1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Likidite Önyükleme Havuzları – Açıklama – TokenPost

Likidite Önyükleme Havuzları – Açıklama – TokenPost

guncel coin haberleri

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle öngörülemeyen piyasa oynaklığı nedeniyle dalgalanır. Herhangi bir başlangıç ​​​​kripto para birimi projesinin temelde iki şeye ihtiyacı vardır – likidite ve kullanıcılar. Oynaklık (manipülasyon nedeniyle) bu dünyanın doğasında olduğundan, ikincisine gerçek anlamda ulaşmanın önünde bir engel haline gelir. 2017’deki ICO patlaması bazı önemli dersler verdi, ancak vurgu, o zamanlar duyulmamış olan kitle fonlamasıydı. Merkezi borsalarda listelenmek pahalıdır, daha küçük borsalar ise çoğunlukla güvenlikten yoksundur. Kripto para dünyası, ETH’den stablecoin’lere, merkezi borsalardan merkezi olmayan borsalara sıçradı ve tüm yolu öğrendi, ancak büyük ön sermaye ve robotlar tarafından fiyat manipülasyonu gibi temel sorunu çözmedi. Balinalar, botların kullanımını taklit edecek, fiyatları artıracak ve ardından bunları perakende yatırımcılara bırakacaktı. Bu sorunlara mükemmel bir çözüm yoktur, ancak çok etkili olduğu kanıtlanmış olanlardan biri, Balancer’ın Ethereum’da tanıttığı LBP veya Likidite Önyükleme Havuzudur.

Likidite Önyükleme Havuzu

LBP’yi anlamak, çoğu AMM’nin temel aldığı değişim havuzu mimarisini anlamayı gerektirir.

DeFi ekosisteminin önemli bir parçası olan AMM’ler, likidite havuzlarını kullanarak dijital varlıkların izinsiz ve otomatik ticaretine izin verir. AMM, alışları satıcılarla eşleştirmenin geleneksel yolunu ortadan kaldırır ve 7/24 likidite sağlar.

Kullanıcılar, fiyatları matematiksel bir formülle belirlenen varlıkları için likidite havuzları sağlar. Böyle bir formül, Uniswap ve Bancor tarafından genelleştirilmiş sabit çarpım formülüdür.

K= x * y

Bu formül, havuzun, sabit K ile temsil edilen sabit bir dengeyi korumasını gerektirir. x ve y ile temsil edilen iki jetonun rezervlerinin eşit bir toplam değeri (50:50 oranında) koruması gerekir. Jetonların nispi değeri sabit olduğundan, formül her iki jetonun arzına dayalı olarak fiyatı otomatik olarak belirler. AMM’ler ve likidite havuzları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Whiteboard Crypto’dan bu videoyu izleyin.

Sabit Birikim Havuzu, basit ve genel yapısı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, bu havuzların oluşturulması ve teşvik edilmesi kolaydır. Araştırmalar, bu havuzların basit doğasına rağmen iyi performans gösterdiklerini, ancak jeton oluşturma olayları için kullanımlarıyla ilgili önemli sorunlar olduğunu göstermiştir. Senin için tarif edeyim-

Sabit ürün havuzları, kullanıcıları yeni bir jeton için bir pazar oluştururken oldukça benzersiz bir konuma sokar, ilk likiditeyi sağlamak istedikleri fiyatlandırma seviyesini seçmeleri gerekir. İki durum vardır:

  • Fiyat çok yüksek olduğunda – daha az alıcı ve düşük token sirkülasyonu riskiyle madencilik havuzuna çok para sağlanması gerekir.
  • Fiyatlar çok düşük olduğunda – erken tüccarlar, botlar ve kripto balinaları hakim olma eğiliminde olduğu için haksız piyasa manipülasyonu ve ağ tıkanıklığı yaygındır.

Robotlar, sızmalarıyla ünlüdür. En düşük fiyatlarla satın alabilen ve ardından gerçek destekçilerinize satış yapabilen gerçek yatırımcılarınızdan çok daha hızlı çalışırlar. Sürekli izlemeleri, aslında hedeflediğiniz topluluklar pahasına çok para kazanmalarını sağlar.

Bu, likidite önyükleme havuzlarının devreye girdiği ve bot jetonlarının haksız dağıtımıyla ilgili endişeleri ortadan kaldırdığı yerdir.

Tekrarlayan Sorunlara Çözümler – Likidite Önyükleme Havuzları

LBP nasıl çalışır?

LBP, botları ortadan kaldırarak ve portföy büyüklüğü ne olursa olsun herkes için adil bir lansman oluşturarak token lansmanlarına olan güveni artırır. Yeni projelerin itibarını korumak, robotlara karşı rekabet avantajı elde etmek ve balinaların halı çekme veya diğer manipülasyon tekniklerinden para kazanmasını önlemek için tasarlandılar. LBP’nin çalışma mekanizmasının, madencilik havuzundaki iki tokenin ağırlığını ayarlaması gerekiyor. Diğer likidite havuzlarında, jetonların sabit bir 50:50 oranını koruması gerekir. Ağırlıklı havuzlar, minimum ön sermaye ile daha yüksek başlangıç ​​fiyatlarına izin verdiği için avantajlıdır. LBP denetleyicisinin, havuzu başlatmak ve dağıtımı başlatmak için yeni jetonlar ve küçük bir ikincil varlık yüzdesi (çoğunlukla sabit paralar) sağlaması gerekir. Programlı ağırlıklandırma, fiyatların zaman içinde yavaş yavaş düşürülmesine yardımcı olur, fiyat keşif süresini uzatır ve katılımcıların adil bir satın alma olduğunu düşündükleri bir fiyatı beklemelerine olanak tanır.

hadi parçalayalım

Daha önce bahsedildiği gibi, likidite, madencilik havuzlarını piyasada aşağı yönlü baskıyı sürdürmek için havuz ağırlıklarını değiştirerek çalışmaya yönlendirdi ve haksız ve eşit olmayan token dağılımı sorununu başarıyla aştı. Varlık havuzu ağırlıklarındaki aşağı yönlü ve kademeli değişikliklerin yarattığı doğal aşağı yönlü satış baskısı, ikincil varlıkların girişi ile dengelenir. Bu ağırlık ve fiyat hareketi, erken spekülasyon nedeniyle fiyat artışını engelledi. Ayrıca, bu kurulumda, piyasa kademeli olarak azalan yüksek bir başlangıç ​​fiyatından başlayarak tokenin çıkarılacağı nihai fiyatı belirlediğinden, katılımcılar fiyatın kabul edebilecekleri bir seviyeye düşene kadar beklemeye teşvik edilir.

LBP’nin kalbinde bir sermaye verimliliği havuzu oluşturmak yer alır ve bunu, piyasaya sürülen jeton ve stake edilen jetondan oluşan iki jetonlu bir havuz oluşturarak yapar. Başlangıçta madencilik havuzları, projenin tokenleri lehine ağırlıklandırılır. Sonunda, zamanla denge değişir ve token satışının sonunda, stake etme tokenleri ilk tercih olacaktır.

LBP kullanan bir projenin, jetonları lehine daha büyük bir ağırlık dağılımıyla (örneğin %80) operasyonlara başladığını ve böylece önceden gereken sermayeyi en aza indirdiğini varsayalım. Stake jetonlarına artık %20 gibi daha küçük bir ağırlık atanıyor. Ağırlıklar, proje jetonlarının satışını sağlamak ve paylanan jetonlara göre fiyatlarının verimli bir şekilde belirlenmesini kolaylaştırmak için nihayetinde yeniden dengelenir.

LBP’nin benzersiz bir özelliği, denetleyicinin değiş tokuşları durdurma yeteneğidir. Bu seçenek, beklenmedik talebin belirteç fiyatını artırması veya bir kişinin kâr için bir madencilik havuzuna geri satmayı seçmesi durumunda nispeten sabit bir fiyatın korunması dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli nedenlerle kullanılabilir. Madencilik havuzlarında farklı ağırlıklara sahip proje jetonlarının kademeli olarak serbest bırakılması, balinaları, halı çekişinden yararlanma teşviki ortadan kalktığı için ticaretini kırmaya zorlar. Ayrıca, bu mekanizma fiyat keşfini nispeten daha esnek hale getirir ve bireylerin adil bir şekilde satışa girmesini sağlar.

edf4e2792d0b72527ac2855eb2c213d4ae2cda9e5beb07de445e1d56b9d1efff.png

Bunu bir örnekle anlamaya çalışalım. Project X, LBP aracılığıyla DAI için X jetonlarını piyasaya sürdü. Örneğin, ilk ağırlık oranı 95:5’tir; bu, X’in %95’i ile DAI’nin %5’i anlamına gelir. Bu, projenin DAI için daha düşük ön sermaye gereksinimlerine sahip olduğu anlamına gelir. Nihai ağırlık oranı 5:95, yani X jetonlarının fiyatı 70 saatin sonunda verilen oranda düşmeye devam ediyor.
Şekilden de anlaşılacağı üzere,
– Fiyat 70 saat boyunca düşmeye devam ediyor ve fiyat başlangıçta keskin bir şekilde düşüyor.
– Bu eğrinin herhangi bir noktasında, satın alma baskısı aşağı ağırlık baskısından büyükse, eğri yukarı doğru hareket edecektir.
– Alım baskısı aşağı baskıyı dengelerse, eğri düz olacak ve fiyat piyasa fiyatı etrafında salınacak.
– Sonlara doğru satın alma baskısı yüksekse, grafiğin sonunda büyümesine neden olur.

Neden LBP?

İlk olarak, LBP, nispeten düşük sermaye gereksinimlerine sahip yeni jetonlar başlatmayı hedefliyor. Diğer şeylerin yanı sıra, geniş bir token dağılımı ve yukarıda açıklandığı gibi uygun fiyatlar bulma yeteneği sunarlar.

Alıcıların, jetonların en yüksek açık artırma fiyatında listelendiğini ve bu fiyatın, her iki jetonun havuz bakiyeleri eşit olana kadar belirli bir süre boyunca kademeli olarak düştüğünün farkında olması gerekir. Bu mekanizma, diğer herkesi büyük kazançlar için jetonlarını boşaltmaya zorlamaya çalışan botların/balinaların kötü niyetli davranışlarını önlemeye yardımcı olur.

Bir kurtarıcı olarak LBP, tüm topluluk için adil bir şans sağlar. Bir projenin başarısı kurumlara ve küçük yatırımcılara bağlıdır, LBP tüm kullanıcıların adil bir fiyat, eksi fiyat oynaklığı ve diğer ilgili konularda token ihraç etme riskini almasına yardımcı olur.

Bir örnek: LBP ve WhiteWhale

WhiteWhale – Terra’da LBP’nin öncüsü.

WhiteWhale, $WHALE’nin lansmanı için belirteç üretimi için LBP’yi devreye aldı. LBP’nin benimsenmesi, botların ve diğer piyasa manipülasyon tekniklerinin önden çalışmasını yasaklar ve adil fiyat keşfini kolaylaştırır.

LBP_@-1024x779.png.webp

f396e4d4a45a0af71d5a6f4641b387fa2363be77a98673e289e4d69323a52fea.pngSonuç olarak

LBP, tokenlerini hızla büyüyen bir fiyat eğrisinin kısıtlamaları olmaksızın adil ve sermaye açısından verimli bir şekilde geniş bir kullanıcı tabanına dağıtmak isteyen projeler için mükemmel bir alternatiftir.

LBP, belirteç dağıtım mekanizmasının özelleştirilmesine izin vererek projeye belirteç vermede kontrol ve esneklik sağlar. Kuşkusuz, bu özel mekanizma etrafında deney yapmak, gelecekte daha iyi sonuçlar elde etmek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için anahtardır ve kesinlikle gereklidir. Bu nedenle, LBP, özellikle minimum sermaye yatırımı ile yeni projeler söz konusu olduğunda, kaynak yaratmanın geleceği olarak görülebilir.

sosyal iletişim

Alt yığın, Döngü, Torum, Odysee, Twitter, Youtube, Read.cash, Publish0x, Ön Arama, Orta, Noisecash

Cryptocurrency Pipeflare, GlobalHive, GetZen ile ücretsiz kripto para birimi alın

SwapSpace’de Değiştirin

Fiyat güncellemeleri için Coinmarketcap’e bakın veya uygulamayı Apple/Google’dan indirin

Airdroplar, elmaslar, Öğren&Kazanmak için CMC’ye katılın

Telegram(G), Telegram(EN), Twitter, Reddit, Instagram, Facebook’ta

Coinmarketcap’te kripto para izleme listenizi oluşturun veya portföyünüzü takip edin

Bilgi kaynağı: 0x bilgisi ile GLOBALCOINRESEARCH’dan derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap