Bonderman ve Jim Coulter, Texas Pacific Group’u (Texas Pacific Group) kurdu ve daha sonra 1993’te ilk kez o sırada iflas eden Continental Airlines’a yatırım yaptı. Airlines). Ayrıca perakendeden sağlığa kadar her şeye yatırım yapıyor. Bugün, yaklaşık 109 milyar ABD Doları değerindeki varlığı yönetmektedir.

Yirmi yıl önce, şirketin Texas Power Company Energy Future Holdings, kumarhane operatörü Caesars Entertainment (CZR.O) ve sorunlu Washington Mutual Bank gibi şirketler üzerindeki büyük bahsi başarısız oldu. 2008 mali krizinde, işinin çoğunu JPMorgan Chase’e (JPM.N) satmak için bir anlaşmaya vardı.

TPG’nin serveti nihayet toparlandı çünkü yeterince yatırımcıyı sebat etmeye ikna etmeyi başardı. Eylül 2021’de sona eren dokuz aylık net gelirinin beş kattan fazla artarak 1,7 milyar dolara çıktığını bildirdikten sonra, işi şimdi patlama yaşıyor gibi görünüyor. Geliri, bir yıl önce 564,4 milyon ABD dolarından 3,89 milyar ABD dolarına yükseldi.

Bonderman, Coulter, CEO Jon Winkelried ve diğer ortaklar, TPG’yi iki kademeli bir öz sermaye yapısı altında kontrol etmeye devam edecek ve yöneticilere şirketin oylama kontrolünün yaklaşık %98’ini verecek.

TPG’nin emsalleri de halka açıldıklarında bu düzenlemeyi benimsediler, ancak son iki yılda çoğu tek pay, tek oy yapısına dönüştürüldü. Blackstone Inc (BX.N) dışında, CEO Stephen Schwarzman (Stephen Schwarzman) kontrolü elinde tutuyor.

Nasdaq logosu

Önümüzdeki beş yıl içinde bir noktada TPG, ikili hissedarlık düzenlemesini sona erdireceğini söyledi. Önümüzdeki iki yıl içinde iki ortağını Bonderman, Coulter ve Winkelried’e katılmaya davet ederek holding grubunu genişletmeyi planladığını belirtti.

Bonderman, 2021’de faiz, taban maaş ve ikramiyeleri içeren yaklaşık 174 milyon $ temettü ve tazminat aldı. Belgelere göre Kurt 23,8 milyon ABD doları, Winkred 11,6 milyon ABD doları ve TPG Başkanı Todd Sisicki 42 milyon ABD doları tazminat aldı.

TPG’nin teklifinin önde gelen sigortacıları JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, TPG Capital BD LLC ve Bank of America Securities’dir. Artık Nasdaq’ta “TPG” koduyla listelenmesi planlanıyor.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap