1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Liderlerin İşle İlgili Hususlarda 3D Kullanmasının Dört Sebebi

Liderlerin İşle İlgili Hususlarda 3D Kullanmasının Dört Sebebi

featured

Günümüz işletmelerine baktığımızda, gerçek liderlerin yaratıcılığın standartlarını belirlemiş olduğunu görüyoruz. Bunu yapmak için, liderler at gözlükleri olmadan düşünür ve görürler. Yani 3D kullanırlar. Bunun anlamı ise, onların bütün bireylerin özgeçmişlerinin arkasında yatan detaylı özelliklerini ortaya koymak için çalışmak demektir. Onlar geleneksel olmayan iş başvurularını tercih etmektedirler. Bu durum onların yetenekli ve benzersiz bir mücevheri ortaya çıkarmalarını kolaylaştırmaktadır.

Kısacası, gerçek liderler yol göstericidir. Bu hayret verici olsa da, birçok CEO ve sözüm ona liderler iş başvurularında geleneksel olmayan bir yöntemi kullanmaktan ciddi anlamda korkmaktadır. Bu durum neredeyse CVde yer alan 4 not ortalaması ve onursal üyelik gibi özelliklerin başvuranlar için can kurtaran simidine sahip olmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla; eğer başvuran kişinin çalışma anında yanlış kişi olduğu olduğu anlaşılırsa yada işe alınan kişi iş yerine çok şey katmayan bir kişi konumuna düşerse, onu işe alan takım, alınan kişi hakkında gelecek olası olumsuz eleştirilere karşı güvenle yüzebilirler.

Sözün özü, 3D’nin işe alım esnasında ve keza çalışma esnasında kullanılmasında 4 tane su geçirmez sebep yatmaktadır.

1. Riski göze almamak, genel bir strateji olarak, liderlik değildir

2. Üç Boyutlu bakış bütün iş başvurularını daha iyi değerlendirmenizi sağlar: Bu vesileyle, başvuranlar arasında kimin not ortalamasının diğerinden daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda, başvuranlar arasında işi en yapabilen kişiyi bu bakış açısıyla yakalamanız kuvvetle muhtemeldir, çünkü; başvuranların beceri setleri, düşünce yapıları, tutkuları ve özgeçmişlerini öğrenme konusunda yeterinden fazla zaman ayırırsınız. Unutulmaması gereken şey, bu bakış açısı yeterli zamanı gerektirir.

3. Üç Boyutlu Zeka çerçevenin dışına çıkmaktır: Bütün takımı yaratıcılığa sürükleyen davranış modellenmelidir. Liderler her zaman davranışları modeller. Kişi kendi çizmiş olduğu çizgi içerisinde mi kalmakta, risk almayan bir yapı içerisinde mi ürün veya hizmeti sunar yoksa yeni fikirler için ileriye dönük açıklığa mı sahip? gibi.. Bu modellemeler ortaya çıkarıldıktan sonra, çalışana yapısına uygun işler verilir.

4. Üç Boyutlu Düşünce ile liderler çalışanlarının daha iyi düşünmelerini sağlar: 3D düşünce çalışanlarının olayları daha geniş bir perspektifte ele almasını sağlar. Çalışanları bu yönde tetikler. Dolayısıyla çalışanlar daha engin bir bakış açısına sahip olurlar.

Çalışma esnasında 3 boyutluluğu kullanmak etkin bir çalışma için ve işlerin daha başarıyla yürütülmesi için günümüz işletmelerinde gittikçe daha önemli bir mevzu olarak karşımıza çıkmaktadır. Rekabet üstünlüğünü sağlamak için 3D düşünce ve bakış açısı bir lider olarak size çok şey katacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap