İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Market Alışverişlerinde Kazandıran 4 Basit Strateji

Market Alışverişlerinde Kazandıran 4 Basit Strateji

featured

Son zamanlarda popülerleşen indirim kuponları ve indirim avcılığı ile artık herkes saatlerce, doğru ve çalışan indirimi arayıp, hesaplı alışveriş peşinde koşuyor. Aslında ana fikir, belirli indirim tarihlerinde, varsa indirim kuponu ile ya da 1 alana 1 bedava, 2 al 1 bedava gibi kampanyaları birleştirerek, en ucuzu eve götürebilmek. Saatlerce farklı marketlerde ürün fiyatlarını takip edip daha sonra indirim kuponu avcılığı yapıp, bulduklarınızla ucuzu yakalamaya çalışıyorsunuz.

Peki gerçekten bu kadar kendinizi doğru indirim kuponunu bulmak için yormanıza gerek var mı? Uzmanlara göre aslında bu kadar aşırı kupon avcılığı yapmanıza gerek yok. Yiyeceklerde genelde bu tarz indirimlerin yapılma amacının süresi dolmakta olan ürün fazlalığı olduğunda ürünleri çok fazla alıp depolama yapamazsınız. Onun yerine 4 basit strateji ile market alışverişlerinde avantajlar yakalayabilirsiniz.

1. Yemek Planlarınızı İndirimdeki Ürünlere Göre Yapın
Bir çok aile yemeklerini planlar ve gerekli malzemelerin indirimde olmasını umarak markete gider. Bunun yerine indirim broşürlerine ya da haftalık dağıtılan kampanya dergilerine göz atarak, indirimdeki ürünlere göre alışveriş planlamak daha mantıklı olacaktır. Böylece aldığınız tüm ürünler indirimde olacaktır.

Kaçırmayın: Zengin Olamanın Önündeki 10 Engel

2. Alışveriş Listesine Bağlı Kalın
Liste olmadan alışverişe çıkıldığında markette dolaşıp gerekli olacak ürünler alınmaya çalışılır. Alışverişe çıkmadan önce gerekli malzemelerin listesini oluşturmalı ve ona bağlı kalmalısınız. Listeyi hazırlamaya başladığınızda buzdolabının üzeri gibi görünür bir yere koyabilir ve bitmekte olan ürünleri not edebilirsiniz. Gerekli herşeyi listeye ekleyerek listenin dışında gerekmeyecek ürünleri almaktan kaçınabilirsiniz.

Anlık ve muhtemelen plansız alışverişler ile zorladığınız bütçenizi basit bir alışveriş listesi ile rahatlatabilirsiniz.

3. Fiyat Defteri Oluşturun
Aşırıya kaçmadan indirimli ürünleri toplu almak istiyorsanız, fiyat listesi ya da fiyat defteri oluşturabilirsiniz. Belirli ürünlerin alış fiyatlarını not edebilirsiniz. Bir süre sonra bir model oluştuğunu göreceksiniz. Fiyat defteri ile sürekli kullandığınız ürünlerin hangi tarihlerde indirime girdiğini ve hangi mağazalarda en ucuza satıldığını görebilirsiniz. Örneğin, indirime giren konserve ya da bozulmayacak ürünleri fazla fazla alabilirsiniz. Bir kaç aylık stok yaparak fiyat artışından etkilenmemiş olursunuz.

Kaçırmayın: Freelance Çalışmanın 3 Zorluğu

4. Markette Nereye Bakacağınızı Bilin
Yüksek fiyatlı ürünler genelde daha fazla göze çarpacak yerlere koyulur. Rafların daha üstlerinde bulunan ürünler altta bulunan ürünlere göre daha pahalıdır. Bir sonraki alışverişlerinizde kolayca görebildiğiniz ürünlere ve daha altta bulunan ürünlere bakarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap