1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer? Karta Ne Zaman Yansır?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer? Karta Ne Zaman Yansır?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Provizyondaki İşlemler Nelerdir? Bekleyen provizyon ne kadar sürer, karta ne zaman yansır gibi merak ettiğiniz her şey, Ekonomihaberler.com’da..

 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen provizyon kavramını açıklamadan önce, provizyonun tam olarak ne anlama geldiğini açıklayalım. Provizyon genel olarak kredi kartı işlemlerinde harcamalar sonrası oluşan ön onay olayına verilen genel bir isimdir. Provizyonda bekleyen işlemlerse bankanızın bilgilerinizi, harcamalarınızı ve kartınızı doğrulamak amacıyla beklettiği yani ön onayda tuttuğu işlemlerdir. Provizyon bazen sinir bozucu olsa da dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı alınmış bir tedbir olduğunu unutmamak gerekir.

İşlem yapılacak kartın içinde, yapılan harcamayı karşılayabilecek limit olup olmadığını kontrol etmek amacıyla karşılaşılan provizyon hatası bazen farklı sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir.

 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

 

Provizyondaki İşlemler Nelerdir?

Müşterilerin provizyon sorununa takılmalarının sebebi aslında iyilikleri içindir. Çünkü provizyon süresince banka, bir hata oluşmaması adına her şeyi inceler. Bankanız bu süreç boyunca harcamanızı, bilgilerinizi ve kartınızı doğrulamak için ön onayda tutmaktadır. Eğer bir güvenlik sorunuyla karşılaşılmazsa provizyon süreciniz sona erer.

 

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Eğer yaptığınız harcamalarınızda güvenlik sorunu gibi sorunlara rastlanılmazsa, provizyonda bekleyen işleminiz bir gün sonra onay alarak kartınıza kaydedilir. Provizyon süresi genellikle bir gün sürse de kartınızın bağlı olduğu bankaya ve işlem sırasında kullanılmış olan pos makinelerine göre iki günü de bulabilir.

Böyle durumlarla karşılaştığınızda, bankayla görüşerek provizyon işleminiz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bununla beraber internet bankacılığı ile de provizyonla ilgili işlemlerinizi inceleyebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

 

Provizyonda Bekleyen Para Ne Zaman Onaylanır?

Eğer harcama yaptığınız yerde işlem yaptığınız POS makinesinin bağlı olduğu banka ile kendi bankanız farklıysa bu süre uzamaktadır. Ödemeniz sırasında kullanılan POS cihazında bir sorun oluşursa ve işleminiz tamamlanamazsa ödeyeceğiniz ücret provizyona düşer.

POS cihazlarının sebebiyet verdiği provizyon işlemlerinin bekletme süreleri genelde bir gündür. İşlem yapılan POS cihazının kapama mesajı göndermemesi gibi çeşitli sorunlar sebebiyle de bu tür hatalarla karşılaşılmaktadır.

 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir

 

Kredi Kartı Provizyonda Bekleyen İşlem İptali Nasıl Yapılır?

Provizyon işlemi maalesef müşteri tarafından iptal edilememektedir. Fakat, ödemenizi yaptığınız kurum ödeme işleminin iptali ile provizyonunuzda bekleyen işlemin iptalini sağlayabilir. Fakat bu iptal işlemini aynı gün içerisinde yapmalıdır. Provizyonda bekleyen işlem iptal edilmediği takdirde provizyon süresinin bitmesini beklemek gerekir. Bunlar dışında, bankanızın iletişim numarasını arayarak da provizyonda bekleyen işlemin iptali için görüşebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap