İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

featured

Kredi dosya masrafı, bankaların kredi talebinde bulunan müşterilerinden istediği ipotek, çeşitli sigortalar ve ekspertiz ücreti gibi ücretlendirmeler ile karıştırılmamalıdır. Bankalar bu ücretleri anlaşmalı oldukları kurumlara pay olarak verirken dosya masrafı tamamen bankaya aittir ve talep edilen kredinin belli bir tutarı kadar alabilirler. Belirlenen tutardan daha fazla aldıkları 10 yıl içerisinde tespit edildiğinde müşteri bu ücreti geri alabilmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi dosya masrafı ya da diğer adıyla kredi tahsis ücreti 2014 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile bireysel kredi müşterilerin talep ettiği tutarın en fazla binde beşi kadar talep edilebilmektedir. Kurumsal kredilerden alınamayan bu ücret bankaların verdiği kredi paketlerine göre en fazla 500 TL olarak alınabilir. Kredi için istenilen sigorta, ekspertiz ve ipotek masrafları dosya tahsis ücretine dahil değildir.

Kredi Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi tahsis ücreti sorgulaması iki farklı şekilde yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden süreci sorgulamak isteyen kişiler ilk olarak gerekli bilgiler ile sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra üst kısımda bulunan arama çubuğunda “Tüketici Şikâyeti Uygulaması” yazıp arattıklarında karşılarına çıkan Tüketici Şikâyeti Uygulaması seçeneğini seçerek kredi dosya masrafı sorgulaması yapabilirler. Diğer bir yol ise kaymakamlıklara müracaat etmek olacaktır.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Müşteri eğer kredi tahsis ücretinin iade hakkına sahipse alacağı tutara göre üç şekilde başvuruda bulunabilir. İade talebi 3,000 TL’den azsa Tüketici Hakem Heyetine, 3,000 TL’den fazlaysa Tüketici Mahkemelerine, her iki türlü durumda da e-devlet üzerinden oluşturulabilir.

• Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemelerine başvuru yapacak kişiler kredi dosya masrafının da yazılı olduğu kredi dekontları ve başvuru dilekçeleri ile işlemlerini tamamlayabilirler. Bazı bankalar verecekleri dekont için de ücret talep edebilmektedir. Bu durumda ödenen ücret yine haksız sayılacak ve iadesi yapılacaktır. Tüketici Hakem Heyetinden yapılan başvurular ücretsizken, Tüketici Mahkemesine yapılan başvurular için diğer davalarda da olan birtakım ödemeler gereklidir. Ancak dava kazanılırsa bu ücretler davalıdan yani bankadan geri alınabilmektedir.
• E-devlet ile kredi dosya masrafı iadesini talep edecek kişiler Hizmetler alt menüsünden “Bireysel Müşteri Hakem Heyeti- Başvuru Formu” seçeneğini seçip gerekli bilgileri girmelidir. Bu işlem için bankanın kredi başvuru onay belgesinin dijital ortamdaki bir kopyasına ihtiyaç vardır. Başvuru süreci yine e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT şubesinden 2 TL’lik bir ücretle şifre alabilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafı Ücreti Ne Kadar?

2014 yılında gelen düzenlemeye göre kredi dosya masrafı en fazla alınan kredinin binde beşi olabilmektedir. İpotek, sigorta masrafları ve ekspertiz ücreti bu masrafa dahil edilmez.

İhtiyaç Kredisi Tahsis Ücreti
Bankaların büyük bir bölümü ihtiyaç kredisi almayı talep eden müşterilerinin hayat sigortasına sahip olduğunda daha düşük faiz oranları sunar. Ancak müşterilerin yasal olarak sigorta sahibi olma zorunluluğu yoktur. Sigorta masrafı alınacak kredi tutarı, sigorta şirketi ve kişinin yaşına göre değişir. Dosya masrafları alınan kredinin binde beşidir.
Konut Kredisi Tahsis Ücreti
İhtiyaç kredisinin aksine konut kredisinde konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası yasal olarak aranan şartlardır. Dosya masrafları alınan kredinin binde beşi, ekspertiz ücreti ise 800 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Konut sigortasının maliyeti taşınmaz malın bulunduğu il, ilçe, sigorta şirketi ve metrekareye göre değişmektedir. Taşınmaz malın rehin masrafı 300 ila 40 TL arasında, DASK (zorunlu deprem sigortası) yine malın yeri, sigorta şirketi ve metrekareye göre değişmektedir. Bazı bankalar hayat sigortası talep etse de yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır.
Taşıt Kredisi Tahsis Ücreti
Kasko sigortası taşıt kredisi için yasal zorunluluk olmasa da neredeyse her banka tarafından talep edilmektedir. Eğer taşıt kredisi için rehin verilecekse rehin ücreti alınabilmektedir. Kredi tahsis ücreti diğer kredilerde olduğu gibi kredinin binde beşi olarak belirlenmiştir.

Kredi Dosya Masrafı Faizi ile Geri Alınabilir mi?

Eğer banka Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 5. maddesinde, müşteriye bildirilmeden sözleşmelere dahil edilmiş, sözleşme hak sorumluluklarında açık olma kuralıyla çelişecek şekilde müşteri aleyhine eklenen maddeler olarak tanımlanan “haksız şart” çerçevesinde bir eylem gerçekleştirirse, müşteri bankadan haklarını geri alabilmektedir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin binde beşinden daha fazla olursa bu da haksız şart kapsamına girmektedir. Kredi dosya masrafı 10 yıl içerisinde zaman aşımına uğrar. Düzenleme her ne kadar Ekim 2014’te gelse de bu tarihten önce haksız şart durumuyla karşılaşan müşteriler de iade talebinde bulunabilmektedir.

Kredi Dosya Masrafını İade Eden Bankalar Hangileridir?

Eğer bir banka haksız şart kategorisine giren bir hak ihlali gerçekleştirdiyse yasal olarak ödemeyi iade etmek zorundadır. Ancak ödemenin tamamının mı yoksa fazladan alınan kısmı mı olduğu mahkeme kararı sonucuna bağlı olarak belirlenir. Mahkeme kararında böyle bir ibarenin yer almaması durumunda müşteri talebi doğrultusunda tamamen bankanın inisiyatifine bağlı olarak ödemenin tamamı da verilebilmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Kaç Günde İade Edilir?

Dosya masrafı iade talepleri 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sonuçlandığında müşteri kendisine verilen karar belgesi ile bankaya gidip parasının iadesi için tekrar başvuruda bulunmalıdır. Başvuru yapılan tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde ücret iade edilecektir. Banka herhangi bir sebepten dolayı ödeme yapmayı reddettiği taktirde karar belgesi ile banka için icra yoluna gidilir. Banka icra takibinin sonunda 7 gün içerisinde dosya taleplerini geri ödemek zorunda kalacaktır. Kredi dosya masrafı iadesi başvuruları kaymakamlıktan ya da internet üzerinden takip edilebilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap