İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Lider Olmak İçin Dört Adım

Lider Olmak İçin Dört Adım

featured

Bugün size Larry Reynolds’un 2006 yılında yayınlamış olduğu “four steps or qualities” isimli yazısından bahsetmek istiyorum. Buna göre, liderlerin her durum ve şartlar altında bu 4 adımı uygulaması oldukça gerekli. Bu listeye (ve onun felsefesine) hayranım! Bu adımlarla her şey daha basit hale geliyor. Üstelik hatırlaması gayet kolay ve bize liderliğin özünü yanstıyor. Tamam bu dört adım liderlik için bütün becerileri kapsamıyor ama eğer gerçekten lider olmak istiyorsanız, bu dört adımı çalışın ve becerilerinizi bu doğrultuda geliştirmek için çabalayın.

İşte size reçete:

1. Mevcut Duruma Meydan Okuyun

Gerçek liderler, var olan durumu oldukları gibi kabul etmezler. Onlar olayın  mevcut halini sorgular ve bu hale gelmesine sebebiyet veren olguları belirler. Ardından, meydana gelen yanlış duruma sebebiyet veren kişilere/nesnelere karşı meydan okurlar.  Bunu yapmak bazen onların oldukça zamanı alsa da, takipçilerinin gözünden düşmemek adına bu uğraşı verirler. Aksi halde ortada onları destekleyen tek bir kişi dahi kalmaz.

Bu tür liderlerin iyi bilinen örneklerine ordu, siyaset, iş ve spor dünyasında sıkça karşılaşılır. Horatio Nelson, Winston Churchill, James Dyson ve Alf Ramsey bu örneklerden yalnızca birkaçı. Ortak özellikleri bulundukları koşullara meydan okuyan kimseler olmalarıdır.

2. Vizyonu Açıklıkla Dile Getirin

Mevcut duruma cazip bir öneri sunmadan salt meydan okuyan kişi konumundaysanız bilmeniz gereken şey, bu durum sizi lider yapmaz.  Liderler pozitif insanlardır. Napolyon’un dediği gibi, “Liderler umut ticareti yapan kişilerdir”. Liderler bunu, daha iyi bir gelecek için vizyon geliştirerek başarırlar.

3. Vizyona Bağlılık Kazandırın

Mevcut duruma meydan okuduktan ve vizyonu açıkça dile getirdikten sonra, lider vizyonu için destek ve bağlılık kazandırmak zorundadır. Başarılı politikacılar seçmenlerin kalpleriyle ve zihinleriyle bağlantı kurmadıkları müddetçe başarılı olmayacaklarını bilirler.

Bağlılık kazanma; insanlara yakın olma, onların isteklerini,ihtiyaçlarını ve kaygılarını anlama manasına gelmektedir. Bağlılık kazanma; akla ve inanca uygun gelecek şekilde, vizyonu iletişim sürecine dahil etmek demektir. Birçok kişi Tony Blair’in bu noktada önemli bir örnek oluşturduğunu iddia etmektedir. Tony Blair 1997 yılında iktidara geldiğinde bağlılık kazanma yeteneği sayesinde İngiliz seçmenlerin sadakatini kazandı ama aynı bağlılığı Irak savaşıyla yitirdi.

4. Doğru Olanı Yapın

Reynolds’a göre liderin olması gereken son özelliği, liderliğin etiksel yönü hakkındadır. Yüksek profile sahip olan liderler ne söylediklerini hatırlamalı ve söyledikleri ile yaptıkları arasında tutarlılık oluşturmalıdırlar. Güven ve saygı sadece zamanla kazanılır, ancak kısa bir süre içinde kaybolabilir. Lider olabilmek için dürüstlük ve etik kavramlarına oldukça önem verilmesi gerekmektedir. Eğer lider onu takip edenleri göz ardı eder, onların isteği doğrultusunda hareket etmez ise kısa bir süre sonra onun yolunda giden kimseyi bulamaz.

 

Reynolds’a katılmamak içten bile değil. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu dört şık liderliğin olabilmesi için yeterli mi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap