1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Komut dosyalarında ECDSA imza doğrulaması

Komut dosyalarında ECDSA imza doğrulaması

guncel coin haberleri

Bu makale ilk olarak Medium’da yayınlandı.

ECDSA imza doğrulama algoritmasını Script’te uyguladık. Herhangi bir mesajın, verilen genel anahtara karşılık gelen özel anahtar tarafından imzalanıp imzalanmadığını doğrulayabilir, OP_CHECKSIG ise imzayı yalnızca mesaj cari bir harcama işlemi olduğunda doğrulayabilir¹. Şaşırtıcı bir şekilde, bu, BCH üzerinde herhangi bir yeni işlem kodu (OP_DATASIGVERIFY (diğer adıyla OP_CHECKDATASIG) gibi) tanıtılmadan yapılır.

Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA)

ECDSA, Bitcoin’de imza oluşturma ve doğrulama için kullanılan bir algoritmadır. Doğrulama algoritması aşağıda listelenmiştir.

ECDSA imza doğrulaması

uygulamak

Aşağıda gösterilen algoritmayı daha önce yayınladığımız eliptik eğri kitaplığını kullanarak uyguladık.

İlk olarak, DER formatında kodlanmış imzadan r ve s bileşenlerini çıkarmamız gerekiyor. Büyük endian olduklarından, küçük endian’a dönüştürmeliyiz, bu da verilerin Script/sCrypt’te kodlanma şeklidir.

bu

r ve s’yi aldıktan sonra, yalnızca standart ECDSA doğrulama algoritmasını çalıştırmamız gerekir.

ECDSA sözleşmesi

***

notlar:

[1] Daha doğrusu, sighash’a karşı imzayı doğrular.

Bitcoin’de yeni misiniz? Bitcoin (başlangıçta Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı) ve blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai kaynak kılavuzu olan CoinGeek’in Bitcoin yeni başlayanlar bölümüne göz atın.

Bilgi kaynağı: COINGEEK’ten 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlere dair herhangi bir ipucu bulursanız, ilgili departmanlara aktif olarak rapor verebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap