1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

 

” Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır? ” sorusunu merak eden ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istedik. Miras bırakanın ölümü halinde, kanun gereği mahkeme kararıyla miras paylaşımına gidilir. Türkiye’den Türk vatandaşı olan ölen kişinin mirası nasıl paylaşılır? Veraset ve intikal vergisi beyannamesi gerekli mi? Vergi dairesine başvuru yapılır mı? Mirasçılar miras bırakanın mirasçılık belgesinin nasıl temin edebilirler. Gelin bu konulara kısaca göz atalım.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden kişi (anne, baba, kardeşiniz) olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ölüm belgesi ile Sulh Hukuk Mahkemesine ya da noter aracılığıyla veraset ilamı çıkarmaktır. Tüm bu işlemleri mirasçılar kendi aralarında anlaştıktan sonra dilekçe verip, bütün işlemleri bir kişi yapabilir.

Sulh Hukuk Mahkemesi ile yapılacak işlemler biraz uzun sürebilir. Bir miktar ücret ödeyerek tüm işlemleri noter aracılığıyla yaparsanız, işlemler daha kolay ve kısa sürede tamamlanmış olur.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Ölen Kişinin Mal Varlığını Öğrenme

Ölen kişinin ardından, acaba mal varlığı ne kadar? Bu soruyu birçok kişi sormuş, merak etmiştir. Ölüm belgesini aldıktan sonra bankalara sorabilirsiniz. Tek tek banka gezmek yerine, bankalar birliğine dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Cevap geç gelse de tüm bankalara ait sorgulama yapılmış olur. Ölen kişinin bankada parası varsa, mirasçılarına teslim edilir. Veraset intikal vergisinin ödenmesi gerekiyor. Vergi ödeme işlemi banka aracılığıyla yapıldığı gibi vergi dairesine de ödemek mümkün. Vergi ödendikten sonra borcu yoktur yazısı alındıktan sonra mirasçılar parayı geri alabilir.

İşlemleri mahkeme yoluyla ya da noter aracılığıyla yapabilirsiniz. Veraset ödemeleri için tek tek ödeme seçeneği bulunmuyor. Mirasçılar kendi aralarında anlaştıktan sonra, bir kişi vekil tayin eder. Tüm işlemleri yapabilir. Ya da mirasçıların hepsi ortak hareket edebilir.

Ölen kişinin taşınır ya da taşınmaz mal varlığı bulunabilir. Mal varlığının tespit etmek için ‘’TEREKENİN TESPİTİ’’ davası açılır. Bu işlem mahkeme yoluyla yapılabilir. Sonuçlanması da zaman alabilir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Ölen Kişinin Kredisi Varsa Ne Yapılır?

Ölen kişi sağlığında kredi çekmiş olabilir. Bankanın alacağı aksiyonlar bulunur. Kredi kullanımında sigorta yapılmışsa, riskli durum yaşanmaz. Kalan risk bakiyesi üzerinden kredi kapama yapılır. Zamanında yapılan ödemeler için, varislerden muvaffakatname eşliğinde ödeme yapılır.

Kredi sigortasız alındı ya da sigorta kredi riskini karşılamadıysa; borcu mirasçıları üstlenir. Mahkeme yoluyla mirasçı olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Mahkemeye veraset belgesini sunabilirsiniz. Banka da taahhütname imzalatır. Borcu üstlenmiş olursunuz. Kredi ödemelerinde gecikme yaşarsanız yapılandırma yapabilirsiniz. Kredi masraflarını hakem heyetine müracaat edip alabilirsiniz.

Ölen Kişinin Borçları Ne Olur? Kime Kalır?

Ölen kişinin borçları mirasçılarına kalır. Borcu kabul etmeme zorunluluğu bulunmaz. Reddi miras yaparak alacak ve borçlardan vazgeçebilirsiniz. Ölen kişinin borcu silinmez. Bir şekilde tahsil edilir. Son olarak alacaklar icra yolu ile tahsil edilir.(1)

Ölen Kişinin Emekli Aylığı İade Edilir Mi?

Emekli maaşı alıyor ancak, kişi öldüyse banka ödeme yapmayabilir. Vefat tarihi dikkate alındığında fazla ödeme yapıldıysa banka geri isteyebiliyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap