İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Maddi Özgürlük: Kendini Ne Kadar Tanıyorsun?

Maddi Özgürlük: Kendini Ne Kadar Tanıyorsun?

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Başarının büyük bir bölümü kendinizi tanımaktır. Bu, bir ilişkiye başlarken de finansal olarak özgür bir hayata doğru ilerlerken de önemlidir. Kişisel para yönetiminizde başarılı olabilmek için parasal olarak özgürlüğe doğru ilerlemenize yardımcı olacak değişiklikleri yapabilmelisiniz.

Maddi hedeflerinize ulaşabilmek için kendinizle ilgili olarak gözden geçirmeniz gereken bazı şeyler:

Güçlü Taraflarınız Neler?
Başarıya ulaşmak için bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri güçlü taraflarınızın farkına varmanızdır. Hangi şeylerde iyi olduğunuzu ve bu iyi yanlarınızı paraya çevirip çeviremeyeceğinizin farkına varmalısınız. Para kazanmanıza yardımcı olabilecek güçlü yanlarınızı düşünün. Diğerlerinin para verebileceği özellikleriniz var mı? El becerilerinizle yaptığınız bir şeyi almak isteyenler olabilir mi? İyi bir araştırmacı mısınız? Disiplinli misiniz? Güçlü yanlarınızın farkına varın ve bu özelliklerinizi parasal özgürlüğünü elde etmek için kullanın. Güçlü yanlarınızı kullanabileceğiniz bir parasal plan yaparsanız, ulaşmak istediğinizi parasal özgürlüğe ulaşmak daha hızlı ve daha kolay olabilir.

Güçsüz Yanlarınız Neler?
Güçlü yanlarınızı bilmek güzeldir. Kendinizi tanımaya çalışmanız ve hangi konularda iyi olduğunuzu anlamanız güzel bir duygu olabilir. Fakat güçsüzlükler diğer taraftan pek bilinmek istenmeyen yanlardır. Fakat bunlarda bilinmelidir. Hangi konularda kendinizi geliştirebileceğinizi araştırın. Harcamalar yaparken o kadar tutumlu olamıyor musunuz? Para biriktirme hedeflerinize ulaşmada sorun mu yaşıyorsunuz? Kendinizi geliştirmek için ya da yeni fikirler bulmak için harcamanız gereken zamanlarda video oyunları oynayarak ve televizyon izleyerek mi zamanınızı harcıyorsunuz? Hangi noktalarda zayıf olduğunuza bakın. Zayıf olduğunuz noktalarınızı güçlü hale getirmek için bir plan hazırlamaya çalışın.

Başarmak İstediğiniz Ne?
Artık güçlü ve güçsüz olduğunuz yanlar hakkında bir fikriniz var. Artık neyi başarmak istediğinize karar verme zamanı. Parasal özgürlüğünüzü elde etmek için bir plan yapmanız gerçekten yardımcı olabilir. Planlarınızı yapmadan önce para ile ilgili ne elde etmek istediğinize karar vermelisiniz. Değerlerinizi ve hedeflerinizi dikkatlice gözden geçirin. Bunları parasal özgürlüğünüzü elde etme yolunda ilham kazanmak için kullanabilirsiniz. Neyi başarmak istediğinizi bilmek, hedeflerinize doğru daha fazla odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Hareket Geçirenler Neler?
Birçok kişi için istenmeyen parasal davranışlara neden olan bir şey vardır. Üzgün olduğunuzda alışveriş yapmaya yatkın bir yapınız varsa alışveriş merkezlerinden uzak durabilir ya da online alışveriş sitelerine girmemeye çalışabilirsiniz. Maaş aldığınız gün kendinizi hemen alışveriş merkezlerine attığınızı görüyorsanız, bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Maaş aldığınız zaman bir miktar para yatırım hesabınıza aktarılabilir. Böylece gelirinizin bir anda harcanmasına engel olabilirsiniz. Kötü para kararlarınızı yani para harcamanıza neden olan şeyleri düşünün ve bunların üstesinden gelmenin yollarını arayın.

Sonuç
Kendinizi anlamanız ve parayı nasıl kullandığınızı bilmeniz, para konusunda başarıya ulaşmanız için önemlidir. Hareketlerinizin altında yatan nedenleri öğrenerek para sorunlarını daha kolay çözebilirsiniz ve parasal özgürlüğünüzü elde etme yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Nasıl daha az para harcayabileceğinizi biliyor musunuz? Ya da parasal özgürlüğünüzü elde etme yolunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap