1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kredi Kartı Kullanmak kredi notunu etkiler mi? Kredi Kartı Kullanmak iyi mi, mantıklı mı? Taksitli alışverişlerde nelere dikkat edilmeli? İşte konuyla ilgili bazı ipuçları..

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi kartı; bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, POS cihazı bulunan yerlerde alışveriş maksadıyla, banka ATM’lerinden de nakit avans çekmek için kullanılan elektronik kartlardır. Yapılan harcamaların bankaya tek seferde veya taksitler halinde ödenmesine olanak veren, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Türkiye’ye ilk kez 1968 yılında giren kredi kartı günümüzde alışverişlerde nakitten daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Fakat bilinçsiz harcamalarla birlikte ortaya çıkan bireysel borçlanmalar sonucunda, 1 Şubat 2014’te yürürlüğe giren yasa ile bazı sınırlamalar getirilmiştir.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi kartı harcamalarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki; ay sonunda gelen, kredi kartı ile yaptığımız harcamaların özeti niteliğindeki ekstrede görünen dönem borcu toplamının tamamını ödememiz gerektiğidir. Banka bize toplam borcun yaklaşık dörtte birine denk gelen asgari bir ödeme tutarı belirler. Asgari tutarı ödeyerek kredi kartı kullanımına devam edebiliriz. Ancak, bu kalan borcumuzun üzerine faiz tutarı eklenmesine sebep olur. Böylece her ay kendi borcumuzun yanında bir de bankanın belirlediği faiz oranı ile birlikte fazladan ödeme yapmamız gerekir. Bu nedenle mümkün olduğunca toplam dönem borcunun tamamını ödemeye çalışmalıyız. Ayrıca yasal düzenlemelerle, bir yıl içerisinde 3 kez asgari tutarın altında ödeme yapıldığı takdirde kart nakit çekime ve limit artışına kapatılır. Kullanımda bu hususa da dikkat etmek gerekmektedir.

Taksitli alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Taksitli harcamalar kartımızın limitini, taksit bitimine kadar etkiler. Bu da sonraki dönemlerde yapacağımız harcamalarla borç birikimine sebep olabilir. Harcama yaparken buna özellikle dikkat etmekte fayda vardır.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi kartındaki limiti nakde dönüştürmemizi sağlayan nakit avans seçeneği bulunmaktadır. Bu özellik direk nakit avans olarak kullanılabildiği gibi bazı kredi kartları taksitli nakit avans özelliği de sunmaktadır. Nakit avans kullanırken banka bize yüksek faizden işlem yapar. Geri ödeme tarihini geçirdiğimiz takdirde ise faiz katlanarak artmaya devem eder. Aynı şekilde taksitli nakit avans seçeneğinde de taksit tarihi geldiğinde ödeme yapılmazsa, faiz çok fazla yükseleceğinden çektiğimiz paranın 2-3 katını geri ödemek zorunda kalabiliriz.

Kredi kartlarının sorumsuzca ve bilinçsiz kullanımı sonucu birçok insan zor günler geçirmektedir. Kartımızı kullanırken bu hususlara dikkat etmeye özen göstermeliyiz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap