1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020 – Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar? Kaç Günde Verilir?

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020 – Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar? Kaç Günde Verilir?

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır? Kimlik yenilerken hangi belgeler istenir? Kimlik değiştirme ücreti ne kadar? Kaç günde verilir? İşte tüm detaylar..

 

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020

Kimlik yenileme nasıl yapılır, nereye başvurulur, ücreti ne kadar, başvuru nereye ve nasıl yapılır. İşte tüm bilmeniz gerekenler.

 

2020 Yeni Kimlik Yenileme Ücretleri Ne Kadar?

Kimlik ücreti başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bir bankaya yatırmak gerekir. Kimlik ücreti ödemeleri nüfus müdürlüğünden alınmaz. Başvuruya gitmeden önce mutlaka ödemeyi internet bankacılığı üzerinden yapmış olmanız gerekir. Kimlik çıkarmak için başvuruyu istediğiniz nüfus müdürlüğüne yapabilirsiniz. Kimlik işlemlerini daha hızlı yapabilmek, nüfus müdürlüğünde saatlerce beklemek istemiyorsanız, başvuru öncesi randevu almalısınız. Randevu almak için ALO 199 çağrı merkezini arayarak randevu oluşturmalısınız.

 

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020
Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020

 

2020 Yeni Kimlik Çıkarmada İstenen Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanınız yerine yeni kimlik belgesi almak için; eski nüfus cüzdanınız, kimlik harç makbuzu, biyometrik fotoğrafı başvuru sırasında hazır bulundurmanız gerekir. Resmin son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. 2020 yılında kimlik değişim ücreti 25 lira olarak belirlenmiştir. Bu ücreti başvuru öncesi yatırmanız gerekir. Ödemeleri Nüfus müdürlüğüne yapamazsınız.

 

Evlilik Nedeniyle Kimlik Değiştirmede İstenen Belgeler

Evlenen çiftler kimlik belgelerini yenileyebilmeleri için Belediye Nikah Dairesinin evlilik işlemlerinize dair belgeleri nüfus müdürlüğüne iletmesi gerekir. Evlilik nedeniyle kimlik değiştirirken; eski kimlik belgeniz, evlilik cüzdanınız, biyometrik fotoğraf ve 25 liralık ödeme makbuzunu yanınızda götürmelisiniz.

 

Boşanma Nedeniyle Kimlik Değiştirmede İstenen Belgeler

Boşanma işlemi kesinleştikten sonra söz konusu karar Nüfus müdürlüğüne iletilmesi gerekir. Karar nüfus müdürlüğüne ulaştıktan sonra eski kimlik belgeniz, boşanmanın kesinleşmiş kararı, biyometrik fotoğraf ve 25 liralık ödeme makbuzu ile başvuru yapabilirsiniz.

 

Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020
Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır 2020

 

Yenidoğan Bebek Kimliği İçin İstenen Belgeler

Yenidoğan bir bebeğe kimlik çıkarmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bebekler ve 15 yaş altı çocuklar için yanınızda fotoğraf götürmenize de gerek yoktur. Bebek doğduktan sonra 1 ay içinde kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. 1 ay içinde başvuru yapmazsanız daha sonra yapılan başvurularda sizden ücret talep edilir. Başvuru sırasında anne ve babanın kimliğinin yanı sıra doğum belgesini teslim etmeniz gerekir.

 

Kayıp, Çalıntı ve Yıpranma Nedeniyle Kimlik Yenilemede İstenen Belgeler

Nüfus cüzdanını kaybeden ve çaldıran kişilerin ödeyecekleri ücret ile yeni tip kimlik kartını kaybeden kişilerin ödeyecekleri ücretler birbirinden farklıdır. Nüfus cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda 25 lira kimlik çıkarma bedeli, 1 adet biyometrik resim istenir. Yıpranma durumunda 25 lira, çaldırma durumunda 45 lira ödeme alınır.

Nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmediğiniz durumunda kimlik ibrazı için; sürücü belgesi, pasaport, tsk kimlik kartı, evlilik cüzdanı, avukatlık kartı, öğretmen kimliği, hakim ve savcı kimliği, satı basın kartı getirebilirsiniz.

T.C. kimlik yenileme ya da değiştirme için buradan randevu alabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap