İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Nasıl Yapılır? Dosya Masrafı Nasıl Sorgulanır?

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Nasıl Yapılır? Dosya Masrafı Nasıl Sorgulanır?

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma nasıl yapılır? Dosya masrafı iadesi nasıl yapılır? Kaç günde sonuçlanır? Dosya masrafı nasıl sorgulanır? Bankaların dosya masrafı adı altında hakkı olmayan bir parayı almasını istemiyorsanız, tüm merak ettikleriniz, Ekonomihaberler.com farkıyla sizlerle..

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Bankalardan kullanılan konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri için müşteriden çeşitli isimler altında alınan masraflara kredi dosya masrafı denmektedir. Bazı şartlar dâhilinde bu dosya masrafları, ilgili mahkemelere ya da tüketici heyetlerine başvurularak alınabilmektedir. Her başvuru yapandan dosya masraflarını alamamaktadır.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

2014 yılında yürürlüğe giren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’ne göre Kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı tüm bankalar tarafından kullanılan kredinin en fazla 0,005 (binde 5) oranında müşteriden alınabilecek bir masraftır. Örneğin; 50000 TL krediden en fazla 250 TL dosya masrafı (kredi tahsis ücreti) alınabilir. Dosya masrafı içerisine uzman incelemesi masrafları, ipotek ücreti ve sigorta tutarları dahil değildir. Kesilen bu ücretler bankalar tarafından ilgili yerlere aktarılır. Kredi dosya masrafı hakkında aşağıda belirtilen hususların bilinmesinde fayda var.

Tüketici heyetlerine başvuru yapılmak istendiğinde, kullanılan her kredi için ayrı ayrı olmak üzere başvuru yapılmalıdır. Her bir kredi için yapılan başvuru neticesinde aynı kararı beklemek doğru değil. Karar mercii dosyayı inceler ve dosya içeriğine göre karar verecektir. Dolayısıyla her bir karar farklı zamanlarda açıklanacağı ve farklı kararların çıkabileceği unutulmamalıdır. Bankadan sadece bir kredi için bankada tarafından müşteriden alınan ipotek ücreti, yapılandırma masrafı ve dosya masrafı için tek bir başvuru yapmak yeterlidir.

Dosya masrafı 0-2000 TL ve altında ise dosya masrafını almak için ilçelerde yer alan tüketici heyetine, 2000 TL ile 3000 TL tutarındaki dosya masrafları için il tüketici heyetine, 3000 TL ve üzerindeki masraflar içinse tüketici mahkemelerine başvuru yapılır. Başvuru masraflarından satıcı ya da sağlayıcı firmalar sorumludur.

Kredi Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merak edilen diğer konulardan biride kredi dosya masrafının nasıl sorgulanacağıdır. Bu masrafı kredi kullanılan bankadan, internet bankacılığından ve ilgili bankanın müşteri hizmetleri numaralarından sorgulama yapılarak öğrenilebilir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Kasım 2013 yılında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bankaların müşterilerden aldıkları bazı ücretlerin “Haksız Şart” kapsamında olduğu, bu ücretlerin uygun başvuru şartlarını sağlamak ve ilgili müracaat yerlerine başvurmak suretiyle alınabileceği hüküm altına alınmıştır. Kanunda Haksız Şart le ilgili madde olan 5.maddesine göre tüketici ile müzakere yapılmadan, sözleşme kapsamına alınan ve dürüstlük ilkesiyle bağdaşmayan ve tüketicinin aleyhine olan sözleşme şartları olarak ifade edilmiştir.

Bazı bankalar bu madde gereğince bazı ücretleri müşterilerine iade etmişlerdir. Dosya masrafı da haksız şart kapsamında değerlendirilmektedir. Çünkü kredi tahsis ücreti diğer adıyla dosya masrafı bankanın kredi kullanan müşteriden aldığı kar payı ve faiz geliri dışında olan ilaveten bankanın kendisi için aldığı bir ücrettir. Kredi dosya masrafını alabilmek için başvurularda ilçe kaymakamlıklardaki ilçe tüketici heyetine, il tüketici heyetine ve tüketici mahkemeleri olmak üzere 3 yere başvuru yapılabilmektedir.

  • İlçe Kaymakamlıklarına Başvuru Yapma: 2000 TL ve altındaki dosya masrafları için ilçe tüketici heyetine başvuru yapılmalıdır. İlçelerde başvuru yapılırken ilgili başvuru formu ve dilekçe doldurulur, talep edilen masraflar, çekilen krediye ait tüm bilgiler ve hangi bankadan kredi kullanıldığına dair tün bilgiler belirtilerek ilçe kaymakamlıklarına başvuru yapılır. Burada ilçe tüketici hakem üyeleri dosya gönderilir e dosya incelendikten sonra 1-6 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz karar, başvuru yapan kişinin adresine gönderilir. Yapılan başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için başvuru yerinde gerekli bilgilendirmeler yapılır ve takip için internetten, kaymakamlığın web sitesi üzerinden ya da bizzat giderek öğrenmek mümkündür.
  • İl Tüketici Heyetine Başvuru Yapma: 2000 TL ile 3000 TL tutarındaki dosya masrafları için il tüketici heyetine başvuru yapılır. Valiliklerde il tüketici heyetine şahsen gidilerek başvuru formu doldurulur, bankadan çekilen kredi ile ilgili her türlü bilgi ve belge temin edilerek başvuru yapılır. En geç 6 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz karar başvuru yapan kişiye tebliğ edilir.
  • E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapma: E-devlet üzerinden başvuruda öncelikle PTT’den e-*devlet şifresi temin edildikten sora giriş yapılabilir. E-devlet web sayfasına girdikten sonra “hizmetler” kısmından Bireysel Müşteri hakem Heyeti Başvuru Formu sayfasından gerekli işlemler başlatılabilir. Başvuru sonucu e-devlet üzerinden ya da belirtilen e-mail adresine gelecek bilgilendirmeden öğrenebilirsiniz.
  • Tüketici Mahkemesine Başvuru Yapma: 3000 TL ve üzerindeki masraflar içinse tüketici mahkemelerine başvuru yapılmaktadır.
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Ücreti Ne Kadar?

Bankalardan bireysel müşterilerden kullanılan kredilere karşılık kendisine aktardığı,2014 yılında yürürlüğe giren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliğe göre kredi tutarının en fazla 0,005 (binde beş) oranında alınabilen bir masraftır. Yönetmelik yayınlanmadan önceki tarihlerde banka/bankalardan kredi alınmışsa genellikle yapılan iade talepli başvurularda, mahkeme ya da tüketici heyetinin kararı başvuru yapanın lehine sonuçlanmaktadır.

Kredi Dosya Masrafı Faizi İle Geri Alınabilir mi?

Bankalar tarafından müşteriden çekilen kredi karşılığında alınan dosya masraflarına ilaveten faiz uygulanarak tahsil edilmektedir. Dosya masrafları ile birlikte uygulanan faiz oranlarına karşılık gelen tutarlar içinde ilgili başvuru mercilerine müracaat ederek bu ücretler geriş alınabilmektedir. Bankaların bu haksız işlemleri yüzünden binlerce müşteri mağdur olmaktadır. Başvuru için öncelikle kredi kullanılan bankaya müracaat edilir. Bankadan, alınan dosya masrafı içerisinde faiz kesintisi yapılıp-yapılmadığı öğrenilmeli ve gerekli bilgileri içeren belge alınmalıdır. Bu belge temin edildikten sonra tüketici heyetine müracaat ederek gerekli işlemler başlatılabilir.

Kredi Dosya Masrafını İade Eden Bankalar

Başvuru neticesinde hakem heyeti ya da mahkeme kararı doğrultusunda haksız şart kapsamında değerlendirilip, başvuru sahibi lehine, banka aleyhine verilen kararların ilgili bakaya tebliğ edilmesi ile birlikte banka bu kesintileri müşterisine ödemek zorundadır. Tüm devlet bankaları ve özel bankalar karara uymak zorundadır.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma
Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Kaç Günde İade Edilir?

Kredi dosya masrafları 2014 Ekim ayından önce kullanan kişiler için iki şekilde iade başvurusu yapılabilir. Dosya masrafı başvurusu için ikametinizin bulunduğu veya işlemin yapıldığı ilçe kaymakamlıklarına gidip yapılmaktadır. İlgili bankadan üzerinde alınan masrafların yazıldığı belge ile birlikte başvuruda bulunabilir.

Bankadan almış olduğunuz belge ile başvuru yaptıktan sonra başvuru için dilekçe doldurulmaktadır. Hakem heyeti 1-6 ay arasında dönüş yapmaktadır. Olumlu veya olumsuz size bu süre zarfında iletilmektedir. İnternet üzerinden veya kaymakamlık üzerinden bu süreç takip edilebilir. Kredi dosya masrafı için e-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılabilir. E-devlet uygulamasındaki Bireysel Müşteri Hakem Heyeti- Başvuru Formunu doldurarak başvuru gerçekleştirilir. Yapılan başvuru için olumlu veya olumsuz dönüş e-posta üzerinden yapılmaktadır.

Hakem heyeti tarafından olumlu karar verilesi durumunda birçok banka başka bir işleme gerek kalmadan dosya ücretini müşterinin banka hesabına iade etmektedir. Eğer mahkemeye başvuru yapılmışsa bu durumda da mahkemenin kararı ilgili bankaya tebliğ edilir ve dosya masrafı ve başvuru ücreti ilgili bankadan alınabilmektedir. Başvuru için zamanaşımı süresi 10 yıldır. 10 yıl geçtikten sonra maalesef zamanaşımına uğrayacağından başvuru reddedilecektir.

Tüketici heyeti ya da mahkeme kararı ilgili bankaya tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde bankanın bu ücreti iade etmesi gerekmektedir. Şayet banka herhangi bir işlem yapmayıp ödemezse banka hakkında avukat aracılığı ile icra takibi başlatılabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap