İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Öğrenim Kredisi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenim Kredisi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenim Kredisi

Öğrenim kredisi, üniversite öğrencilerine devlet tarafından öğrenim süreleri boyunca her ay verilen ve geri ödeme zorunluluğu bulunan borç paradır.

Öğrenim kredisi, öğrenim süresince alınan, Türkiye’de ki her üniversite öğrencisi için eşit tutarda verilen ve belli bir süre sonra ödenmesi gereken öğrenciye destek amaçlı devletin verdiği meblağdır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Özellikle ailesinden uzakta şehir dışında okuyan öğrenciler için bir kurtarıcı olan Öğrenim Kredisi hemen hemen bütün üniversite öğrencilerinin imdadına yetişiyor.

Eğer öğrenim kredisi almak istiyorsanız yapmanız gereken KYK’nın sitesine başvuru yapmanızdır. Tabi ki başvuru için belirli tarihler vardır. Bu tarihleri geçirmeniz durumunda maalesef bir sene beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisinin başvuru tarihleri genel olarak güz yarı yılı başlangıcının ilk ayları olmakla birlikte, okulunuz duyuru olarak başvuru tarihleri hakkında öğrencilerine bilgi vereceklerdir.

Öğrenim kredisi vermek için devletin aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Bunun yanı sıra eğer aşağıdaki maddelerden herhangi birinin kapsamına giriyorsanız öğrenim kredisinden faydalanamazsınız. Bu maddeler ise;

 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve yüksek lisans-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
 • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
 • Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler
Öğrenim Kredisi
Öğrenim Kredisi

Öğrenim Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir?

Devlet bazı durumlarda Başvurunuzu yapıp Hak ettiğiniz ve düzenli olarak aldığınız öğrenim kredisini vermeyi kesebilir. Bu durumlar kurumun sitesinde de açık ve net olarak yazılmıştır. Aşağıda madde olarak sıraladığımız durumlardan herhangi bir tanesini sağlarsanız öğrenim kredinizin kesilmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 • Öncelikle kendi isteğinizle kayıt dondurma, iptal gibi durumlarda öğrenim kredisi hakkınızdan feragat edebilirsiniz.
 • Eğer öğrenim kurumunuzdan ayrılırsanız veya atılır, uzaklaştırılırsanız da öğrenim krediniz kesilecektir.
 • Öğrenim kurumunuz kapatılır ise veya siz sağlık sorunları sebebiyle okulunuza devam edemediğinizde ya da herhangi bir sebepten öğreniminize 1 yıl ara vermeniz durumunda yine öğrenim krediniz devlet tarafından kesilir.
 • Bunların yanı sıra öğrenim kredisi aldığınız süre içinde minimum asgari ücretli devamlı bir gelirle çalışmanız veya kesin hükümle mahkum olanız durumunda da öğrenim kredisi almanız sona ermektedir.

Dersten Kalınca Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Birçok öğrencinin en merak ettiği konulardan biri de herhangi bir dersten kalınca öğrenim kredisinin kesilip kesilmeyeceği konusudur.

Ders bırakmanız veya yaz okuluna kalmanız öğrenim kredinizin kesilmesi için bir sebep değildir.

Öğrenim Kredisi Borcu Ne Zaman Ödenir?

Öğrencilik hayatı boyunca öğrencilere ciddi katkı sağlayan öğrenim kredisi, artık okul bitip çalışmaya başladıktan sonra ödenmesi gereken bir borçtur.

Devlet verdiği öğrenim kredisinin, öğrenimin bittiğinden 2 yıl sonra talep etmektedir. Bu ödemeler aylık taksitlerle yapılmakta olup aldığınız kredi ödemediğiniz süre içinde Yİ-ÜFE oranında zamlanmaktadır.

Eğer kredi ödemenizin süresi gelmek üzere ve siz henüz bir işe girmemiş iseniz başvuru yaparak ödemenizi erteleyebilirsiniz. Ancak bu süre içinde borcunuza Yİ-ÜFE oranında faiz uygulanacağınız unutmamalısınız.

Borcunuzu ödeyememeniz durumunda Öğrenim Kredisi borcunuz vergi dairesine aktarılarak artık vergi borcu olarak önünüze gelmektedir. Vergi borcu işlemi gören kredinizi ödeyebildiğiniz en erken sürede ödemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü zamanla üzerine konan faizler aldığınız miktarı iki katından bile fazlaya çıkarabilmektedir.

Öğrenim Kredisi Sorgulama

Eğer borcunuzun ödeme vakti henüz gelmiş  ise KYK nın kendi sitesinden borcunuzu öğrenebilirsiniz. Öğrenim kredisi sorgulama için aşağıdaki linke tıklayarak borcunuzun tutarını, aylık ödemenizi öğrenebilirsiniz.

Eğer Öğrenim kredisi borcunuzu bir süre ödememişseniz ve borcunuz vergi dairesine intikal etmiş ise borcunuzu artık internet vergi dairesinden sorgulamanız gerekmektedir.

Her iki durumda da öğrenim kredisi borcunuzu e-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borcu Yapılandırma

Öğrenim Kredisi borcunuzu devletin belirlediği sürede ödeyememişseniz ve anaparanızın üzerine hatırı sayılır bir faiz işlemiş ise en uygun şekilde ödeme yapmanız için borcunuzu yapılandırmada fayda vardır.

Uzun süre ödemediğini öğrenim kredisi borçlarınız artık vergi borcu olarak işlem gördüğü için, vergi affı, vergi borcu yapılandırması gibi düzenlemeler sizi de kapsamaktadır.

Öğrenim kredinizi yapılandırarak borcunuzu taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Vergi yapılandırmanızı e-devlet üzerinden veya vergi dairesine giderek yapabilişiniz.

Öğrenim Kredisi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Öğrenciyken aldığınız krediyi ödememiş iseniz borcunuz, öğrenim bittiğinden en az 2 yıl sonra vergi borcu olarak takip edilmesi için vergi dairelerine aktarılmaktadır. Devletin hiçbir vergi borcunu vatandaşının yanına bırakmayacağınız da var sayarsak, eninde sonunda bu borcu ödemeniz gerekmektedir.

Hayatınızın her döneminde önünüze çıkabilecek olan bu borcu ne kadar erken ödeyebilirseniz o kadar karlı çıkarsınız. Veya yapılandırma, af gibi düzenlemeleri bekleyerek de faiz yükü binmeden de borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Son zamanlarda, devlet  ödenmeyen borçlara karşılık e-haciz işlemi uygulamaya başlamıştır. Bu işlem ile tüm hesaplarınıza bloke koyuluyor ve maaşınızı, hesaptaki paranızı kullanmanız tamimiyle engelleniyor. Eğer hesaplarınıza koyulan blokeden sonra da vergi dairesiyle görüşüp borcunuzu ödemezseniz, hesabınızdan borcunuzun tutarı çekiliyor.

Hesabınızda borcunuzu karşılayacak tutar olmaması durumunda ise toplam borcunuzun %10’u çekilerek geri kalanı hesabınıza para girişi oldukça hesabınızdan çekilerek yapılmaktadır.

Eğer hesabınızda borcunuzu karşılayacak tutar var ise tüm para tek seferde hesabınızdan çekilmektedir.

Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap