1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Nike size yakın bir Metaverse istiyor

Nike size yakın bir Metaverse istiyor

Nike size yakın bir Metaverse istiyor

Nakhon Ratchasima, Tayland, 7 Aralık 2016: Nike logosu. Nike, küresel bir spor giyim ve koşu ayakkabısı perakendecisidir.Dünyanın her yerinde Nike mağazaları; Shutterstock ID 531095017; satın alma siparişi: FIX0007020; proje: inceleme yılı; müşteri/lisans sahibi: Britannica Ansiklopedisi

br>

Ayaklarına bak. Çoğunuz (el kaldırarak) artık Nike giyiyorsunuz.

31 Mayıs 2021’de sona eren mali yılda Nike, yıl için gelirinde %19 artışla 44,5 milyar $’a ulaştığını bildirdi.

Ama burası burada. Peki ya meta evrende?

Bu konsepte henüz aşina olmayanlar için, meta-evreni hayal etmenin en kolay ama çok eksik yolu, kendinizi gerçek hayattaki bir video oyununda hayal etmektir. Nike girdi ve çok havalı meta malzemeler sağladı.

Bu şaka değil. Nike Metaverse konusunda çok ciddi.

2018’de Meta Universe’ye kadar uzanan patent başvuruları, Nike’ın Meta Universe araçlarını dikkatle stokladığını gösteriyor. Bu dijital araçlar, spor ayakkabıları, sanal görüntüleri ve diğer sanal marka oluşturma araçlarını içerecektir. Elbette, Nike size dijital ürünler satmayı planlıyor ve onları Nike, onları istemenizi sağladığı için satın alacaksınız. Ancak meta plan tüm dijital dünya etrafında dönüyor.

Sadece Nike, Nike’a mı dönüşüyor? Elbette ama tarih boyunca yaptıkları gibi bunu yeni gelir kaynakları yaratmak olarak tanımlamayı seçersek, bu onlar için iyi olur. Birisi metaverse ganimetinin sahibi olacak veya onlar olabilir.

Nike’ın yıkımı kopyalama konseptine hazırlanması gerekiyor. Bu zaman dünyasında, Nike son zamanlarda fikri mülkiyet hakları için mücadele ediyor, ancak meta-evrende kopyalama, mevcut yasal kavramımızı aşacak. Nike doları ürünlerinin değeri, şirketin korsanlık olarak gördüğü şeyden kesinlikle etkilenirken, diğerleri buna bir sanatçı diyecek.

Halihazırda bir NFT sahtecilik müzesi var ve anlaşılması zor olan nokta, önemli ticari uygulamaları olan bir sanat projesi. Kısacası, Brooklyn sanat grubu MSCHF, Warhol’un orijinal eserlerini 20.000 dolara satın aldı ve 999 doğru taklit üretti. Daha sonra orijinalleri karıştırdılar ve 1.000 “muhtemelen gerçek Warhol” un tamamını, her biri 250 $ ‘dan toplam 250.000 $ ‘a sattılar ve bunun 230.000’i kârdı.

Aynı şey meta evrende de olacak. Bazı nadir Nike su damlacıkları (biz spor ayakkabı hayranlarının yeni bir ayakkabı olarak adlandırdığımız veya hatta “renk uyumu” olarak adlandırılan ayakkabının bir rengi) gerçek, bazıları gerçek ve bazıları kasıtlı veya kasıtsız olarak Sahtekarlık olacaktır.

Mahkemenin nihai olarak bu meta-evren anlaşmazlıklarıyla nasıl başa çıkacağına gelince, Miami avukatı ve Miami DAI De kripto para birimi çalışma grubunun atanması olan Samir Patel kısa süre önce Twitter’da şunları yazdı:

“Buluşlarının yasayı çiğnediğini düşünen geliştiriciler, yargıcın blok zinciri teknolojisini anlamadığını tamamen görmezden geldi. Yargıç, sizin bildiklerinize değil, bildiklerine göre yargılıyor.”

Patel ve ben, yeni meta veri tabanının gerçekliği ve yargıcın, ortak hukuk emsalinin meta veri deposu davasına karar vermede bir yardımdan ziyade bir engel olacağını ve bunun nasıl hızlı ve sert bir keşif haline geleceğini nasıl anladığını konuştuk.

“Sanal dünyadaki (MV) ilişkiye, ayni mülkiyet hakları, yaş sözleşmelerin ihlali, insan kaynaklı eserlerin telif haklarının ihlali gibi yasal ilkeler hakim olacaktır. Bu nedenle Nike MV’ye katılmak istediğinde, ister sanal vitrin, avatar ekipmanı veya özel olarak MV yeni ürünler geliştirdiğinde, avukatlarının MV ihlalleri veya iddiaları ile et alanı arasında bir bağlantı kurması gerekir.”

Çok az yargıç (ve çok az avukat) “et alanı” teriminin başlı başına bir sorun olduğunu kullanmış ve hatta duymuştur. Terim, meta-evrenler gibi siber uzay veya sanal ortamları değil, fiziksel dünyamızı ifade eder.

Yani evet, hakim için, Metaverse ifadesinin basitleştirilmesi gerekiyor, en azından başlangıçta böyle sıradan bir şekilde, böyle geleneksel bir dil kullanılarak yazılmalı, hakim kaybolmaz.

Patel burada gerçek bir fırsat gördü:

“Nike, yargıçları yargılama yoluyla eğitmek için kaynaklara sahip çünkü davayı geciktirmek için avukatlık ücreti ödeyebiliyorlar, ancak diğer küçük dilekçe sahipleri, yargıçları sanal tapu sicilinde bulunan sanal mülkün sahibi olduklarına ikna etmekte zorlanıyorlar. merkezi olmayan blokların zinciri.”

Patel bana, Metaverse’de teslim edilmeyen sanal arazi satın alırsa, hakimin işlemi bir gayrimenkul transferi yerine mal satışı olarak değerlendirebileceğini açıkladı. Sanal gayrimenkul kavramı mevzuatta yer almadığı veya kabul edilmediği için sanal tapu siciline kaydedilemez, çünkü sicil belediyelerin veya egemen kurumların yetkisinde değildir.

“Dolayısıyla, Nike bir çift sanal spor ayakkabı satar, ancak spor ayakkabıları alıcıya teslim etmezse, bu spor ayakkabı satışlarının ihlali anlamına gelir. Ancak pazarlık değeri değişiminin hala açıklığa kavuşturulması gerekiyor ve et alanına kaydedilebilir. “

Bunun pratikte ne anlama geldiği, iki enkarnasyonla tamamlanan sözlü bir sözleşme gibi meta evrende bir sözleşmenin imzalandığına dair hiçbir kanıtın olmadığı yargıç için zor bir sorundur. Peki hakim bu anlaşmazlıkta taraflardan birine nasıl karar veriyor? Bu, et alanında tamamlanan sözlü sözleşme ile tamamen aynıdır. Avatar, et alanında yapabildikleri gibi Metaverse’deki sözlü sözleşmeye güvendiğini kanıtlayabilirse, davacının iddiasını destekleyecek kanıtlar olabilir.

Ve birçok iddia olacak. Nike’ın et alanındaki çalışmalarını izinleri olmadan değiştirmekle ilgili bir sorunu varsa, Nike davasındaki davalı cesurca değişikliğin fikri mülkiyet hırsızlığı değil sanat olduğunu söyledi.Meta evreni hayal edin.

Patel, “Manzaralar veya diğer sanal nesneler oluşturmak için yapay zeka kullanılıyorsa, MV’de fikri mülkiyet yasaları test edilecektir.”

“Bunun nedeni, AI türev çalışmalarının ABD telif hakkı yasası tarafından korunmamasıdır. Bu nedenle, MV’de AI dağıtırsam ve AI harika bir şey yaratırsa, o zaman türev çalışma üzerindeki haklarım sıfır olur ve başkaları çalışmayı taklit edebilir ve telif hakkını kendiniz talep edebilir . Birinin telif hakkını korumak son derece zor olacaktır, çünkü MV çok büyük olabilir ve ihlalde bulunan kişi yapay zeka kullanmış bir varlık olabilir. Hakim bu sorunları ele almak için et alanı telif hakkı yasasını kullanacak.”

Bu bize, hakimlerin meta veri tabanındaki davaları görme ve karar verme şeklini değiştirmenin tek mümkün yolu, sanal gerçekliğe uyum sağlamak için mevcut yasalarımızı değiştirmektir. Böyle bir değişiklik olmazsa, hakimin bakış açısından her şey etli uzaydır ve sanal gerçeklik yasal bir gerçeklik olarak mevcut değildir.

Patel’in belirttiği gibi, gerçek yasal gerçek şudur: “Nike, gayrimenkul, Tekdüzen Ticaret Kanunu ve blok zinciri teknolojisi uzmanları konusunda uzman avukatları dikkatle işe alacaktır. Yani çok yetkin.”

Metaverse yeni bir sanal dünya, yaratma, satma, satın alma ve dava etme fırsatları sunduğundan, sosyal, ticari ve yasal perspektiflerden izlemek ilginç olacak. Nike’ın bu yeni alanda yaratmaya, satmaya ve dava açmaya hazır olması, yakında size çok yakın bir bilgisayarda veya cep telefonunda ortaya çıkacak olan metaverse gerçeğine de hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Bilgi kaynağı: BLOCKTRIBUNE’dan 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı Esquire Digital’in Baş Hukuk Analisti yazar Aron Solomon’a aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap