1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto para birimi alanının 2022’de bu zorlukları hafifletmesi gerekiyor. Yatırımcılar nelere dikkat etmeli? -0x Haberler

Kripto para birimi alanının 2022’de bu zorlukları hafifletmesi gerekiyor. Yatırımcılar nelere dikkat etmeli? -0x Haberler

guncel coin haberleri

Kripto para kasabası, 2021’de birçok bükülme ve dönüş yaşadı. Uzayın türbülansı bir gecede birçok milyoner yarattı. Ancak, giderek daha fazla kripto para dolandırıcılığı aynı sorunu beraberinde getirdi. Ponzi şemasıyla birlikte halı çekme yeni bir şey ve tek başına bu bile milyarlarca gelir dolandırıcılığına yol açtı.

Göstergeler, yeni kripto para dolandırıcılığının ortaya çıktığını ortaya koyuyor

Chainalysis popüler bir kripto para gösterge platformudur.Raporlara göre kripto para dolandırıcılığının sayısı %81 gibi keskin bir şekilde arttı ve dolandırıcılık gelirleri 7,7 milyar dolara ulaştı. 2020 ile karşılaştırıldığında, Ponzi şemaları ve diğer kara para aklama dolandırıcılıkları önemli ölçüde arttı ve halı dolandırıcılıkları da ortaya çıktı.

Finiko’nun 2021’deki milyar dolarlık Ponzi planı

2020, büyük ölçekli Ponzi şemaları ve halı çekişmeleri olmayan muhteşem bir yıl. Buna karşılık, bu yıl milyarlarca dolandırıcılığa tanık oldu. Finiko, 2021’de kurbanlardan yaklaşık 1,1 milyar dolar alarak 1 milyar dolarlık bir Ponzi planı haline geldi.

Finans şirketi başlangıçta yatırımcıları, yatırımdan sonra aylık %30’a varan getiri sağlamak için Bitcoin veya Tether ile yatırım yapmaya davet etti. Buna ek olarak, platform 19 aydır aktif durumda ve 800.000 kişisel mevduattan 1.5 milyar dolardan fazla Bitcoin elde etti. Daha sonra tüccarlar, platformda tuttukları varlıklardan artık para çekemeyeceklerini anlayınca şirket iflas etti.

Rug-Pulls, kripto para dolandırıcılıklarında yeni bir yeniliktir

Kripto para alanında tercih edilen dolandırıcılık, 2020’de %1’den 2021’de tüm kripto para dolandırıcılığı gelirlerinin %37’sine aniden sıçradı. Kurbanlardan 2,8 trilyon ABD doları değerinde bir kripto para birimi.

Chainalysis, kurbanlardan çalınan ilk 15 kripto para birimi halısını rapor ediyor. Thodex, AnubisDAO, Uranium Finance ve DeFi100’ün halı çekmede milyonlarca dolar deneyimlediğini belirtmekte fayda var. Thodex, 2,6 milyar dolardan fazla kripto para biriminin çalındığı 2021’deki en büyük halı çekimiydi. Aynı zamanda, AnubisDAO ve Uranium Finance sırasıyla 58,3 ABD Doları ve 50 milyon ABD Doları zarar kaydetti.

Genel olarak, 2021’deki rekor kıran dolandırıcılıklara rağmen, açıkça kısa ömürlüdürler. Ancak, tüccarların bu tür Ponzi şemaları veya şüpheli projelerle karşılaşmadan önce dikkatli olmaları gerekir. Kripto para birimi alanının 2022’de onu büyük ana sektörlere yönlendirmesi bekleniyor, bu nedenle yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Birçok kripto para borsası, kullanıcıların bu tür şüpheli işlemler yapmasını engellemek için şimdiden çok çalışıyor.

Bilgi kaynağı: COINPEDIA’dan 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazar Mustafa Mulla’ya aittir, izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın, yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlerle ilgili herhangi bir ipucunuz varsa, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap