İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Liderlik Stilinizin Güçlü ve Zayıf Yönleri

Liderlik Stilinizin Güçlü ve Zayıf Yönleri

featured

Daha önce temel liderlik çeşitlerinden bahsetmiştim. Bu stillerden başka kuşkusuz bir dünya kadar liderlik tipleriyle alakalı yazılar bulmanız mümkün.  Hangi tip lider olduğunuzu, nasıl karakteristik bir yapıya sahip olduğunuzu en iyi şekilde ölçen kişilik testlerinden biri DISC (Dominance – Dominant, Influence – Etkileyici, Steadiness – Durağan ve Conscientiousness – Düzenli) testidir. Katılımcılar bu testi uygulayarak hangi karakterin onları daha çok yansıttığını hangilerininse en az yansıttığı konusunda bilgi sahibi olurlar. Genellikle dört tip liderlik çeşidi bu değerlendirmeden çıkmaktadır. Bireyler bazen bu stillerin kombinasyonuna yönelmektedirler.

Takımınız için en iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, farklı stilleri dengede tutmanız ve yerine göre bu stilleri kullanmanız önemlidir. Aşağıda yer alan bu dört tip içinde kendi stilinize göz atın, liderlik stillerinin olumlu ve olumsuz yönleri de içerisinde barındıran bu yazının size yardımcı olacağı kanaati içerisindeyim.

1. Önderler

Bu tip liderler nettir, aciliyet duygusu içerisindedir ve sonuç odaklıdır. Önderler sürekli kazanma düşüncesi içerisindedirler ve genellikle rekabet avantajı elde etmek için hızlı kararlar alırlar.  Bu liderlerin güç değişen bir takım özellikleri vardır. Bunlar; değişim odaklı olmak, yeni fikirlere değer vermek ve çatışmadan korkmamaktır. Sonuç olarak, önderler halletmek eğilimindedir.

Dikkatli olun: Önderler zor veya bencil olarak karakterize edilebilir. Sabırsız olmaları ve işini hızla ileriye taşımak gibi dürtüsel arzuları  hatalara yol açabilir.

2. Etkileyenler

Eğer optimist, motivasyonel, insan odaklı iletişim kuran bir yapıdaysanız, siz tam anlamıyla şanslı bir etkileyensiniz. Bu tip liderler genellikle heveslidir ve çevrelerindeki diğer insanlar ile uyum içindedir. Onlar yardım etmeyi severler ve diğer insanları motive etmeyi isterler ve bunu yapmak için onarın doğal bir yeteneği bulunmaktadır.

Dikkatli olun: Bu tip liderler ayrıntıya çok düşkündürler ve herşeye karşı aşırı odaklanma eğilimi içerisine girerler. Bu durum onlara zaman kaybı yaratmaktadır. Bu tip liderler aynı zamanda başkaları tarafından kolaylıkla yönlendirilme eğilimi içerisine girerler.

3. Destekçiler

Bu tip liderler kararlı ve soğukkanlıdırlar, takımlarını bir arada tutmayı sağlarlar. Onların öfkelerini kontrol altında tutmadığını görmek  neredeyse imkansızdır ve etrafındaki insanlara karşı oldukça sadık olma eğilimindedirler.Bu tipte yer alan liderler güvenilir, sabırlı ve sakin ve istikrar duygusu içerisindedirler.

Dikkatli olun: Destekçilerin üzerinde dengeleyici etki yapan mizaç, aynı zamanda onları kendini beğenmiş ve kararsız hale getirebilir. Çünkü, onlar çatışmadan hoşlanmaz ve  onlar sorunlara çözüm bulmak yerine sorunları görmezden gelirler. Riskten kaçınma ve problemleri erteleme destekçilerin olumsuz yönleri arasında yer almaktadır.

4. Çözümleyici

Analizciler ya da çözümcüler olarak nitelendirilen bu tip liderler detay odaklıdırlar. Bunlar sorunlardan kaçmak yerine sorun üzerine odaklanırlar ve mantıksal sebepler üzerinde yoğunlaşırlar. En ince ayrıntı bile onlar için oldukça önemlidir. Doğru çözümü bulana kadar var güçleriyle çalışırlar. Diğer tipteki liderlerle kıyaslandığında çözümleyiciler oldukça yavaş hareket ederler. Amaçları tek seferde en etkin sonucu bulmaktır.

Dikkatli Olun: Analizciler “analiz felci”nden muzdarip olabilirler. Bu felç onların mükemmeliyetçilik arzularından kaynaklanır ve etkili kararlar almalarına engel olur. Bu tip liderler hata yapmaktan ya da eleştiri yapmaktan korkarlar. Bu sebeple, bu tip liderler hareket etmeden önce bütün bilgiye sahip olduklarından emin olmak isterler. Sonuç olarak bütün bu olanlar onların geç hareket etmesine ve rekabet avantajından tam zamanında faydalanamamalarına sebebiyet verir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap