1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Metaverse, oyun dünyasının ihtiyaç duyduğu eğlence çözümüdür

Metaverse, oyun dünyasının ihtiyaç duyduğu eğlence çözümüdür

Metaverse, oyun dünyasının ihtiyaç duyduğu eğlence çözümüdür

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Metaverse ve bunun şirketlere ve markalara ulaşmasına yardımcı olabileceği hedefler için inanılmaz bir baskı oldu. Herkes bu yeni alanı keşfetmek ve önce ona girmekle ilgileniyor gibi görünüyor.

Şu anda, en popüler meta evren konseptleri, dünyanın en büyük markalarından bazılarından geliyor gibi görünüyor. Ancak bu konsept farklı sektörlere birçok yönden yardımcı olabilirken, oyun sektörünün buna çoğu insandan daha fazla ihtiyacı var gibi görünüyor.

oyun geri döndü

Oyunlar artık çok moda. Son birkaç yılda, küresel oyun endüstrisinin değeri önemli ölçüde arttı. Etkileşimli ve sürükleyici oyun deneyimi her şeyi farklı kılıyor çünkü oyuncular birbirleriyle rekabet etme ve farklı seviyelerde baskın konumlarını koruma fırsatına sahip olmaktan mutlu.

Geleneksel oyun şirketlerinin performansı hala iyi olsa da, yeni başlayanlar kesinlikle en heyecan verici olanı. Fortnite, Apex Legends ve daha fazla oyun, birden fazla kişinin sanal dünyalara girmesine ve savaşmasına izin veren oyun tarzlarıyla bilinir.

Bu battle royale oyun formatı harika çünkü basit ve anlaşılır bir oyun stili sunuyor; içeri gelin, cephaneliğinizi mümkün olduğunca artırın ve bazı ödüller veya ödüller için başka Fırsatlar kazanmak için çevrenizdeki herkesle savaşın.

Başka bir şeye dön

Bununla birlikte, bu oyunların birçoğunun sadece oynanışa odaklanmaması ilginçtir; birçoğu artık eğlence deneyimlerine yönelmektedir. Fortnite mükemmel bir örnek. Aralık 2019’da oyun, oyuncuların bu popüler filmin bazı kliplerini görebilecekleri ve hatta yönetmen JJ Abrams Karnavalı’nın avatarıyla birlikte etkileşime girebilecekleri sanal bir “Star Wars: The Rise of Skywalker” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Olayla ilgili yorumlar karışık olsa da Fortnite’ın bir şeyler yaptığı açıktı. O zamandan beri, şirketin işi ikiye katlandı ve bir dizi sanal konsere ev sahipliği yaptı – rapçi Travis Scott ile 45 milyonluk bir izleyici ile inanılmaz bir performans. Nisan 2020’de Fortnite, oyuncuların sanal etkinlikler düzenleyebilecekleri ve eğlenebilecekleri, savaşsız farklı bir ada olan Party Royale’ı bile başlattı.

Fortnite kesinlikle bu şekilde giden tek şirket değil. Minecraft ve Roblox gibi diğer çok oyunculu çevrimiçi oyunlar da oyuncuların sosyalleşebileceği ve etkileşimde bulunabileceği sanal etkinlik noktaları olma fırsatlarını araştırıyor. Başka bir rapçi olan Lil Nas X, geçtiğimiz günlerde Roblox’ta 33 milyon kişinin ilgisini çeken canlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Tüm bu olaylar, kullanıcıların sorunsuz bir şekilde yaratabileceği, keşfedebileceği ve etkileşimde bulunabileceği devasa, geniş bir sanal alan olan meta-evrenin gelişini müjdeliyor gibi görünüyor. Aniden, çok oyunculu çevrimiçi oyunların bu görünüşte sanal zirveleri artık gerçek şeylerin prototipleri gibi geliyor – şu anda kimse bunun ne olduğunu gerçekten bilmiyor.

Oyun şirketlerinin şimdiden meta evreni keşfetmeye başladıklarına şüphe yok. Roblox hızla sahaya giriyor ve kısa süre önce Azur Games tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik oyunu olan Axes Metaverse’in lansmanını gördük. Ancak Metaverse’in bu şirketler için neler yaptığını ve bundan nasıl faydalanabileceklerini özellikle eğlence açısından anlamakta fayda var.

Keşif bir numaralı önceliktir

Genellikle bu oyunlarda olduğu gibi, keşif meta-evrenin getirdiği en önemli faktördür. Gen Z üyeleri arasında fark edilen en önemli trendlerden biri, keşfetme ve yeni deneyimlere duydukları sevgidir. Evde oturup sosyal medyada gezinmektense yeni ve ilginç bir dünyayı keşfetmeyi tercih ederler. Her şeyi özgürce yapabilecekleri cesur yeni bir dünyaya sahip olmak onlar için daha çekici.

Dolayısıyla Metaverse versiyonunu sınırsız imkanlarla hayata geçirebilen oyun firmaları en çok insanı çeken firmalar olacaktır. Sektördeki mevcut rekabet dikkate alındığında, ilk hamle avantajı elde eden herhangi bir şirketin, müşterilerini en fazla elinde tutabilen şirket olması muhtemeldir.

Daha iyi hikaye anlatımı

Biçimi ne olursa olsun, her harika içeriğin temeli eşit derecede etkileyici bir hikayedir. Derin etkileşimi ve sürükleyiciliği ile Meta Universe, markayı hikaye anlatmada daha iyi hale getiriyor. Anlatılar, yakınlık kurmak için oyunlaştırılabilir ve dönüştürülebilir ve izleyiciler artık gördüklerini sadece pasif bir şekilde tüketmekle kalmaz, onların seyircileri ve katılımcıları olabilirler.

Bu, markaların ve oyun şirketlerinin oyuncularıyla duygusal bir bağ kurmasını sağlar ve bu da bu oyuncuların her zaman geri gelmesini sağlar. Metaverse’in yardımıyla markalar nihayet eğlence deneyimini ve içeriğini birleştirebilir.

Dünya inşaat fırsatları

Metaverse’in yardımıyla markalar, insanların yaşamak ve kalmak istediği ilginç dünyalar yaratabilir. Bu ortamlar, gerçek yaşam deneyimlerini çoğaltmaya çalışır, turistler daha fazlasını keşfedseler bile onlarla ilişkilendirilebilirler.

Meta Universe ayrıca birçok marka için pazarlama fırsatları sağlayan bir dünya inşa etme potansiyeline sahiptir. Ziyaretçilerin dijital avatarları, deneyimlerine daha fazla daldırılabilir ve en sevdikleri şeylerden bazılarıyla önemli duygusal bağlantılar kurmalarına olanak tanır.

Yaratıcı olmak için bir fırsat

Son olarak Meta Universe, hayranların hikayelerini mevcut ürünlerle oluşturmalarına da izin verecek. Hayranların düzenlediği popüler hikayelerin ve hayran kurgularının yükselişini hepimiz gördük. Metaverse açık bir dünya olduğu için, katılımcılar kendi hikayelerini ve karakterlerini yaratabilecek ve böylece mevcut evreni genişletebilecekler.

Bilgi kaynağı: IHODL’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarı ihodl.com’a aittir, izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap