1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. NFT meta evrenden kaçıyor

NFT meta evrenden kaçıyor

guncel coin haberleri

NFT Metaverse’den kaçıyor. Nasıl bilebiliriz? NFT, 2021’de gerçek yaşam olaylarının bir parçası haline geliyor. Görünüşe göre meta-evren ile dijital olmayan gerçeklik arasındaki köprü gerçekten iyi kurulmuş.

Son 12 ayda Metaverse patladı. DeFi’nin patlayıcı büyümesi, Ethereum ağına 4 milyondan fazla DeFi kullanıcısını getirdi. DAO’ya olan ilgideki artış, gücü topluluğa geri getirdi. Dijital para rekor seviyeye ulaştı. Ama meta evrende bu, NFT’nin yılı.

Değiştirilemez tokenler (NFT) artık her yerde. Pikselli fotoğraflar, emlak sözleşmeleri, tüm stüdyo albümleri ve gerçekliğin diğer dijital yönleri şeklini alırlar.

Bu dijital varlıklar 2021’de çok popüler olacak. NFT, yaratıcı çıktılardan para kazanmanın yeni bir yoludur. Ayrıca, topluluk içindeki etkileşimi yükseltebilirler.

NFT’nin yaratıcısının çevresindeki topluluk, başarıyı artırmaya yardımcı olur. Sanatçılar ve müzisyenler kendi projelerini NFT aracılığıyla finanse edebilirler. Bu sistem tarafından desteklenmiyor. NFT, dijital topluluklarına ihtiyaç duysa da, onları da yarattı.

NFT’ler IRL

Bazen, NFT olayları meta-evreni terk edecek ve gerçek dünyaya atlayacaktır. Son zamanlarda, NFT meraklıları, insan etkileşimi yoluyla gerçek yaşam etkinlikleri düzenlediler. Bu, ekranların normalde yalnızca Metaverse’de bulunan dijital sanatı görüntülemesine izin vermeyi, aslında NFT şüphecilerinin kendi NFT sanatlarını yapmalarına izin vermeyi içerir.

Miami Beach’te düzenlenen Art Basel adlı sanat festivaline bir göz atalım. NFT, gerçek olayların odak noktasıdır. Bir kez, katılımcılar kendi NFT’lerini oluşturabilirler. Bu çalışmayı Alman sanatçı Mario Klingemann (aka Quasimondo) ile işbirliği içinde tamamladılar. Usta, katılımcılar için AI tarafından oluşturulan portreler oluşturdu.

Ardından katılımcılar, dijital sanattan NFT’ler yapmak için Tezos blok zincirini kullandılar. NFT bir kez daha sanal dünyadan kaçtı.

Christie’nin müzayede evi, NFT’ye duydukları coşkuyu gösteren bir şapka attı. Miami’de gizli bir yerde özel bir sergi düzenlediler ve şimdi NFT ve OpenSea bu alandaki iki ana oyuncu. Şüpheci fiziksel sanat koleksiyoncuları, bu dijital koleksiyonları görselleştirme fırsatına sahiptir.

Bu utanç verici bir paradoksa yol açtı. Yaratıcı, NFT’yi meta-evrenden fiziksel dünyaya sürükledi. Bu onu açığa çıkarmak ve satmaktır. Bu, meta evrenin etkinliğini geçersiz kılar mı? Ya da ilk benimseyenlerin ne yaptığını göremeyen yeni başlayanlara mı gösterin?

Bu olaylar daha büyük meta-evrenin genişlemesinin bir parçası mı? Yoksa yüz yüze sanatsal ve kültürel etkinliklerin son anları mı?

Rodni ve Xhois Baja, NFT dergisinin kurucularıdır. Yakın zamanda bir kripto para sanat fuarı başlattılar. Bu onların gerçek hayata ilk katılımları. Dev bir reklam panosunda 70’den fazla sanatçıyı, Xumiiro galerili sanal bir showroom’u ve çağ boyunca Square’in AR deneyimini sergiledi. Halk bu sanata bilgisayar ekranından ayrı olarak katılabilir.

Yaratıcı, amacın topluluğun meta-evrenin dışına katılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

“NFT alanı heyecan verici ve güçlü. Bunu ilk etkinliğimizde yansıtmak istiyoruz. Bunu Times Square Center’da 15.000 metrekarelik bir reklam panosunda ağırlamaya karar verdik. Bu etkinlik için bir kamusal alan çifti seçildi. Bizim için önemli. Dijital sanatın gerçek kullanım kolaylığını vurgulamak istiyoruz.”

Yüz yüze NFT ile ilgili olayların, gelecekteki dijital varlık sahiplerinde var olabilecek her türlü kafa karışıklığını ve güvensizliği ortadan kaldırdığını iddia ediyorlar.

“NFT ile ilgili hâlâ çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama var. Hem eğlenceli hem de büyüleyici bu tür spor etkinlikleri düzenlemek, insanların kavramı daha iyi anlamalarını sağlıyor.”

NFT meta evrenden kaçıyor

Karışık bir gelecek

Rodni ve Xhois, etkinliğin platformlarında büyük ilgi uyandırdığını belirtti. Fiziksel varlıkları, dijital varlıkları etrafında topluluklar geliştirdi.

“Etkinliğe ev sahipliği yapmak için en iyi zamanı seçtiğimizden emin olmak için NFT.NYC’nin kurucularıyla koordine olduk. Buna rağmen, katılım oranımız hala beklenenden çok daha yüksekti. İnsanların ikonik Meydan’a koştuğunu görmek sanat eseri kırmızı basamaklarda daha iyi.”

Organizatörler, amacın insanların büyük ölçekli NFT’lerle büyük ölçekte etkileşime girdiğini görmek olduğunu belirtti.

“Arkadaşlar ve aile, NFT’den önce fotoğraf ve video çekerek birlikte harika zaman geçirdiler. Tam olarak istediğimiz şey buydu. Etkinlik biter bitmez Instagram sayfamız 42.000’den fazla takipçiye ulaştı.”

NFT Magazine’in kurucusuna göre, bu olaylar uzay ile etkileşimin geleceğini şekillendirecek. “Giderek daha fazla insan NFT’yi anlayıp dijital sanatı takdir etmeye başladıkça bu etkinliklere olan talep artacak. Biz sosyal insanlarız ve sanattan keyif almanın en güzel yolu birlikte olmaktır. Bu tür etkinlikler unutulmaz şeyler yaratmamızı sağlıyor. Deneyim. Bu duygusal bir şölen. Tamamlandıktan sonra uzun bir süre seyircinin yanında kalabilir.”

Gerçek hayatta NFT’ler, teknolojinin daha geniş çapta benimsenmesine yol açabilir. Bu, iki dünyanın kaynaşmasıdır, uzayda canlı bir kamusal büyüme. NFT Metaverse’den kaçıyor. Bu kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir alan.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap