1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kickstarter, kitle fonlaması platformunu blok zincirine taşıyor

Kickstarter, kitle fonlaması platformunu blok zincirine taşıyor

guncel coin haberleri

Piyasadaki en büyük kitle fonlaması platformlarından biri olan Kickstarter, altyapısının merkezi olmayan bir versiyonunu Celo üzerinde geliştirme planlarını duyurdu.

Şirketin duyurusuna göre, bu hamle yaratıcı projeler için yeni fırsatlar getirecek.

Kitle fonlamasının kralı ademi merkeziyetçiliği riske atıyor

Dünyanın ilk ve en büyük kitle fonlaması platformlarından biri, altyapısını blok zincirine taşıma planını duyururken, merkezi olmayan bir geleceğe büyük bir taahhütte bulunuyordu.

Perşembe günkü duyuruda Kickstarter, temel işlevselliğinin merkezi olmayan bir versiyonunu oluşturacak bir açık kaynak protokolü geliştirmeye başlayacağını belirtti. Anlaşma, açık kaynaklı, karbon negatif blok zinciri platformu Celo’da başlatılacak.

Şirket, altta yatan teknolojisi ve topluluğu nedeniyle yeni bir blok zinciri platformu seçtiğini belirtti.

Kickstarter duyuruda, “Celo ekosisteminin dünyada görmek istedikleri teknolojiyi inşa etme konusundaki düşünceli yaklaşımından ilham alıyoruz.” Dedi. “Celo’nun çevresel etkiyi en aza indirme (ve blok zincirine mobil erişim yoluyla küresel erişilebilirliğe odaklanma) çabaları, bize daha iyi bir sistem elde etmenin en iyi yolunun daha iyi bir sistem inşa etmek olduğunu hatırlatıyor.”

Kickstarter’ın merkezi olmayan versiyonu, yeni kurulan bir yan kuruluş tarafından geliştirilecek. Kickstarter, yeni bir şirkete ek olarak, sözleşme yönetiminin gelişimini denetlemekten sorumlu bağımsız bir yönetim çemberi de kuracak.

Şirket sürdürülebilirliğe büyük önem verse de blockchain dünyasına girme kararı ciddi şekilde eleştirildi. Yüzlerce Kickstarter kullanıcısı Twitter’da, şirketin blok zincirinde başlatma planlarını geri çekmemesi halinde başka bir kitle fonlaması platformu arayacaklarını belirtti.

Eleştiriler, şirketin mevcut altyapısını geliştirmek için daha fazla kaynak ayırması gerektiğini söylemekten kripto para birimi endüstrisini çevreye zararlı bir kara para aklama dolandırıcılığı olarak adlandırmaya kadar uzanıyor.

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap